permisul de pescuit

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

nelu58
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Mar 2009, 18:15
Localitate: Slatina
Contact:

permisul de pescuit

Mesaj de nelu58 » 26 Mar 2009, 18:48

salut !
sunt pensionar,am discutat cu cei de la ANPA,filiala de care apartin si au zis sa merg la AJVPS Olt sa-mi ridic permisul,iar cei de acolo au cerut sa le platesc 85 lei pentru a-mi viza carnetul de membru si cand le-am zis ca cei de la ANPA au spus ca pentru pensionari e grauit m-au trimis la plimbare. ce e de facut ?
multumesc !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 26 Mar 2009, 20:40

Buna seara domnule Nelu58, nu sunt expert in legislatie, dar eu as incerca sa cer o explicatie in scris din partea filialei ANPA de care apartineti in care sa va explice de ce trebuie sa va ridicati permisul de la AJVPS cand ANPA are aceasta indatorire conform legii in vigoare.
mare atentie ca si eu in bihor am fost dus cu zaharelul cu proiectul de lege

Avatar utilizator
craparulsef
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 30 Mar 2009, 21:01
Localitate: Sulina
Contact:

Mesaj de craparulsef » 30 Mar 2009, 23:33

Ordin nr. 753/2008 privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv in bazinele piscicole naturale
Art. 1
Prin pescuit in scop recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita si cu lanseta, in scop de agrement/performanta, ca o activitate individuala si necomerciala.

Art. 2
Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in bazinele piscicole naturale se face in baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura.
Art. 3
În sensul prezentului ordin, prin bazin piscicol natural se intelege paraiele si raurile de munte, colinare, de ses, in regim natural sau ameliorat, baltile si lacurile naturale, lacurile litorale, lacurile de acumulare si canalele magistrale sau de navigatie, fluviul Dunarea cu bratele sale si Marea Neagra.

Art. 4
(1) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document cu regim special, inseriat.
(2) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este nominal si netransmisibil.
(3) Permisul de pescuit recreativ/sportiv se elibereaza anual.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 31 Mar 2009, 07:10

1. Nu va lasati pacalit!
2. Conform legislatiei in vigoare nu apartineti de o filiala anume a ANPA! Deci puteti sa va procurati permisul de la orice filiala ANPA din tara!
3. Din pacate sunt cativa reprezentanti ANPA in teritoriu "manjiti", care trimit pescarii la o singura asociatie, in loc sa le spuna cinstit ca pot obtine permisul direct de la ANPA sau prin intermediul oricarei filiale ANPA din tara. Daca nu doriti sa-i dati in judecata, atunci evitati-i!
4. Trimiteti unui prieten, unei rude, etc din tara: cupon pensie, copie buletin sau carte de identitate si o cerere catre ANPA pentru eliberare de permis conform ordinului 753/2008. Respectivul merge la filiala ANPA din zona lui si va obtine permisul gratis!

nelu58
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Mar 2009, 18:15
Localitate: Slatina
Contact:

Mesaj de nelu58 » 31 Mar 2009, 08:06

multumesc pentru sfat !
am sa ma comformez si o sa apelez la o ruda asa cum ma sfatuiti . :)

Avatar utilizator
evoIX
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 05 Noi 2008, 16:07

Mesaj de evoIX » 31 Mar 2009, 08:49

Apropo ... taxa de 30 RON se poate plati la orice trezorerie ?
Eu de ex am domiciliul in provincie si cand m-am dus la trezorerie (sect 5 Bucuresti), mi-au zis ca nu se poate sa-mi ia banii. Ca trebe sa ma duc acolo unde am domiciliul.

In schimb un pt un prieten care are domiciliul in B a putut plati tatal lui in Calarasi.

As putea sa platesc totusi in B ? Mai e cineva in situatia asta ? Sfaturi, hinturi ?

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 31 Mar 2009, 09:09

asta-i o aiureala. e un cont unic pe tara deci nu conteaza unde platesti, cine stie peste ce ingramadita ai dat.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 31 Mar 2009, 09:27

evoIX scrie:Apropo ... taxa de 30 RON se poate plati la orice trezorerie ?
Eu de ex am domiciliul in provincie si cand m-am dus la trezorerie (sect 5 Bucuresti), mi-au zis ca nu se poate sa-mi ia banii. Ca trebe sa ma duc acolo unde am domiciliul.

In schimb un pt un prieten care are domiciliul in B a putut plati tatal lui in Calarasi.

As putea sa platesc totusi in B ? Mai e cineva in situatia asta ? Sfaturi, hinturi ?
Ai dreptate, e o mare brambureala! Eu sunt bucurestean din sectorul 5 si numai la Trezo din sect 5 am putut plati, camd am telefonat la cei din sectorul 3 mi-au spus clar "no way!" Singura sansa - sa profiti de neatentia casierei, sa ii spui din prima ca locuiesti in acel sector, poate ai noroc si nu e atenta.

Avatar utilizator
evoIX
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 05 Noi 2008, 16:07

Mesaj de evoIX » 31 Mar 2009, 10:19

asta-i o aiureala. e un cont unic pe tara deci nu conteaza unde platesti, cine stie peste ce ingramadita ai dat.
Pai asta ma gandeam si eu pot sa platesc oriunde .. banii ajung tot acolo de oriunde ai plati. Oricum tanti de acolo era cam ofuscata ca am intrerupt-o din a-si imbunatati recordu la tetris.

Oricum n-am avut ce sa ii explic si ce sa-i spun ca mi-a spus scurt ca daca nu-s din sectorul 5 ea nici nu discuta cu mine :D.

E cineva pe-aici care a platit in B neavand domiciliul "pe buletin" in B ? Daca da ..unde si cum ?

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 31 Mar 2009, 12:05

evoIX scrie:
asta-i o aiureala. e un cont unic pe tara deci nu conteaza unde platesti, cine stie peste ce ingramadita ai dat.
Pai asta ma gandeam si eu pot sa platesc oriunde .. banii ajung tot acolo de oriunde ai plati. Oricum tanti de acolo era cam ofuscata ca am intrerupt-o din a-si imbunatati recordu la tetris.

Oricum n-am avut ce sa ii explic si ce sa-i spun ca mi-a spus scurt ca daca nu-s din sectorul 5 ea nici nu discuta cu mine :D.

E cineva pe-aici care a platit in B neavand domiciliul "pe buletin" in B ? Daca da ..unde si cum ?
Incearca dupamiaza dupa ora 16. Si eu am ridicat problema asta unei fatuci de la sectorul IV si asa mi-a spus. Care o fi motivul... nu stiu, insa merita incercat eventual cu un preambul format dintr-o ciocolata Milka (nu s-a vrut un promo... :lol:).

Scrie răspuns