Pescuit la CLEAN!

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

duparapitori
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2011, 15:44

Pescuit la CLEAN!

Mesaj de duparapitori » 24 Mar 2011, 16:02

Salutare tuturor!
^Sunt nou pe aici,si imi face placere sa ma alatur voua.
Sunt un pescar oarecum amator(in ideea ca nu cheltui foarte mult pe chestii de pescuit,si nici nu ma duc in fiecare zi pe balta,garla,lac,etc...doar ocazional)

Ok..daca va intrebati ce ma adus pe aici,o sa aflati in cateva momente.

Am gasit de curand in zona unde locuiesc eu ,un fel de helesteu,are aproximativ 30m cu 200m ...si adancime intre 1 si 3m.
Patronul respectivului helesteu nu prea mai este interesat de..si la lasat cam aiurea,pentru cine ce si ce...deci pot pescuii oarecum in el.
Si asa am si facut..am fost de vreo cateva ori ,am dat la vierusi ,rama,musca artificiala,lacusta si nimic...probabil nici nu am o tactica prea buna pentru acest pescuit tinand cont ca apa este destul de limpede si in helesteu predomina cleanul,carasul si bibanul...
Este destul de dificil de prins pentru ca te vede si nici macar nu trage,chiar daca nu se sperie si fuge,pur si simplu nu mananca,1 singura data am avut marea si extraordinara placere de a prinde la nimereala un clen la vreo 600g ,doar eu stiu cat m-am bucurat cand am prins acel clean...^a fost prins la bucatica patrata de mamaliga.(cumparata dintr-un shop de pescuit),dar dupa ce am prins cleanul acela...adio nimic...

^de atunci ce-i drept zici ca a intrat in criza acele patratele de mamaliga cu,care am dat eu si cu,care am si prins acel crean,nu a mai adus la magazin...(era facute manual de cineva acasa si le vindea...acum are doar bukti ambalate de mamaliga care nu stiu de ce am impresia ca nu sunt la fel de bune ca cele pe care le-am cumparat inainte)

Ma rog,ce m-ar interesa pe mine ...
daca sunt cunoscatori mai experimentati ,si sigur sunt...vreau niste sfaturi ,ce fir sa folosesc ce ac,ce momeala sa mai incerc,cum as putea sa imi procur singur o mamaliga deaceea cu aroma sau ce avea in ea...
si mai ales daca exista vreo tactica anume pentru a da dupa clean in astfel de conditii....marime lac 30/200 m 1-3m adancime...llimpede oarecum,dar nu foarte...unde am vazut la suprafata adevarati monstrii de cleni,nu stiu exact probabil pana in 2 3 kg .

Deci daca mi-ati putea da niste sfaturi,idei...as fi foarte recunoscator .
Va multumesc!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 24 Mar 2011, 19:06

Cleanu incearca la rotatice mici cu fir subitre...un 0.12 0.14
sau daca zici ca dai si cu musca...un shlap pleznit bine de apa trebuie sa dea rezultate :wink:

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 24 Mar 2011, 19:32

uite aici http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=7824

lectura frumoasa,potzi pune intrebari acolo

duparapitori
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2011, 15:44

re

Mesaj de duparapitori » 25 Mar 2011, 09:31

Multumesc!

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 26 Mar 2011, 07:35

Cleni de 2-3 kile care umbla pe sus? Parca ar fi pestera lui Ali Baba!
Cred si eu ca sunt shmecheri, altfel nu ar fi ajuns la dimensiunile astea, cred ca au peste 15 ani!
Eu m-as duce la prima geana de lumina, ca sa fiu sigur ca nu sunt deja speriati de altcineva, si as incerca sa lansez de la distanta, ca sa nu ma vada.
Daca stai in genunchi, poti sa lansezi o musca de la 10-12 m de mal, astfel incat firul sa cada pe mal si leader-ul pe apa. Cum s-a spus mai sus, un gandac de spuma bine pliciuit, ar trebui sa produca ceva in afara de panica :lol:
Daca nici asa nu prind.... rup lanseta si ma apuc de crosetat!
Fir zbuciumat !
:wink:
Invata din greselile altora pentru ca nu vei trai destul ca sa le faci tu pe toate.
http://www.kanciclub.webs.com

Avatar utilizator
50RRY
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 25 Noi 2006, 21:23
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesaj de 50RRY » 27 Mar 2011, 03:10

e de belea cu voi :)
FIR INTINS DE-O RAGALIE

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 29 Mar 2011, 09:08

Daca esti "mamaligar", nu stiu ce cauti la sectiunea SPINNING, sincer :roll:
Daca vrei sa treci pe spinning, trebuie sa faci si sacrificii, inclusiv financiare, caci un vobler bun de clean face cateva kile de faina de malai... :?

duparapitori
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2011, 15:44

re

Mesaj de duparapitori » 01 Apr 2011, 08:25

Mersii pentru raspuns, nu sunt "mamaligar" cum zici tu..doar ca nu prea am experienta si nici teorie prea multa;)) la SPINNING ...sincer am dat doar d 2 ori pana acuma cu vobler,prima data nu am prins nimic pentru ca nu stiam sa leg corect voblerul de fir, si a 2.a oara cand am invatat sa fac nod pentru vobler, l-am agatat :))...
Oricum mi se pare si mie mult mai atractiv si distractiv un pescuit la vobler :D, o sa mai incerc.
:P

Avatar utilizator
Hotea Dragos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 26 Iun 2011, 21:54
Localitate: Vulcan

Mesaj de Hotea Dragos » 26 Iun 2011, 21:57

Cu ficat de pui ai incercat?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 27 Iun 2011, 09:45

Hotea Dragos scrie:Cu ficat de pui ai incercat?
...cum il recupereaza ?...liniar (cu si fara stopari) , dinti de ferastrau , "zig-zag"
...poate incearca un "drop-shot"?
:oops:
...'tu-i mama lui de spinning ! :twisted:

Fir intins !...tuturor. :wink:

Scrie răspuns