pescuit la mare

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
nemeti_k
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2009, 17:32
Localitate: brasov

pescuit la mare

Mesaj de nemeti_k » 25 Iun 2009, 20:21

pt ca tot vine sezonul estival si cred ca majoritatea trecem si anul acesta pe la mare v-as intreba care ce pesti si ce fel de momeli fol la mare si daca se pot cumpara de la magazinele de pe litoral nade pt pescuitul la mare

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 25 Iun 2009, 22:51

personal am prins guvizi la carne de stridie(scoica)

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 25 Iun 2009, 23:25

Salut ...,in ce zona de pe coasta vrei sa te duci ?

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 26 Iun 2009, 06:47

Daca vrei sa prinzi guvizi poti lua la scoica dar eu cand merg pe Litoral cumpar de la macelarie inima de vita si o tai patratele e tare si ramane rosie mult timp in apa si poti prinde cativa guvizi cu o patratica in schimb la scoica dupa fiecare trasatura trebuie sa pui alta.
Cand e marea agitata am prins Chefal la rama de mare.

Avatar utilizator
nemeti_k
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2009, 17:32
Localitate: brasov

Mesaj de nemeti_k » 26 Iun 2009, 21:24

aquaelement scrie:Salut ...,in ce zona de pe coasta vrei sa te duci ?
nu stiu unde am sa merg anul acesta dar nici nu stiu unde este o zona buna de pescuit pt ca nu am mai pescuit acolo. dar cred ca am sa ma opresc la mamaia si de acolo o sa merg in mai multe statiuni

Avatar utilizator
nemeti_k
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2009, 17:32
Localitate: brasov

Mesaj de nemeti_k » 26 Iun 2009, 21:29

citeam ca se pescuieste si la momeli pe fundul apei si ca se pune si o bucata de pana de pasare dar nu stiu cam la ce distanta trebuie sa lansezi sau ce fel de bete trebuie sa fol. cand se prinde bine, dimineata sau seara, ce sa cauti fundul apei cu pietre sau nisip?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 28 Iun 2009, 16:51

pastravarul 77 scrie:Daca vrei sa prinzi guvizi poti lua la scoica dar eu cand merg pe Litoral cumpar de la macelarie inima de vita si o tai patratele e tare si ramane rosie mult timp in apa si poti prinde cativa guvizi cu o patratica in schimb la scoica dupa fiecare trasatura trebuie sa pui alta.
Cand e marea agitata am prins Chefal la rama de mare.
Da, asa e. Inima e buna dar si pipota da pui sau ficatul de pui sunt momeli bune la guvide. In schimb nu prea gasesti rame de mare de cumparat iar daca vinde vreunulo cere 3 lei pe o rama adica...jaf curat. Anul asta merg la Mamaia, dica in cel mai prost loc de dat in mare, noroc ca e lacul Sutghiol alaturi si e si gratis pe deasupra...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 28 Iun 2009, 16:55

nemeti_k scrie:citeam ca se pescuieste si la momeli pe fundul apei si ca se pune si o bucata de pana de pasare dar nu stiu cam la ce distanta trebuie sa lansezi sau ce fel de bete trebuie sa fol. cand se prinde bine, dimineata sau seara, ce sa cauti fundul apei cu pietre sau nisip?
La chefal dimineata devreme si seara tarziu, cu lansete de 4 metri, puternice, pui 2-3 carlige si langa ele mici plute rosii sau verzi ca sa tina acele mai sus. Momeala rama de mare, poate si paine dar nu sta in ac.
In general la mare cand dai de pe dig in larg se practica stiluol Surf Casting. Lansete puternice, arunca 100-300 grame. Plumb torpila. Fir clasic sau textil de 0.30-0.40. Ma gandeam sa pun pe acele mari bucati de carne, poate iau un rechinas sau vreun lufar, calcan etc. Dar or sta pestii astia la 150 m de dig, adica cam cat e lanseul maxim de care sunt in stare?

Avatar utilizator
nemeti_k
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2009, 17:32
Localitate: brasov

Mesaj de nemeti_k » 28 Iun 2009, 21:03

deci sa inteleg ca la mamaia nu prea are rost sa pescuiesti , dar vedeam pescari care stateau pe nisip si nu era nici un fel de dig langa ei, era cam tot asa cum e la lac ,acuma nu stiu si ce prindeau sau daca prindeau pt ca atunci inca nu eram bolnav de pescuit. cam care ar fii cea mai potrivita statiune de pe litoral pt pescuit?

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 29 Iun 2009, 08:27

in neptun erau f multe diguri si nu era plin de turisti, nu am fost decat de cateva ori, dar comparatie cu celelalte statiuni mi s-a parut mai liber, in afara de guvizi si caini de mare nu am prin nimic
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Scrie răspuns