pescuit la mare

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
GIGA
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 23 Dec 2005, 11:31
Localitate: constanta

Mesaj de GIGA » 24 Feb 2011, 20:22

GIGA scrie:
geppetto scrie:Gica, pe plaje e dificil cu lanseta de match, mai degraba la Mangalia in port cred ca e mai in regula.
La Vadu poate sa-ti manance in 40m sau in peste 100 dar de cele mai multe ori cand apa este relativ linistita il gasesti in mal 25-40m pana-n salac caz in care renunti la biciul de 0,40 si pescuiesti direct cu-n 0,25 inclusiv chiostecul si un plumb relativ usor
D\Nu intotdeauna dar de regula pestii prinsi in bazinele portuare miros a motorina doar sa ai norocul sa fie proaspat intrati in zona cat despre lanseta de match cred ca ai face treaba toamna cand este scoasa midia pe mal datorita valurilor si sa pescuiesti cu carnea acesteia,de preferinta la mare dai cu lansete surf

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 24 Feb 2011, 20:31

Am pescuit cu lansete puternice pana acum un an, din pacate nu-i un pescuit dupa care ma dau in vant. Mai degraba pescuiesc la guvide. La pescuitul "clasic" de chefal sculele sunt mult prea puternice pentru un peste asa de mic, sunt sanse prea mici sa intre ceva care sa-ti dea emotii. Cu lanseta de match e altceva, altfel de pescuit, nu se compara drillul cu niciun peste de apa dulce. Nici nu i-as pescui sa-i mananc, doar de palmares :lol:

ionutz13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Apr 2011, 08:43
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ionutz13 » 05 Iul 2011, 19:30

Chefal la rama de mare si rama de gunoi.Guvide la carne de miel imbibata in sange.Foloseswc o montura cu un plumb greu ,,in adancime''(jos de tot) urmat de un carlig ,,potrivit''.

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 05 Iul 2011, 19:46

geppetto scrie:Am pescuit cu lansete puternice pana acum un an, din pacate nu-i un pescuit dupa care ma dau in vant. Mai degraba pescuiesc la guvide. La pescuitul "clasic" de chefal sculele sunt mult prea puternice pentru un peste asa de mic, sunt sanse prea mici sa intre ceva care sa-ti dea emotii. Cu lanseta de match e altceva, altfel de pescuit, nu se compara drillul cu niciun peste de apa dulce. Nici nu i-as pescui sa-i mananc, doar de palmares :lol:
In portul turistic din Mangalia, poti pescui cu pufuleti cu armoa de scoica. S-ar putea sa fi surpins de forta drill-ului. Anul trecut nu am reusit sa dau niciunul afara (labani imbracati) si... am avut martori (localnici) de fiecare data. :bere:
Bucuresti

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 17 Iul 2011, 09:40

Cand ma apuca dorul de chefal ma duc la "periboina"pe digul acela micut.Nu am prins de fiecare data dar locul si drumul imi plac in mod deosebit.Si canalul cu apa dulce(salmastra) ce se initnde la un moment dat de-a lungul drumului are destule neamuri de pesti pentru a indulci un pic o partida ratata la chefal sau laban.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 17 Iul 2011, 12:02

feugen scrie:
geppetto scrie:Am pescuit cu lansete puternice pana acum un an, din pacate nu-i un pescuit dupa care ma dau in vant. Mai degraba pescuiesc la guvide. La pescuitul "clasic" de chefal sculele sunt mult prea puternice pentru un peste asa de mic, sunt sanse prea mici sa intre ceva care sa-ti dea emotii. Cu lanseta de match e altceva, altfel de pescuit, nu se compara drillul cu niciun peste de apa dulce. Nici nu i-as pescui sa-i mananc, doar de palmares :lol:
In portul turistic din Mangalia, poti pescui cu pufuleti cu armoa de scoica. S-ar putea sa fi surpins de forta drill-ului. Anul trecut nu am reusit sa dau niciunul afara (labani imbracati) si... am avut martori (localnici) de fiecare data. :bere:
Sunt acum prin zona. Abia astept sa merg.

marius_ct
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 23 Oct 2015, 17:24

Re: pescuit la mare

Mesaj de marius_ct » 23 Oct 2015, 17:26

https://www.facebook.com/Articole-De-Pe ... 870994067/

RAME DE MARE - cel mai mic pret din oras (8 lei / pachet)


0731683286 - https://www.facebook.com/lavinia.rogoja

Marian Istrate
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 10 Iul 2016, 20:22

Re: pescuit la mare

Mesaj de Marian Istrate » 10 Iul 2016, 20:27

Lacul Techirghiol are peste sau e precum Marea Moarta ?

Marian Istrate
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 10 Iul 2016, 20:22

Re: pescuit la mare

Mesaj de Marian Istrate » 10 Iul 2016, 20:29

pescuitul in mare e la fel ca pe apele curgatoare de campie ? ma refer la timpul zilei ? dimineata si seara perioada mai buna ?

Aby129
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 20 Ian 2015, 19:31

Re: pescuit la mare

Mesaj de Aby129 » 03 Noi 2016, 23:05

La pescuitul marin de pe mal se urmareste in principal fluxul maxim si directia vantului (cel putin unde pescuiesc eu). Nu-s expert in pescuitul la mare, insa e total diferit de pescuitul de pe apele de ses si colinare de la noi. Difera ansamblul, acele, plumbii, metoda de amplasare a momelii pe carlig etc. Niste sfaturi sau partide cu cei initiati in pescuitul marin ti-ar fi de mare ajutor. Nu-i mare filosofie oricum, mai gasesti informatii si pe net.

Scrie răspuns