Pescuit la CLEAN!

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ionutz13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Apr 2011, 08:43
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ionutz13 » 08 Iul 2011, 11:20

Cred ca un popper lansat ,,pe sub mana '' ar face treaba.Daca nici asa nu aveti capturi incercati la musca .Daca nici asa nu prindeti cautati un alt loc de pescuit :lol:

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 08 Iul 2011, 18:31

ionutz13 scrie:Cred ca un popper lansat ,,pe sub mana '' ar face treaba.Daca nici asa nu aveti capturi incercati la musca .Daca nici asa nu prindeti cautati un alt loc de pescuit :lol:
sa mori tu cu capu'n galeata langa regine la twister ? :evil:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 08 Iul 2011, 19:14

Ia o undita lunga,de minim 7 m,pune o pluta usoara.de spic de porumb e foarte buna,plumbul trebuie urcat linga pluta,astfel incit sa nu ai greutate deloc intre pluta si cirlig,pe cirlig pune un cosas ,foloseste un fir de 0,15 de calitate,lanseaza ,daca se poate,din spatele unor obstacole,peste ele,cum sint tufe,copacei,asa incit sa nu te vada .

paulpaul25
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 19 Apr 2011, 19:23
Localitate: Bistrita

Mesaj de paulpaul25 » 08 Iul 2011, 19:15

Daca nu reusesti nici cum sa prinzi clean de ce nu incerci sa prinzi ceva caras sau biban,trebuie sa mearga la rama,viermus si mamaliga.Dar poti sa incerci sa dai la clean cu o pluta de 1.5 g sau 2 g ,plumb culisant dinala ca in forma de picatura si un carlig nr 12 pentru inceput....Daca tu crezi ca pestii sunt mai suspiciosi foloseste un fir subtire de 0.12 principal si 0.10 sau 0.8 la forfac.Apropo si ca pestii sa nu devina suspiciosi lasa cel putin 30 de cm ca dimensiune a forfacului.Poate nu vor sa manance deoarece nu ii momesti cu ceva te-ai gandit?Daca tot zici ca ai prins clean acolo la patratica de mamaliga ,incearca o nadire bazata pe mamaliga,bine nu o nadire excesiva ca la crap de exemplu ci asa cateva bilute mici aruncate in locul unde lansezi.De exemplu uneori functioneaza bine pe lacuri unde predomina cleanul,carasul,platica,babusca o nadire bazata pe cateva bucatele de mamaliga data prin TTX. Eu nu sunt un mare cunoscator al spinning-ului cu atat mai putin al muscaritului dar eu stiu ca se da la musca artificiala mai ales pe lac sau pe rauri cu apa adanca si debit mai mare ,atunci cand cleanul mananca la suprafata,poate nu e asa dar eu asa am invatat.La clean mai ales in perioada asta poti sa incerci la cosas,gandaci de colorado ,boaba de porumb in lapte ....Incearca sa pescuiesti in zone cu vegetatie,ca banuiesc ca trunchiuri de copaci nu prea sunt.Se poate sa manance doar dimineata devreme sau seara tarziu.Noroc! Sa imi zici ce rezultate ai avut!!

Scrie răspuns