pescuit cu pestisor si broscuta la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rockitos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 22 Iun 2009, 19:09

Mesaj de rockitos » 22 Iun 2009, 20:05

domnilor, haideti sa ma bag si eu in seama. pescuiesc la clean de ceva vreme si am prins mult la vermisori, la care trage si mreana, lucru care nu ma deranjeaza chiar deloc. eu pescuiesc pe raul bistrita si dorna, in general la pluta, foarte rar si la fund, cu vermisori daca dau si la mreana, sau carabeti, daca vreau sa prind numai clean. altceva vroiam sa intreb eu. fratilor, spuneti-mi care a dat la clean cu gandaci de colorado, poate e un secret ceva, ca eu am stat o zi intreaga cu gandacul in carlig, pestii numai nu sareau pe mal, (tovarasul meu de pescuit a scos vreo 20 de bucati la vermisor), dar la mine nu a tras nici unul.

ROCKI92002
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 26 Apr 2007, 19:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de ROCKI92002 » 23 Iun 2009, 19:06

[quote="rockitos"]intreb eu. fratilor, spuneti-mi care a dat la clean cu gandaci de colorado, poate e un secret ceva, ca eu am stat o zi intreaga cu gandacul in carlig,



Eu am pescuit cu gandacul colorado pe somes, dar le-am rupt aripile am avut rezultate bune spre foarte bune nu mari exemplare pana la 0,5 kg!

Avatar utilizator
weed43
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 18 Ian 2009, 19:22
Localitate: bacau

Mesaj de weed43 » 23 Iun 2009, 20:34

putin offtopic dar citind atatea despre momeli pentru clean am realizat ca nu am idee in ce locuri trebuie cautat adica unde anume se gaseste pe ce tip de ape. eu sunt din bacau asa ca bistrita si siretul sunt la o aruncatura de bat dar problema e odata ajuns acolo unde anume am sanse sa al gasesc pe domnul clean? :D
"Cum vezi relatia dintre cetatean si stat?/ Ca concubinajul dintre cuur si caccat"

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 28 Iun 2009, 18:55

a incercat cineva visina anul asta la clean?...sunt curios ce rezultate sunt...eventual cam in ce zona a apei a incercat-o cineva zicea ca o dai in suvoi si o lasi putin, dar am auzit ca au dat si la stationar pe apa lina....
Ce altceva mai merge in perioada asta inafara de spinning ca apele sunt cam tulburi sau surii....
multumesc

rockitos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 22 Iun 2009, 19:09

Mesaj de rockitos » 24 Iul 2009, 21:33

weed43 scrie:putin offtopic dar citind atatea despre momeli pentru clean am realizat ca nu am idee in ce locuri trebuie cautat adica unde anume se gaseste pe ce tip de ape. eu sunt din bacau asa ca bistrita si siretul sunt la o aruncatura de bat dar problema e odata ajuns acolo unde anume am sanse sa al gasesc pe domnul clean? :D
pe Siret nu prea stiu, ca acolo am fost la scobar mai mult. Dar pe Bistrita sunt destule locuri, asa ca urcate in masina, iar niste nada, poate sa fie si viermisori amestecati cu pamant, in lipsa de altceva, momeala tot viermisori, vreo doua bete unul de vreo 2.4 - 3 metri poate sa fie si telescopic si unul de 5-6 metri subtire, cu mulinete usoare pe ele, si cum ajungi la rau cauta un loc mai lin, intr-un cot ceva si incepe sa bati apa de acolo. daca nu pica clean-ul din prima, prinzi scobar sau mreana si tot nu pleci cu traista goala.

abrudandanioan2007
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2009, 20:43
Localitate: BISTRITA

Mesaj de abrudandanioan2007 » 10 Mar 2011, 20:04

weed43 scrie:putin offtopic dar citind atatea despre momeli pentru clean am realizat ca nu am idee in ce locuri trebuie cautat adica unde anume se gaseste pe ce tip de ape. eu sunt din bacau asa ca bistrita si siretul sunt la o aruncatura de bat dar problema e odata ajuns acolo unde anume am sanse sa al gasesc pe domnul clean? :D

abrudandanioan2007
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2009, 20:43
Localitate: BISTRITA

Mesaj de abrudandanioan2007 » 10 Mar 2011, 20:09

la colorado se pescuieste de obicei in vaduri de 30 cm.cat de aproape de mal dr cel opus si sub salcii au [rachiti)acolo se prinde cel mai bine.cand ap[are colorado este bun puiul de colorado dar cel care este mai mare.poti folosi carlig de zece dar cu tija scurta.iar cand apare colorado cu aripi sa nu ii rupi aripile.fati forfacul mai lung decat la scobar.daca ai ceva nelamuriri in legatura cu cleanul poti sa intri pe adresa de mess amea si vb acolo.abrudandanioan2007@yahoo.comeu pescuiesc de multi ani la clean si pot sa spun ca am prins destul de mari si sunt multumit.

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 10 Mar 2011, 20:21

rockitos scrie:
weed43 scrie:putin offtopic dar citind atatea despre momeli pentru clean am realizat ca nu am idee in ce locuri trebuie cautat adica unde anume se gaseste pe ce tip de ape. eu sunt din bacau asa ca bistrita si siretul sunt la o aruncatura de bat dar problema e odata ajuns acolo unde anume am sanse sa al gasesc pe domnul clean? :D
pe Siret nu prea stiu, ca acolo am fost la scobar mai mult. Dar pe Bistrita sunt destule locuri, asa ca urcate in masina, iar niste nada, poate sa fie si viermisori amestecati cu pamant, in lipsa de altceva, momeala tot viermisori, vreo doua bete unul de vreo 2.4 - 3 metri poate sa fie si telescopic si unul de 5-6 metri subtire, cu mulinete usoare pe ele, si cum ajungi la rau cauta un loc mai lin, intr-un cot ceva si incepe sa bati apa de acolo. daca nu pica clean-ul din prima, prinzi scobar sau mreana si tot nu pleci cu traista goala.
na!!esti binevoitor in felul tau!!Da' daca-si uita traista ???

Scrie răspuns