obleti sanatosi si obleti raniti

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

obleti sanatosi si obleti raniti

Mesaj de danr » 19 Sep 2004, 03:48

sambata asta am observat, pescuind la salau, ca obletii raniti sunt mai productivi decat obletii vii si nevatamati
dupa ce am ramas in pana de obleti, neavand cu ce sa-i prindem am iceput sa-i luam la japca, cu ancore mici
pt ca nu rezistau mult vii dupa ranile facute de ancora, ii prindeam pe masura ce aveam nevoie de ei sa-i punem in carlig
au fost mult mai productivi decat obletii nevatamati....
ma gandesc ca din cauza ca sangerau si ca avea un comportament de peste ranit......


ati mai observat fenomenul asta ??

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Sep 2004, 10:47

De foarte multe ori montura cu peste mort, Drachkovitch sau H2O sau care vreti, se dovedeste mai eficace decit pescuitul cu peste viu. Totul e ca pestele mort sa fie proaspat. Adica il omori punind-ul pe montura. Se poate sa fie faptul ca pestele e ranit. Oricum felul de a vina a salailor este urmatorul : intra ca nebunii in bancurile de pestisori si musca la intimplare cit mai multi. Dupa ce au pus bancul pe fuga se intorc si maninca ranitii si mortii de pe fund. Salaii, mari, cu experienta, urmaresc activitatea celor mai mici care vineaza in grup si profita de pestii raniti si morti pe care-i fac salaii tineri.
Chestia asta cu stilul de vinat n-am observat-o eu dar am citit pe la cei care au acvarii mari (nu particulari ci acvarii deschise publicului) si de la piscicultori.
Gata, a venit vremea sa plec si eu la pescuit pina diseara.
Bye.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 20 Sep 2004, 12:17

Un pestisor ranit sau proaspat prins si pus in montura este mai "apetisant" pentru ca secreta "feromoni de stress", care sint un stimul pentru agresivitatea rapitorilor. Pe acest principiu functioneaza si atractantii pentru pesti rapitori.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Sep 2004, 12:19

auzi, cum colectam si noi la borcanel niste feromoni de stress din astia ? :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 20 Sep 2004, 12:23

Nu se pot colecta. De fapt nu se pot conserva. Ce pun aia in Yum sau Dr. Juice este un preparat sintetic, cu aceleasi proprietati.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Sep 2004, 13:08

Eu am auzit (nu bag ,mana in foc, nici macar nu imi mai aduc aminte de la cine) ca si noi secretam adrenalina in conditii de stres. Inafara de secretia "interna", ceva-ceva mai transpira (motiv pentru care se si spune ca daca ti-e frica de un caine (si nu te feresti corespunzator), cresc sansele sa te capseze, miroase el ceva).
Deasemenea, am auzit ca zona prin care secretia e cea mai abundenta e incheietura piciorului :?

In concluzie, daca te enervezi ca nu trage, poti sa pui twisterul "la ciorap", ca sa traga salaul ala mare, care mananca oameni? :D

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 20 Sep 2004, 13:24

La "feromon de ciorap" s-ar putea sa traga somnul, ca ala musca la miros de hoit! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Sep 2004, 13:56

Scuza-ti-mi intrebarea..
Dar voi cum pescuiti la oblete ne-ranit ? Ca eu oricum infig carligul in el tot timpul, deci al meu vrand-nevrand e ranit, nu mai trebui sa-l mutilez si eu la japca
Folositi ceva elastice ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 20 Sep 2004, 14:08

Daca folosesti cirlige "subtiri" si ii intepi prin "barba" si nari, ii cam doare-n pix de rana. Legat nu dau decit foarte rar, cu tipar, la somn mare.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Sep 2004, 14:22

sau carligul ( subtire ) introdus prin gura si scos printr-o nara

Scrie răspuns