Pescuit la clean si scobar pe ape cugatoare

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 24 Iul 2009, 13:00

am auzit, mai. si mai mere si la arpacas acum, desi nu prea ma omor dupa scobar vara. il prefer iarna cand nu am alte alternative.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

filip_b
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 13 Aug 2009, 10:43
Localitate: Miercurea-Ciuc
Contact:

Mesaj de filip_b » 13 Aug 2009, 10:52

[quote="iulica pescarica"]:? Salutare...mai,voi ati auzit de pescuitul scobarului la mamaliga ? asta e momeala lui de vara...iunie-septembrie,chiar octombrie :?[/quote]
Depinde pe ce rau sau zona pescuiesti..de ex pe Olt in HR poti sa dai la mamaliga pana lesini k tot nu iei scobar..aici baza e painea.

ali29ppk
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 26 Ian 2009, 14:21
Localitate: piatra neamt

pescuitul betivului......da foarte frumos....mai bn lasa

Mesaj de ali29ppk » 23 Oct 2009, 09:32

alberttgjiu scrie:stiu ca scobarul nu e rapitor dar cleanul este asa ca.....
eu sunt pescar de scobar ,clean si mreana dar mai fac si cite o stiuca si cite un salau la tiganasi (pf2) si de ce nu crap pe jiu la turceni.
In fond mie nu poate sa-mi spuna un pescar ca este numai de rapitori ca minte (pleasna noastra a pescarilor) asa ca sunt multe de discutat si despre altzi pesti chiar daca siteul se refera la rapitori.
eu practic un pescuit activ ceea ce la rapitori este necesar si vreau sa destainui si altora stilul acesta pe care l-as asocia cu un stil vinatoresc (adica umblii mult cu o singura arma cautind prada )
Mie nu imi place pescuiul la balta (nu spun ca nu ma duc dar nu imi place)
eu l-am numit pescuitul betivului , adica acolo potzi sa iei sticla cu rom arunci betzele si staaai pe sticla pina cind misca ceva .
astept opinii si noi secrete despre acest stil de pescuit

FIR INTINS

ali29ppk
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 26 Ian 2009, 14:21
Localitate: piatra neamt

Re: Pescuit la clean si scobar pe ape cugatoare

Mesaj de ali29ppk » 27 Oct 2009, 18:52

re,sunt din neamt si a.s vrea sa precizez ca o nadire cu viermi nu e prea indicata....,parerea mea ca amestecandu.i cu o nada ceva,fie facuta in casa fie cumparata,au un randament mult mai mare. :P :o

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

PAREREA MEA

Mesaj de caulea » 28 Noi 2009, 07:10

PAREREA MEA ESTE CA E FOARTE EFICIENTA IN ZIUA CAND MOMESTI CU VIERMI SE PRINDE SI CHIAR FOARTE BINE DAC STII SA MOMESTI dar are si un dezavataj a 2 zii nu mai este nici un peste in locul acela hranindu se cu foarte multi viermi incep sa zgamaie in stomac si fug nu mai stau locului chiar daca nu am apucat sa manace tot cardu fug toti se iau dupa cativa si o miau razna
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

iti zic di propie experienta

Mesaj de caulea » 28 Noi 2009, 07:12

iti zic din propie experienta de fiecare data cand am momit cu viermi nu am mai prins in locul acela a 2 zii nimic
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

cel mai bie

Mesaj de caulea » 28 Noi 2009, 07:14

cel mai bine in perioada asta este sa momesti cu mamaliga si turtoi iar daca ai bani de arucat sa momesti si praf de sange amestecat in mamaliga si eventula niste rame subtiri taiate in nade da rezulta te foarte bune in perioada asta rece
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

ieri am fost la o alta partida de pescuit

Mesaj de caulea » 28 Noi 2009, 07:20

si am fost chiar multumit nu a batut vantu nu au turbinat iar pestele a mancat partida sa terminat cu juvelnicu plin 17 kg din care am retinut 3kg pt un prieten carei place mult pestele iar rstul a fost eliberat in disperare colegilor care nu inteleg de ce elebirez pestele
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
omgraptor
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 22 Ian 2010, 14:29
Localitate: Sighisoara
Contact:

.

Mesaj de omgraptor » 04 Iun 2010, 16:37

Scobarul se prinde foarte bine la artificiale, la "muste" de fapt seamana mai mult cu larve/viermi, dar ideea e ca se prinde la artificiale.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: .

Mesaj de kzoli » 04 Iun 2010, 17:38

omgraptor scrie:Scobarul se prinde foarte bine la artificiale, la "muste" de fapt seamana mai mult cu larve/viermi, dar ideea e ca se prinde la artificiale.
Nu vreau sa te contrazic ,dar propun sa ne rezumam doar la "se prinde " ..... ,cum si mreana sau rosioara intra pe vobler dar asta nu inseamna ca altceva nu e mai potrivit .
Pe tarnave nr. 1 e momitul si pescuitul cu paine ,iar pe mures mamaliga cu srot si aroma de anason prefera :wink: . Daca nu ma crezi ,incearca o mica competitie cu prietenii tai si o sa ramai surprins de rezultate.

Scrie răspuns