pescuit la caras viu la stiuca

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Aug 2011, 07:34

...Cu peste viu...mergi la magazin..carasei cit puta la furnica,sau nu sint deloc...Buun,iei niste viermusi ,nada,un tun, o linie fina..etc..sau iei un ridicator..Ajungi pe mal..nadesti..obletii nu vor sa traga ,tu vrei carasel,ori platicute ori rosioara...si ei nu vor ..si pace.Trebuie sa te multumesti cu un porcusor.,ori reginuta.Ah ,zici,lasa ca pun ridicatorul..pina il montezi..ah ,piinea am uitat-o acasa,nu-i bai pun nada...zis si facut.Incerci unloc ,nimic...mai incerci unul...Zici ca lasi ridicatorul mai mult si te intorci la locul unde este bagata varga..stupoare ..neste sobolani dolofani tocamai se ospateaza printre viermusii imprastiati pe jos...La naiba,cit costa un shad??Si atunci cum este mai comod??Cit timp pierzi cu procurarea momelii vii si tinerea ei in siguranta???Basca faptul ca un shad nu se uita cu ochii aia rotunzi,cind ii infigi cirligul in spinare....
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 03 Aug 2011, 07:35

semlecangheorghe scrie:Basca faptul ca un shad nu se uita cu ochii aia rotunzi,cind ii infigi cirligul in spinare....

Cum??!?!?! Nu se uita????

Mie imi si zice ...te rog, mai adanc, mai adanc :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
sorin_sorin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 294
Membru din: 17 Noi 2010, 18:38
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de sorin_sorin » 03 Aug 2011, 09:59

grizzly scrie:eu as fi de acord cu faptul ca se prinde mai mult la montura cu peste viu decat la artificiale. si asta ar fi valabil si la somn, biban, salau... nu inteleg totusi cum e mai comod sa dai la artificiale decat cu pestele viu.
comod in sensul ca nu trebuie sa procuri pestii vii(sau sa-i prinzi in apa in care dai dupa stiuca),sa mai cari dupa tine bidonul (sau bidoanele cu pesti vii...),nu trebuie sa mai faci cine stie ce montura etc.
cu artificiale e mai simplu - struna de 20cm +1 agrafa+1artificiala

cateva oscilante,rotative,platice,voblere, iti incap intr-o cutie 25/25cm pe care apoi o bagi intr-un rucsac.
la asta m-am referit cand am spus comod.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 03 Aug 2011, 10:36

grizzly scrie:eu as fi de acord cu faptul ca se prinde mai mult la montura cu peste viu decat la artificiale. si asta ar fi valabil si la somn, biban, salau... nu inteleg totusi cum e mai comod sa dai la artificiale decat cu pestele viu.
te-as contrazice aici mai ales la biban si salau....
intr-adevar,intr-o situatie in care pestele nu e motivat in hranire,ai sanse mai mari sa prinzi 2-3 bucati la viu....
dar as vrea sa vad cum tii pasul cand mananca cu adevarat pestele si prinzi la spin intr-o zi sute de salai sau bibani :roll:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 03 Aug 2011, 10:55

adrignat scrie:
grizzly scrie: si prinzi la spin intr-o zi sute de salai sau bibani :roll:
unde, unde? :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 03 Aug 2011, 12:14

pikeman scrie:
unde, unde? :lol:
dai o bere-doua? :lol:

Scrie răspuns