obleti sanatosi si obleti raniti

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 21 Feb 2005, 09:22

Calone, ce faci ? Pa somnul te cauta pe tine sau tu il cauti pe el ? :D

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 21 Feb 2005, 10:29

@Danr: "... nu cred ca sta nimeni cu barca in aceeasi pozitie ore in sir
o mai plimbam si noi, nu ..."
- nu m-am referit la "plimbatul" barcii :wink: pentru a pescui in alt loc, ci la schimbarea pozitiei pentru a pescui in acelasi loc dar imprimand o alta traiectorie (diferita) nalucii in apa. Matematic, asta s-ar traduce prin: locul de pescuit = punctul o (centrul unui cerc), barca se afla initial in pozitia x = un punct pe cerc, traiectoria nalucii se face pe directia razei ox; conform la ceea ce am spus, barca va trebui repozitionata in pct. y pe cerc astfel incat noua traiectorie a nalucii (pe directia razei oy) sa faca un unghi de 90 de grade sau mai mic cu traiectoria initiala (ox). pozitia punctului y (poate fi la stanga sau la dreapta pct-ului x) se alege in functie de configuratia fundului apei in locul de pescuit, existenta sau absenta structurilor subacvatice, curenti (directie si tarie), directia vantului, etc.


@Adrian Frunza: "...daca tot suntem la pozitionare,in cubitus dorsal dai cu viu sau cu mort? daca nu intra schimbi pozitia sau cauciucul?
teoria ca teoria ,da' praxisul ne omoara!"
- desi nu se cade, de data asta am sa-ti satisfac (,) kuriozitatea ... afla ca in cubitus dorsal nu dau pentru ca am luat de buna vorba cantecului: "... socotesc c-ar fi pacat sa umplu .... de ..." (cacao am vrut sa spun :mrgreen:). asa ca n-am de ce sa schimb nici pozitia si nici cauciucul. satisfied? :twisted:
- adevarat grait-ai practicianule (sorry, maestre nu pot sa-ti spun ca nu ti-am fost elev), "teoria ca teoria, da' praxisul ne omoara!", dar ce te faci cand e vorba de malpraxis? :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Feb 2005, 14:01

fff. iti dai seama ca plimbat nu inseamna vaslit ca-n cismigiu, nu :0

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 21 Feb 2005, 15:16

@Danr - las' ca tu ai inteles sambata :wink: ce-am vrut sa spun, aku' am detaliat pentru ceilalti ...

@SF - am spus naluci ... daca obletii vii sau morti intra in categoria nalucilor, ai dreptate, atunci n-are rost fatzaiala cu barca in juru' cozii :wink:
- ai reusit sa prinzi barbunu' ala? :twisted:

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 22 Feb 2005, 09:53

SF: "... O fi chestie de cirlige ..."

Mda, most probably :wink:
Same 2u (Fir intins!)

Scrie răspuns