pescuit cu pestisor si broscuta la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 29 Apr 2007, 09:50

Mda....cu rotativa rosie s-ar putea sa ai mare dreptate. Am pescuit pe Buzau si a dat roade mai multumitoare decat orice altceva.
Imi poti da ceva detalii despre cum se ajunge la Siret pe la Suraia? Am fost zilele trecute in zona si voi mai veni de cateva ori la Foscani!....Thks

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 30 Apr 2007, 10:55

Puiu.BZ scrie:.
1 Mai fericit!
Multumesc, asemenea....
Pe Buzau, 99% la dintre partidele de pescuit am folosit montura clasina cu pluta si plumb.... Uneori , spre toamna, mai pescuiam si la rotativa (cand eram mic nu aveam voblere sau alte naluci artificiale, decat cateva rotative)
Tot toamna, mai rar primavara, pescuiam si cu broscute si pestisori, pe care ii "prindeam" cu metoda "piatra in piatra" ...

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Mesaj de alexc » 01 Mai 2007, 09:22

am prins multa rosioara la broscuta la dunare...se pare ca ii place mai mult decat rama

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 01 Mai 2007, 13:09

fly-er scrie:am prins multa rosioara la broscuta la dunare...se pare ca ii place mai mult decat rama
:shock: :shock:

ola212005
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mar 2009, 12:24

Mesaj de ola212005 » 09 Mar 2009, 12:49

Am pescuit si eu la broscuta pe raul Trotus din apropierea orasului Comanesti.Am avut capturi bunicele 600-900gr.dar capturi impresionante am avut la visina taiata in jumate sau in patru la porumb,pestisor,coarne iar cel mai bine la strugure capturi de 1,5-2kg.La mormoloc nu am incercat nici o data dar vad de pe forum ca da rezultate chiar foarte bune aceasta momeala.cand vine sezonul am sa o incerc si eu.Stima si fir intins tuturor!!!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Mar 2009, 15:57

De curiozitate: cei care dati cu strugure, visina, mormoloc, cumva puneti forfac din fir invizibil in apa (fluorcarbon)? Si merge si de 0,16-0.18 (la cleni de sa zicem maxim 1,5 kg) sau e musai sa fie fir de 0,12-0.14. Ma refer aici la pescuitul de vara pe apa limpede.

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

eu de obicei

Mesaj de caulea » 12 Mar 2009, 13:33

Fario_nebunu scrie:De curiozitate: cei care dati cu strugure, visina, mormoloc, cumva puneti forfac din fir invizibil in apa (fluorcarbon)? Si merge si de 0,16-0.18 (la cleni de sa zicem maxim 1,5 kg) sau e musai sa fie fir de 0,12-0.14. Ma refer aici la pescuitul de vara pe apa limpede.
eu de obicei pe raul strei cand pescui cand dau cu strugure visina in sezon am fir de 0.12 nu mai mare nu e invizibil si e pe direct nu folosec struna oricum mai mari de kg nu am prins si deaceea consider ca e deajuns un 0.12 si daca ai un fir bun rezista si peste 2kg (eu folosec hakuyo cred ca e cel mai bun fir de pe piata )
don"t drink &drive just smoke&fly!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: eu de obicei

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Mar 2009, 15:26

caulea scrie:
Fario_nebunu scrie:De curiozitate: cei care dati cu strugure, visina, mormoloc, cumva puneti forfac din fir invizibil in apa (fluorcarbon)? Si merge si de 0,16-0.18 (la cleni de sa zicem maxim 1,5 kg) sau e musai sa fie fir de 0,12-0.14. Ma refer aici la pescuitul de vara pe apa limpede.
eu de obicei pe raul strei cand pescui cand dau cu strugure visina in sezon am fir de 0.12 nu mai mare nu e invizibil si e pe direct nu folosec struna oricum mai mari de kg nu am prins si deaceea consider ca e deajuns un 0.12 si daca ai un fir bun rezista si peste 2kg (eu folosec hakuyo cred ca e cel mai bun fir de pe piata )
OK, mersi, m-am lamurit. Dar ce te faci daca pescuiesti pe o apa mai accidentata, cu obstacole (crengi, pietre, buturugi etc)? Pt ca e clar: un clean de peste 500 grame odata agatat va trage sa se bage direct la obstacol. Cu fir 0.12 ca sa nu iti rupa si sa nici nu il lasi la creanga trebuie o lanseta ff flexibila, moale. Numai ca e neplacut sa ai o lanseta de 4-5 metri cu actiune B sau C (adica flexibila pe cca 2-3 metri). De ce sa nu pun fir 0.16 pe principal si 0.14 la forfac?

Avatar utilizator
dinteus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 17 Aug 2008, 18:15
Localitate: Craiova

Salut!

Mesaj de dinteus » 01 Iun 2009, 23:36

Am citit toate postarile de la topicul asta si ma dor ochii! Nu stiu daca sunt cel mai mare fan al cleanului, dar imi place mult. Experimentat cu el nu prea sunt. L-am pescuit in august-septembrie anul trecut, pe Jiu. Exemplarele nu au fost cele mai mari, dar sentimentul a fost intens. :P Cea mai mare captura a avut 800grame. Partidele mele au avut loc seara, pe Jiu, langa Craiova.(dupa ora 5pm) Am avut succes decat cu rotative de 2-3 (7gr) aurii simple. Am incercat si cu rotativa argintie si nu a schitzat absolut nimic. Un prieten se chinuia cu o rotativa aurie cu un abtzibild cu buline roshii, dar fara niciun rezultat. L-am convins pana la urma sa renuntze la buline :) si rezultatul s-a vazut imediat.
Este superb pe Jiu vara sau spre sfarsitul verii-inceputul toamnei ; capturile nu sunt dintre cele mai mari, dar ai parte de o partida superba de pescuit, de 2-3 ore , seara, cu picioarele in apa limpede si caldutza a Jiului, inconjurat de natura si vegetatie specifica. Sper ca locul sa se pastreze , pentru ca am de gand sa il solicit si anul acesta, de indata ce vremea o sa fie buna iar apa limpede si cu o temperatura ceva mai ridicata. :D
Sunt deschis si la interactiuni cu altzi pescari din zona Craiovei, pentru impartasirea experientei (a lor, pentru ca a mea tinde spre nul :) ) si poate ceva partide de pescuit...

Fir intins!
p.s. De-abia astept sa incerc mormolocul, broscutza sau chiar coropisnita, pentru ca pana acum, spre rusinea mea, nu am incercat niciuna din cele trei. O sa incerc sa revin si cu detalii candva si cu date despre starea Jiului pe aici.

Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

clean la mormoloc

Mesaj de newwen » 03 Iun 2009, 22:11

salutare....va rog sa-mi dati idei cum sa prind MORMOLOCI :lol: eventual dintr-o balta???? ca fug repede

Scrie răspuns