Pescuit la clean si scobar pe ape cugatoare

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
alberttgjiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 13 Ian 2005, 15:26
Localitate: targu jiu
Contact:

Pescuit la clean si scobar pe ape cugatoare

Mesaj de alberttgjiu » 13 Ian 2005, 15:49

discutii generale despre pescuitul la clean si scobar pe ape curgatoare la pluta cu un singur bat telescopic.
Stilul meu:locatie- tg jiu jud gorj
ape -tismana,bistrita,jales,susita,jiu,blahnita,gilort,oltet
telescop cardinal 5m
mulineta okuma 25o
fir mirage 0.14 mm
cirlige mustad 12,14 nr cod 224,33380
pluta in special pana paun
greutati alice 2 , 2.5 insirate pe fir
momeala viermisori (cei mai buni sint din hoituri nu din comert)cantitati cit mai mari pt nadire
perioada cea mai propice mai,august (cele mai bune rezultate)

in acelasi stil pica foarte bine si mreana
rog pe fiecare descrierea stilului sau

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 13 Ian 2005, 16:06

Salut Albert! si bine ai venit!
Scobarul nu prea este peste rapitor, prin excelenta.... poate doar intamplator sa-ti mai rapeasca timpul...
Daca ai sa cauti pe forum, ai sa gasesti cate ceva scrise de mine despre pescuitul scobarului, peste pe care l-am prins de multe ori pe Buzau.
Capturi frumoase am avut spre toamna (august - septembrie), iar ca nadire si momeala am folosit cu succes arpacasul fiert...
Despre pescuitul cleanului s-a mai scris in mai multe topicuri pe forum.

alberttgjiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 13 Ian 2005, 15:26
Localitate: targu jiu
Contact:

Mesaj de alberttgjiu » 14 Ian 2005, 00:24

stiu ca scobarul nu e rapitor dar cleanul este asa ca.....
eu sunt pescar de scobar ,clean si mreana dar mai fac si cite o stiuca si cite un salau la tiganasi (pf2) si de ce nu crap pe jiu la turceni.
In fond mie nu poate sa-mi spuna un pescar ca este numai de rapitori ca minte (pleasna noastra a pescarilor) asa ca sunt multe de discutat si despre altzi pesti chiar daca siteul se refera la rapitori.
eu practic un pescuit activ ceea ce la rapitori este necesar si vreau sa destainui si altora stilul acesta pe care l-as asocia cu un stil vinatoresc (adica umblii mult cu o singura arma cautind prada )
Mie nu imi place pescuiul la balta (nu spun ca nu ma duc dar nu imi place)
eu l-am numit pescuitul betivului , adica acolo potzi sa iei sticla cu rom arunci betzele si staaai pe sticla pina cind misca ceva .
astept opinii si noi secrete despre acest stil de pescuit

FIR INTINS

Jean Scurtu

Pescuit la clean si scobar

Mesaj de Jean Scurtu » 14 Ian 2005, 08:06

Albert,

Desi pe acest site a discuta despre scobar e cel putin paralel cu menirea site-ului,incerc sa-ti spun cateva lucruri care poate te va face sa prinzi mai mult scobar.
In apa limpede si cu adancime mica sub un metru cu bat bolognese de 5m.(sau cu orice bat)si cu pana de paun nu vei prinde mult peste,va trebui sa folosesti ,functie de viteza apei pluta conica cu conicitatea in jos sau pluta cu chila sub forma de para,picatura.De asemenea firul de 0,14 mm este prea gros,mai bine folosesti pe mulineta fir de 0,12mm.,leader(forfach)de 0,08-0,10mm ,carligul cel mai potrivit la viermusi fiind nr.16 neforjat(preferabil japonez sa zicem Gamakatsu).Ar fi mai multe de spus referitor la plumbaj,retinerea monturii etc.insa nu e corect sa abuzam de rabdarea celor ce preponderent pescuiesc la rapitori.
Pescuitul la scobar este un pescuit fin si multi din cei ce vor sa-l prinda si nu inteleg finetea prind ,dar mult mai putin decat scobararii adevarati.

Jean Scurtu

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 14 Ian 2005, 09:09

Nu sunt pescar de scobar dar pot sa-ti spun ce am vazut odata pe Nera in Caras. Baietii prindeau foarte mult scobar. Stii la ce dadeau ? Paste fainoase cus-cus. A prins si un coleg de-al meu 6buc. la viermus dar baietii din Caras ii topeau.

alberttgjiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 13 Ian 2005, 15:26
Localitate: targu jiu
Contact:

Mesaj de alberttgjiu » 14 Ian 2005, 09:44

nu ma asteptam sa am asa de repede mesaje multumesc mult celor care sunt interesatzi de subiect dar ma gindeam sa dezvoltam subiectul si pe tema cleanului care e un peste (parerea mea) foarte destept stiluri de pescuit la clean si de ce nu sa vb si despre pescuit la pastav .
cred ca subiectul trebuia sa se intituleze scurt "PESCUIT PE APE CURGATOARE LIMPEZI"
FIR INTINS

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 14 Ian 2005, 11:54

1.scobarul se prinde la ce e invatat, adica: rama, viermusi, paine, arpacas, paste faineoase.

2.cleanul, este intr-adevar rapitor. dar se poate prinde si prin metode folosite la pestii pasnici. deci aici vorbim despre modurile de pescuit la care pestii isi arata instinctul de rapitor, ori daca dai la clean cu porumb, cirese, dude, etc. nu prea ai de-aface cu instinctul de rapitor. Este altceva cand vorbesti despre pescuitul celanului cu voblere, rotatice, muste, etc.

3.sper ca vrei sa vorbesti despre pescuitul pastravului cu artificiale, nu cu rame si icre si alte momeli naturale!!!!!!!!!!!!!!!!!(atentie!!!)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 14 Ian 2005, 14:27

Alberttgjiu: "stiu ca scobarul nu e rapitor dar cleanul este asa ca..... "
si
Adilucu: "... 2. cleanul, este intr-adevar rapitor..."

Cleanul NU este rapitor ci omnivor (e o oarecare diferenta, nu-i asa?:lol:)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Ian 2005, 14:30

fff scrie:Cleanul NU este rapitor ci omnivor (e o oarecare diferenta, nu-i asa?:lol:)
Da...omnivor... homo leuscicus.... sau homo cephalus :lol:

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 14 Ian 2005, 14:35

Oricare varianta o preferi Paul :lol: :twisted:

Scrie răspuns