pescuit la mare

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 29 Iun 2009, 09:13

nemeti_k scrie:deci sa inteleg ca la mamaia nu prea are rost sa pescuiesti , dar vedeam pescari care stateau pe nisip si nu era nici un fel de dig langa ei, era cam tot asa cum e la lac ,acuma nu stiu si ce prindeau sau daca prindeau pt ca atunci inca nu eram bolnav de pescuit. cam care ar fii cea mai potrivita statiune de pe litoral pt pescuit?
Eu nu zic ca nu are rost sa pescuiesti, din contra. Parca tin minte ca sunt si la Mamaia cateva diguri si in plus surf casting-ul se poate face si de pe nisip. Dar ai grija sa nu fie plaja din aia cu intinsura adica sa arunci suta de metri si apa sa aiba adancime tot de 2 metri! Ideal sa gasesti un loc unde e mai adanc, macar 3-4 metri sa aiba. Regula zice asa: la chefal sa fie nisip cat mai curat dar si cu zone de namol unde stau ramele de mare. La guvide si alti pesti de stanca (biban de mare, rechinas etc) sa ai nisip si din loc in loc stanci. O sa ai destul de multe agataturi, asa ca poti pune un fir ceva mai subtire la plumb ca sa nu pierzi toata montura.
Ca sa poti lansa departe, daca ai pe mulineta fir mono de 0.35-40, pui la capat vreo 8 metri de textil si de el legi montuta cu plumb de 100 grame. Sa ai la tine si o manusa ca sa nu te tai la deget cand lansezi. Dupa ce aui aruncat, infigi cotorul nasetei in nisip, si lasi firul intins spre larg. Muscaturta e brusca, de regula violenta. Grija mare la chefal, are buzele subtiri si daca zmuciti si tu si pestele ramai cu amintirea drilului fara sa vezi pestisorul! :lol: Lansete de suurf casting gaesti si mai ieftine, eu am luat o telescopica de 4 metri, arunca 100-200 grame, m-a costat 50 de lei si e destul de buna. O mulineta din aia mare de la Centurion m-a costat 100 lei si pana acum e OK. Deci nu e un stil de pescuit ff pretentios, cel putin daca esti debutant si nu ai pretentii!

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 29 Iun 2009, 10:49

Ceva recomandari pentru pescuit la mare in Grecia?

Avatar utilizator
GIGA
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 23 Dec 2005, 11:31
Localitate: constanta

Re: pescuit la mare

Mesaj de GIGA » 16 Feb 2011, 12:52

nemeti_k scrie:pt ca tot vine sezonul estival si cred ca majoritatea trecem si anul acesta pe la mare v-as intreba care ce pesti si ce fel de momeli fol la mare si daca se pot cumpara de la magazinele de pe litoral nade pt pescuitul la mare
Va dau un sfat ...pentru pescuitul la guvide dati cu pulpa de pui taiata marunt carlige 1/0 fir 0,40 plumb 40-60 gr, recordul personal este un hanus de 33 cm si scoica alba este f buna dar eu zic ca pulpa-i da clasa

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 16 Feb 2011, 13:40

Si cu piept de pui se poate, am prins vara trecuta o gasca, guvidele nu e mofturos. 8)

Anu asta o sa pescuiesc la sheffield la chefal. A mai incercat cineva?

marian olteanu
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 23 Dec 2004, 11:56

Mesaj de marian olteanu » 23 Feb 2011, 18:04

salut,s-a mai prins la fixa dar in port pe la poarta 6...este destul de complicat sa i-ti explic,nu am fost decat o data si atunci am fost cu cineva din cta...merge mai bine in perioada de toamna tarzie...eu in rest am dat la mamaia la plaja caraiman,chiar la iesire din mamaia unde fac nudistii plaja...sunt mai multe locuri de incercat

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 23 Feb 2011, 18:20

Am vazut bancuri destul de mari intr-o zi prin portul tomis in vara. S-ar putea defapt sa fi fost acelasi banc care trecea prin acelasi loc la o adancime de ~ 1 metru de pelicula de mai multe ori pe zi... N-am incercat sa dau dupa ei, eram echipat pentru guvide, dar cred ca nu refuza momeala daca le-o pui in zona pe unde trec.

