pescuit categoria grea

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

pescuit categoria grea

Mesaj de MeHigh » 02 Feb 2005, 22:06

Intereseaza pe cineva o partida de pescuit de rechin de pe plaja? Merg sambata shi sa shtiu daca sa fac poze ...
Fir intins!

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 03 Feb 2005, 13:09

Prea-inalte :twisted:, rechinii o sa-i prinda Smau' si tu te tragi in poze cu ei? :lol: :twisted: :wink:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 03 Feb 2005, 13:30

Daca imi pui la dispozitie avionul tau personal, io vin. :D

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 03 Feb 2005, 15:34

SF-ule, poate pe la greci sa prinzi barbuni in perioada asta :twisted:

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 04 Feb 2005, 06:49

aloha la toata lumea!
Scule? Pai pt rechini(shi mai ales de pe mal) trebuie cele mai grele scule posibile. Faza mai nasoala e ca pescuiesc de pe plaja, pt ca pe stanci nu ai shanse sa il apropii destul ca sa-i scotzi carligul. Shi precum zice cantecul, plaja-i plina de nisip, care mananca mulina instant. Deci am optat pt cele mai ieftine shi robuste materiale de pe piatza: un silstar Big-Fin in care am 500 de m de fir de 70 shi un liftin-stick Kilwel de vre-o 1,2 m shi rulment de ghidaj in varf. Plus inaintash de otzel de 3 m cu 2 carlige de la 20/0 la 10/0.
Momeala e un travelly sau somon australian sau ton mic sau...orice peshte mediu...asha , pana in 2 kg. Daca pui momeala mica shi fara oase (fileu) trage pisicu de mare shi rishti sa ramai fara fir. Un rechin de 100 de kg e greu de intors din drum, da un pisic de 100 e aproape imposibil!
Metoda e simpla shi necesita multe caise! ....buahahhaha.. Pt ca mulina e exclusiv pt scos peshtiocul afara, trebuie sa inlocuieshti aruncarea cu o partida buna de inot. Asha ca iei momeala shi inotzi 2-300 de metri in larg. A doua lansare e mai plina de adrenalina daca ai scapat rechinul pt ca el ramane in zona, a treia ....a patra nu am avut inca!
Apoi stai shi pescuieshti la altceva pana vine 'nenea'.
Drilul e sufocant de greu shi brutal. Daca invingi, iei patentul shi scotzi carligul, numeri degetzelele shi faci alta montura.
E un pescuit cool !

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 04 Feb 2005, 06:56

SF-ule, inca nu m-o papat nici unul shi pt tastat am nevoie numai de 2 degetzele...buahahahhahh. Macroul e mai bun ca sardina, dar shi mai bun e chefalul!
FF, Sami e ocupata cu facutul pozelor shi prinsul peshtilor mai normali... cu care ma laud eu pe net dupa!

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 07 Feb 2005, 19:47

Nu am prea avut bafta... Am prins o barca de salvamar care m-a pagubit de vre-o 150m de fir. Drill-ul a fost destul de cool. Daca nu imi taia cu elicea, ma puteam lauda cu un Jhonson de 150 de cai shi un Zodiac de 3 m....

Scrie răspuns