Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 20 Dec 2011, 19:19

Storm xxx,
ce vrei sa spui cu: "Crysst ai un clonc f bun ...cu ala trebuie sa ridici ceva.Sigur cu B.C. dai 10din10,ai incercat? "
L-ai folosit? La cloncuri de 15,- € eu nici nu ma mai uit! Nu ca am nazuri, dar atitea cloncuri ieftine am incercat ca mi-s satul de ele. De ce crezi ca B.C. e ceva deosebit? Are si B.C. cloncuri bune, dar pretul este intre 40 - 50 de EURO.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 20 Dec 2011, 19:27

Eu am un B.C. si sunt f multumit.
In filmuletul de mai jos Tudor prezinta un B.C.-ala e cloncul meu favorit.

http://www.youtube.com/watch?v=bSw_0Z2LnVw
p.s.In filmul pus de tine cu cele1000 de greseli facute, barca pescarilor pare a fi o Laguna ...din fibra.
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 20 Dec 2011, 19:50

Zoran Wiener scrie:Storm xxx,
ce vrei sa spui cu: "Crysst ai un clonc f bun ...cu ala trebuie sa ridici ceva.Sigur cu B.C. dai 10din10,ai incercat? "
L-ai folosit? La cloncuri de 15,- € eu nici nu ma mai uit! Nu ca am nazuri, dar atitea cloncuri ieftine am incercat ca mi-s satul de ele. De ce crezi ca B.C. e ceva deosebit? Are si B.C. cloncuri bune, dar pretul este intre 40 - 50 de EURO.
asta e cloncul http://www.integralpeche.fr/c/p/2743/Cl ... -black-cat nu e clonc de 15euro.
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 20 Dec 2011, 20:04

Crysst, nu te supara, pt mine nici macar 5,- Euro. N-are nimica, si eu am cumparat din astea. La magazinul de pescuit din Rastatt costa un clonc de la BC 15 euro, de aceea am m-am si pronuntat cu aceasta cifra. Trebuie sa te gindesti ca pretul de productie este .. undeva pe la 5 euro. 20% din cei 30 de euro sunt tva, restul sunt adausuri peste adausuri, de la producator la firma BC, de la BC la reprezentata din Franta, de la reprezentanta la magazin, de la magazin la clien.
Eu platesc 40 de euro pe un clonc, direct de la producator. Daca vei avea in mina cloncurile alea, ai intelege despre ce vorbesc.

Storm xxx, daca ai dreptate, inseamna ca nu mai vad bine, trebuie sa merg la doctor!
Banc:
Merge un schelet la doctor, si doctoru' ii zice: "Da cam tirziu veniti la medic, domnule...!"
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 20 Dec 2011, 20:26

O fi Zorane,o fi cum zici tu.Eu m-am cam plimbat cu barci si din tabla si din fibra dar sistemul ala de pus rama pe el nu l-am vazut decat la barcile de fibra.
Sa trecem peste asta.Ai dat cu cloncul prin Cazane?Sunt f interesat de cloncarii care ridica somni de la adancimi mai mari de 30m.
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 20 Dec 2011, 20:27

Zoran, da te rog un link cu un clonc din comert de serie, care crezi tu ca intradevar bate bine, daca stam sa ne gandim, pretul de productie al oricarui clonc nu depaseste 5-10 euro.
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Dec 2011, 20:42

crysst scrie:
tudor scrie:Daca te-ai gandi putin ai gasi si singur argumente. De exemplu gandeste-te la tragaci.
cand pescuiesti cu naluca, nu am vazut nici o lanseta inline cu tragaci
Ba ai vazut pe fotografiile pe care le-am pus.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 20 Dec 2011, 20:48

Crysst, eu nu mai am nici un clonc de serie. Doar facute la comanda.
Deocamdata sunt in tratative cu producatorul (e un artist ce le face toate din mina) pentru o serie speciala pentru Romania, la care pretzul sa fie de maxim 25,- Euro bucata. Greu, foarte greu! Raspunsul lui a fost urmatorul:"NU! Cloncurile mele sunt de calitate superioara si au acelasi pret si aceasi calitate pentru oricine, egal daca e din Germania, Austria, Polonia sau Romania".

Eu de fapt ma gindeam ca pot sa-l conving sa faca o serie accesibila pentru oricine din Romania, sa le faca din lemn mai moale, sau macar corpul si minerul sa-l dea la comanda la timplari. Nici o sansa, nu vrea sa-si strice reputatia.

Acuma mai lupt sa-l lamuresc sa faca o reducere de pret la o comanda de set, de ex. la o comnda de 3 - 4 cloncuri 20% reducere. Ramine de vazut ce rezolv.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Dec 2011, 20:50

storm xxx scrie:Sunt f interesat de cloncarii care ridica somni de la adancimi mai mari de 30m.
Cel pe care-l ai ii ridica si de mai jos. 8)

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 20 Dec 2011, 21:13

tudor scrie:
crysst scrie:
tudor scrie:Daca te-ai gandi putin ai gasi si singur argumente. De exemplu gandeste-te la tragaci.
cand pescuiesti cu naluca, nu am vazut nici o lanseta inline cu tragaci
Ba ai vazut pe fotografiile pe care le-am pus.
in poza nu se vedea daca are sau nu tragaci, daca avea este singura....pe siteul ala francez, mai sunt vre-o 3 modele de lansete inline, si niciuna nu are tragaci
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

Scrie răspuns