pescuit cu pestisor si broscuta la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 18 Aug 2005, 12:44

[quote="Rares.S"]Ma baietii! lamuritima si pe mine mai exact cum sa gasesc broscute pt clean (unde anume ,unde se ascund,stau...) cum se monteaza,cum se pescuieste,agata in carlig (de picioare am auzit de la cineva cica sa nu se bage pe sub pietri sau ce mai ii pe fundul ape)



eu pescuiesc la vedere daca se poate spune asa.Si sa iti explic de ce,si cum.
Trebuie sa ai o pereche de ochelari cu lentile polarizante cu care sa vezi unde este pestele , sa ai un match,si o plutitza mica de cocean cat o boaba de mazare care are rolul mai mult de sustinere a broscutzei decat de semnalizator .Carligele de marimea 4-6 sunt suficient de mari, si eu as opta pentru fir transparent si carlige negre sau bromate.Dupa ce am localizat pestele lansam broscutza in amonte de el cu circa 1-1,5m si o lasam libera la vale. Eu agatz broscutza de spate mai mult pe sub piele avand grija sa nu ii afectez coloana vertebrala. Broscutzele se gasesc in mai toate baltoacele si mlastinile de pe marginile raurilor si lacurilor.Se pot pastra in peturi cu putina apa bagate intr-o geanta deci la umbra, pentru a nu se incalzi apa.Acest lucru ducand la moartea lor.
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

marius_mirc
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Mai 2006, 20:23

Mesaj de marius_mirc » 08 Mai 2006, 21:42

salut tuturor pescarilor ...as dori si eu niste informatii cu privire la broscutele folosite ca momeala la clean.
Raul care pescuiesc eu nu este mare, este kiar mic...dar sunt formate locuri de toate felurile...Foarte rar se mai prind si exemplare de 1 kg dar se pot prinde clenuti frumosi de 2-400 gr dak ai cunostinte.
Cat d mari sa fie broscutele...cu ce le prind ?:D...am vazut ca sunt cu gramezile in baltoace pe marginea raului dar se ascund:D. cea ce ma intereseaza este cum se baga broscuta in carlig...si daca i au negi de la ele sau alta boala;)

apropo...vreau sa incerc si eu la lingurite...voblere...ce sa folosesc pentru clean? dati mi si mie niste nume si marimi exacte...pentru d astia medii..nu monstri!
asptept raspuns...

Avatar utilizator
essos74
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 21 Apr 2006, 02:19
Contact:

Mesaj de essos74 » 08 Mai 2006, 22:47

Buna marius. Daca citesti topicul cu atentie o sa ai destule sfaturi pentru inceput.Poti sa mai vezi si celelalte subiecte de genul acestuia la- discutii generale despre pescuit-,dar vezi ca inca este prohibitie la clean. Asa ca pana se deschide pescuitul ai timp suficient sa studiezi topicurile si credema, AI DE UNDE INVATA!!! Numai bine !!!!!
Live for Fishing.

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 28 Mai 2006, 23:44

Salut, la moromoloc si broscuta pescuiesc la clean de mic copil, in special la pluta seara pe Cerna in aval de Herculane era spectacol, acelasi lucru la o lingurita nr 2 cu ancora facuta cu musca, sau la voblere micro, broscutele se gasesc la greu in baltile ramase dupa retragerea riurilor, in mlastini, canale, niste cizme pina la briu si un mincioc sunt foarte folositoare. as mai adauga ca momeala Garabetele, o larva de culoare galbena care are o casuta din pietricele sau resturi vegetale, de asemenea larvele de carabus, iar iarna cariile de sub scoarta copacilor, sau si mai usor de gasit daca aveti butuci taiati de un an in curte pentru foc indepartati coaja, e plin de carii dedesubt... toamna am prin bine la boabe de strugure.
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
vytalie
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 19 Sep 2006, 13:39
Localitate: chisinau
Contact:

Mesaj de vytalie » 22 Sep 2006, 15:52

din topicul acesta am aflat atita informatie despre peste care nici nu auzisem de el ca nu mai am rabdare sa plec la pescuit de clean. ce bine ar fi in concediu acum.
zbit'n cotlon

Avatar utilizator
liliacul007
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 23 Sep 2006, 11:38
Localitate: SIBIU

Mesaj de liliacul007 » 23 Sep 2006, 11:53

pescuitul cleanului cu broscuta l-am utilizat atunci cand metodele artificiale nu mai dadeau rezultate satisfacatoare......in mod special cu plumbisor, mai ales pe o apa taiata, putin tulbure...in care voberul sau musca artificiala nu se descurca asa de bine

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

pescuit la clean cu broscute si pestisori

Mesaj de alexandru varga » 23 Sep 2006, 12:01

pescuiesc la clean pe mures la stationar dar si la artificiale.la broscuta am prins cel mai mare clean de pina acuma ,de 2,5kg,la fund agatat de gura cu cirlig dublu mai folosesc mormoloci de broscuta la pluta inclusiv pestisori mici de 3-5cm.fir intins.

Holyday
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 13 Sep 2006, 08:25
Localitate: Iasi

Mesaj de Holyday » 16 Oct 2006, 21:24

Eu sunt din Iasi!Este cineva sa ma lamureasca unde as putea pescui pe Prut?Nu am fost pana acum!

Cirstean Dinu Florin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 25 Sep 2006, 10:36
Localitate: suceava

la Stefanesti

Mesaj de Cirstean Dinu Florin » 23 Oct 2006, 17:25

Desigur sunt multe locuri bune de pescuit pe Prut si in judetul Iasi , dar te-as sfatui ca la vremea aceasta sa incerci totusi la barajul de la Stanca - Costesti din jud. Botosani. Este cam departe de Iasi ( aprox. 90 km) dar merita . Si la Stefanesti (chiar dupa baraj) sunt locuri foarte bune. Acum se prinde bine salaul, avatul, bibanul (dintre rapitori) si babusca si rosioara dintre pestii pasnici. Trebuie sa ai insa permisul vizat cu tot cu PG si este obligatoriu sa treci intai pe la pichetul Politiei de Frontiera pentru a obtine permisiunea de a intra in zona. Fir Intins!

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: la Stefanesti

Mesaj de attilaf » 23 Oct 2006, 17:37

Cirstean Dinu Florin scrie: Trebuie sa ai insa permisul vizat cu tot cu PG si este obligatoriu sa treci intai pe la pichetul Politiei de Frontiera pentru a obtine permisiunea de a intra in zona. Fir Intins!
O intrebare putin OFF Topic. Deci pentru a pescui pe o zona de frontiera, inafara de permis + PG mai ai nevoie si de alta aprobare de la Politia de frontiera? Atunci PG-ul pentru ce mai e?

Scrie răspuns