pescuit cu pestisor si broscuta la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 21 Iul 2005, 14:09

pescar88 scrie:nu rad de tine sa stii ca chiar a dat rezultate foarte bune. :lol: :twisted:
Unde ai pescuit...?
Mai spune cate ceva... cum ai dat, cum a tras... ca baietii de pe forum nu ma cred :P

pescar88
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iul 2005, 10:33

sal paul

Mesaj de pescar88 » 24 Iul 2005, 08:31

am pescuit pe un rau din apropierea orasului meu care se numeste OITUZ.....cat despre trasatura ...este la fel ca la alte momeli cand dai la pluta... :wink: :lol:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sal paul

Mesaj de paul » 24 Iul 2005, 09:47

pescar88 scrie:am pescuit pe un rau din apropierea orasului meu care se numeste OITUZ.....cat despre trasatura ...este la fel ca la alte momeli cand dai la pluta... :wink: :lol:
:) Cine se numeste Oituz? Raul sau orasul?
Sau si una si alta?
Probabil daca ai fi locuit in Onesti, ai fi pescuit in Trotus (care e ceva mai mare decat Oituzul)
Oricum, am trecut si eu pe-acolo.. frumoasa regiune. :)

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Re: sal paul

Mesaj de Nick » 24 Iul 2005, 20:40

pescar88 scrie:am pescuit pe un rau din apropierea orasului meu care se numeste OITUZ.....cat despre trasatura ...este la fel ca la alte momeli cand dai la pluta... :wink: :lol:

Nu am auzit de orasul asta,eventual de o comuna cu numele asta,una e in jud Covasna si un ain jud Bacau.Si pe ce apa pescuiesti?
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

pescar88
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iul 2005, 10:33

Mesaj de pescar88 » 25 Iul 2005, 09:27

bai baieti stati putin sa va lamuresc ...raul se numeste OITUZ,iar orasul in care locuiesc se numeste ONESTI(jud. Bacau)...in acest oras se unesc alte 3 rauri cu TROTUSUL (Oituzul,Casinul,si Tazlaul)iar mie imi place sa pescuiesc mai mult pe Oituz. :lol:
NICK ai dreptate sunt doua sate cu numele asta(Oituz)unul unguresc din Covasna si inca unul in jud. Bacau la 13km de Onesti....si chiar acum 3 zile am fost la Oituz 8) si suntlocuri frumoase de pescuit... :twisted: :D

Rares.S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 26 Iun 2005, 19:26
Localitate: Bistrita

Mesaj de Rares.S » 25 Iul 2005, 14:41

Ma baietii! lamuritima si pe mine mai exact cum sa gasesc broscute pt clean (unde anume ,unde se ascund,stau...) cum se monteaza,cum se pescuieste,agata in carlig (de picioare am auzit de la cineva cica sa nu se bage pe sub pietri sau ce mai ii pe fundul ape)



La pescuitul cu plumbul pe fundul apei dar si la pluta.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 25 Iul 2005, 14:51

depinde... de exemplu, broscutele mici eu le pun in carlig in felul urmator: bagi varful carligului prin spatele capului, il scoti pe partea cealalta, si il mai bagi odata pe sub burta si-l scoti in spate prin zona fundului.

cele mari le poti prinde doar de pielea de pe spate.

oricum, sunt mai multe metode.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

pescar88
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iul 2005, 10:33

salutare

Mesaj de pescar88 » 17 Aug 2005, 19:38

intamplator am descoperit ca cleanul mai trage foarte bine si la coropisnita si am prins in ziua aceea vreo 2kg de clean.tehnica folosita este cu varga cu fir subtire si pluta alba mica fora plumb ca sa se poata misca coropisnita prin apa. :wink: :P



fir intins!!!

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 18 Aug 2005, 12:30

Paul scrie:Chiar nu a pescuit nimeni la mormoloc de broasca? :)
oooooooooooooo,chiar foarte mult si cu rezultate foarte bune.Am prins nu numai clean ci si salau si biban cu match-ul. Cu broscutza am prins in cateva partide zeci de kg de clean intre 600-1,8kg. Cel mai tare prindeam in luna august pe lacurile de acumulare. Bibanul si salaul la mormoloc primavara pe lac. :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 18 Aug 2005, 12:42

Broscutele de apa, verzi, rezistente si cu pielea tare, sunt cele mai bune. Am prins si la broscute "raioase", de pamant, dar mor repede si o data flescaite nu mai le ia. Cel mai bine le treceam carligul prin pielea dintre craci :lol:

Ah, si trebuie lasat sa inghita.

Numai bine

Scrie răspuns