Avatar utilizator
GIGA
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 23 Dec 2005, 11:31
Localitate: constanta

Mesaj de GIGA » 23 Feb 2011, 22:18

geppetto scrie:Am vazut bancuri destul de mari intr-o zi prin portul tomis in vara. S-ar putea defapt sa fi fost acelasi banc care trecea prin acelasi loc la o adancime de ~ 1 metru de pelicula de mai multe ori pe zi... N-am incercat sa dau dupa ei, eram echipat pentru guvide, dar cred ca nu refuza momeala daca le-o pui in zona pe unde trec.
in portul tomis nu se mai poate pescui de aprox 3 ani datorita constructiilor ptr reamenajarea bazinului,sunt garduri peste tot,singurul loc unde ai putea da este digul dinspre plaja iar atunci cand umbla pe la suprafata nu mananca,locuri bune as putea spune sunt plajele de la Vadu,Eforie,Tuzla in bazin la Agigea toamna tarziu

Avatar utilizator
GIGA
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 23 Dec 2005, 11:31
Localitate: constanta

Mesaj de GIGA » 23 Feb 2011, 22:26

Fario_nebunu scrie:
nemeti_k scrie:deci sa inteleg ca la mamaia nu prea are rost sa pescuiesti , dar vedeam pescari care stateau pe nisip si nu era nici un fel de dig langa ei, era cam tot asa cum e la lac ,acuma nu stiu si ce prindeau sau daca prindeau pt ca atunci inca nu eram bolnav de pescuit. cam care ar fii cea mai potrivita statiune de pe litoral pt pescuit?
Eu nu zic ca nu are rost sa pescuiesti, din contra. Parca tin minte ca sunt si la Mamaia cateva diguri si in plus surf casting-ul se poate face si de pe nisip. Dar ai grija sa nu fie plaja din aia cu intinsura adica sa arunci suta de metri si apa sa aiba adancime tot de 2 metri! Ideal sa gasesti un loc unde e mai adanc, macar 3-4 metri sa aiba. Regula zice asa: la chefal sa fie nisip cat mai curat dar si cu zone de namol unde stau ramele de mare. La guvide si alti pesti de stanca (biban de mare, rechinas etc) sa ai nisip si din loc in loc stanci. O sa ai destul de multe agataturi, asa ca poti pune un fir ceva mai subtire la plumb ca sa nu pierzi toata montura.
Ca sa poti lansa departe, daca ai pe mulineta fir mono de 0.35-40, pui la capat vreo 8 metri de textil si de el legi montuta cu plumb de 100 grame. Sa ai la tine si o manusa ca sa nu te tai la deget cand lansezi. Dupa ce aui aruncat, infigi cotorul nasetei in nisip, si lasi firul intins spre larg. Muscaturta e brusca, de regula violenta. Grija mare la chefal, are buzele subtiri si daca zmuciti si tu si pestele ramai cu amintirea drilului fara sa vezi pestisorul! :lol: Lansete de suurf casting gaesti si mai ieftine, eu am luat o telescopica de 4 metri, arunca 100-200 grame, m-a costat 50 de lei si e destul de buna. O mulineta din aia mare de la Centurion m-a costat 100 lei si pana acum e OK. Deci nu e un stil de pescuit ff pretentios, cel putin daca esti debutant si nu ai pretentii!
Ptr lansari la distanta pe tambur 0,25 iar la capatul acestuia bici de doua ori lungimea lansetei 0,40 iar lanseta un 3,9m ar fi indicat

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 24 Feb 2011, 09:48

Gica, pe plaje e dificil cu lanseta de match, mai degraba la Mangalia in port cred ca e mai in regula.

Avatar utilizator
GIGA
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 23 Dec 2005, 11:31
Localitate: constanta

Mesaj de GIGA » 24 Feb 2011, 20:11

geppetto scrie:Gica, pe plaje e dificil cu lanseta de match, mai degraba la Mangalia in port cred ca e mai in regula.
La Vadu poate sa-ti manance in 40m sau in peste 100 dar de cele mai multe ori cand apa este relativ linistita il gasesti in mal 25-40m pana-n salac caz in care renunti la biciul de 0,40 si pescuiesti direct cu-n 0,25 inclusiv chiostecul si un plumb relativ usor

Scrie răspuns