pescuit cu pestisor si broscuta la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Vizitator

pescuit cu pestisor si broscuta la clean

Mesaj de Vizitator » 21 Mai 2004, 09:41

Cu "vietati" am pescuit la stiuca si clean, cel mai des. Bineinteles cu pestisor (si la clean si la stiuca) si cu broscuta la clean. Se prinde bine cleanul la broscuta.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Mai 2004, 11:45

cat de mare este cleanul care ataca broscuta ?
sau cate de mica este broscuta de fapt ?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 21 Mai 2004, 13:22

N-am pescuit cu broscuta la clean, fiind adeptul mustelor si voblerelor, dar am gasit broscute maricele chiar si in cleni de 26 cm. Prin maricele inteleg ca aveau, cu picioare cu tot, 7-8 cm.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 21 Mai 2004, 13:41

Broscuta, in pozitia ei de repaos(adica cu picioarele adunate) era cam cat o moneda de 5000. Cel mai mic clean prins de mine cu broscuta a fost de aprox 20 cm. Deci se prinde de la mic la mare.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Adi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2004, 21:41
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Adi » 21 Mai 2004, 18:18

E normal sa se prinda cleni si mici si mari. Asta se intampla si in cazul momelilor artificiale...
Si eu am incercat de multe ori la broscuta sau pestisor avand rezulate bune, cel mai mare clean 1,8 kg,insa consider ca nu se compara cu pescuitul la vobler...este insa o alternativa demna de luat in considerare.
Fir intins!

negotzel00
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 07 Iun 2004, 19:30

broscutza la clean

Mesaj de negotzel00 » 07 Iun 2004, 19:41

eu am prins clean cu broscutza si chiar f mult, broscutzele pe care le folosesc is de marimea 1,5- 2 cm ,cu picioarele adunate, nu mai mari.merge foarte bine si la fund si la pluta( eu nefiind un adept al pescuitului la fund).in toamna trecuta am prins un clean de aproape 2 kg cu broscutza. la cleni de pana in jumatate de kil merge foarte bine la pluta cu broscutza sau mormoloc, carlige de maxim 6 (folosesc eu).
pe sfarsitul verii rezultate excelente aveti la porumb in lapte(kilograme , daca nadirea se face corespunzator) dar numai la pluta.
anul asta nu am pescuit la clean decat o singura data la wobler si am prins 4,5 kg insumand vreo 20 cleni de pana la 700 gr cu wobler hornet , de 3 cm .
cam atat .fir intins

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Iul 2004, 08:44

Buna dimineata tuturor. Fiind vorba de clean... cred ca este pestele meu preferat. L-am pescuit pe Buzau. Mult si chiar foarte mult. Bineinteles, cand eram mic, foloseam tot felul de insecte: lacuste, gandaci de Colorado, fluturi(pe care stateam si ii prindeam noaptea la lumina becului , la bunici) mai tarziu am invatat sa pescuiesc clean la pestisor si la broscuta. Mergea bine... si uneori eram uimit ca clenii mici cautau sa manance suratii lor putin mai mici.

Mai tarziu, am pecuit la boaba de porumb "in lapte". Asta a ramas si acum in concediu, pe care abia astept sa-l iau. Pescuit la boaba. Abia astept. :) Dar ce vroiam sa va intreb. A pescuit cineva clean la mormoloc de broasca? daca nu, sa o faca si va ramne surprins. Prima data am pescuit la mormoloc acum vreo doi ani cand am prins si cel mai mare clean. (aproximativ 1,5 Kg)
Mormolocul se agata intre ochi, pe sub coloana si nu este nevoie sa fie "jucat" in apa precum pestisorul sau broscuta, ci, dat cu el ca la pluta, obisnuit. Se merita incercat.
Chiar mi-as dori sa incercati si sa primesc raspuns de la cineva care a dat la mormoloc. Multumesc

Fir intins!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 04 Iul 2004, 13:45

Chiar nu a pescuit nimeni la mormoloc de broasca? :)

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 04 Iul 2004, 18:24

Uite, chiar pe 1 iulie, ultima mea zi pe Prut de pina acum, am pescuit si cu mormoloc. Am pescuit, dar ... nu am prins peste.

Cu mine problema este alta. Am prins clean pe Prut, accidental, cind pescuiam la mreana. Recunosc ca nu ma pricep la pescuitul cleanului si nu cunosc pe nimeni pe Prut care sa meaga dupa clean.

Iarasi, nu inteleg, de ce ai pomenit mereu de folosirea plutei - eu nu folosesc pluta niciodata la Prut.

Daca vreodata vei merge la Prut pentru clean astept mesaj.

Fir Intins!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 05 Iul 2004, 06:01

Buna dimineata!
Ioan S. scrie:Iarasi, nu inteleg, de ce ai pomenit mereu de folosirea plutei - eu nu folosesc pluta niciodata la Prut.
Pai ma gandesc ca ar merita incercat si "la pluta". Stiu ca majoritatea dau doar "la plumb" pe Prut. Eu, mai mult in viata mea, am pescuit "la pluta". Si oricum, Prutul, nu este un rau asa de rapid incat sa nu poti pescui la pluta. De exemplu, am prins mreana la coropisnita, "la pluta" pe suvoi de rau de munte. M-am mirat atunci de rapiditatea cu care a atacat. Pe Prut am mai prins mreana la pluta chiar la bulboana aceea aproape de gara.

Daca vreodata vei merge la Prut pentru clean astept mesaj.
Sper sa ajung saptamana asta sau cealalta, daca nu, abia dupa ce vin din concediu. Trebuie incercat, pe Prut (asta daca nu a incercat nimeni) la boaba de porumb in lapte, (cand va aparea) dar sa se dea intai nada.
Daca voi merge special pentru clean, am sa va scriu ce am facut.

Fir intins![/quote]

Scrie răspuns