obleti sanatosi si obleti raniti

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Feb 2005, 19:48

Adriane , vezi ca am zis ca li se vedeau aripiorele de pe spate , deci erau salai . Iar in deosbitul atacurilor , fi sigur ca stiu cum ataca si unu si celalalt . Numai ca avatul nu ma prea incanta . Nici nu mai stiu cati am prins , cand nu mergea salaul . Avatul e atat de prost pe unde pescuiesc eu ca daca te pui intr-o zi cred ca faci suta . Sincer !
Deci prefer sa ma limitez la salau , si sper sa nu supar pescarii de avat .

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 18 Feb 2005, 20:42

salut. calone,faza cu spinarea afara nu am vazut-o decat o data ,cand mi-a venit o dihanie pana la picioare (apa la genunchi)si m-am retras efectiv de surpriza.am zis ca era nebun si are mintea odihnita.
atacuri in grup ,sincronizate ,aia micii primii,aia grosi, profitorii,nu am vazut.am citit chestia asta in "la peche.... dar nu cred ca e reala.nici faza cu :intai ii muscam si dupa aia ii halim, nu o inghit,e cam de vodevil.nu e justificata energetic,consumi energie odata cu atacul si muscatul ,dupa aia cu culesul.dar mai stii poate sunt in patriarhat.
eu recunosc atacul de salau de cel de avat dupa aspect si sonor rareori vad pestele in clar.
walleye

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Feb 2005, 20:48

De 2 ori am vazut salaul la suprafata , si tot in locul ala . Si stiu si de ce vanau asa . Dar nu mergea , pe zi .
Dar , daca ma crezi sau nu e decizia ta , pe mine nu ma afecteaza deloc .

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 18 Feb 2005, 21:06

calone,nu iti pun relatarile la indoiala ,pentru ca ar fi absurd.dar eu pescuind la 500 m de mal vad faze de astea f rar.
din punctul meu de vedere atacurile la suprafata ,pe apa mica,au drept tinta pestele f mic,de aici frecventa si spectaculosul atacurilor.faptul ca nu reusim sa -l prindem e pentru ca folosim momeli prea mari,cred ca ar merge wobblere f mici de clean.coincide predictia mea cu ceea ce stii tu?
walleye

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 18 Feb 2005, 21:27

am vazut si eu chestia asta, o singura data. dar ne-am prins prea tarziu ca era salau, eram convinsi ca era un banc de platica sau ceva avati tampiti la cap, asa ca nu ne-am sinchisit.

dan a dat asa la misto cu recuperare rapida si a avut imediat un rateu. ne-am linistit, avat clar. aiurea, imediat dup-aia a luat un salau. ne-am agerizat toti si am trecut pe suprafata, voblere, linguri, alea alea. ciuciu, pana sa ne organizam noi s-a dat la fund nenorocitu'. si acuma ma gandesc cum ar fi fost sa avem poppere la noi.

chestia interesanta e ca timp de vreo 2 ore inainte de eveniment nu a dat deloc, ceea ce pe mine ma face sa cred ca era acolo totusi dar vana intre ape, ceea ce iarasi pentru mine e o ciudatenie.

dan l-a prins pe ala cu un shad de 10, lunker city daca nu-mi amintesc aiurea. deci nu mic.

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Feb 2005, 21:58

Tot stand asa si gandinduma la partida respectiva , mi-am dat seama unde am gresit atunci cand sareau ziua de nebuni .
Cum era locul : era un spit de mal inaintat in Dunare unde fluviu face un mare cot . Loc cu curent puternic . de pe mal pleaca un zis ce se afunda in Dunare si pe masura ce inainteaza in fluviu apa creste peste zid . Poti sa mergi pe el ( daca intri apa e de 10 cm, apoi de 20 mai apoi trece peste tine ) , dar daca faci un pas in stanga sau in dreapta zidului hop la fund . Are cam 1 m latime ( zidul) . => in amonte si aval de zid apa de vreo 4-5 m . direct din mal adanca . Zidul asta stopeaza putin curentul in aval , dand nastere unui curent circular astfel ca se invarte apa in josul lui . In amonte apa vine perpendicular pe zid .

ce se intampla : erau carduri enorme de obleti ( maricei - cam cat palma cei mai mari ) . care treceau din aval in amonte pe langa zid ( adica la apa cea mai mica ) . cardul de salau era la fel de numeros si in sus de zid si in josul lui .cand obletii treceau de zid si intrau la apa mare salaii din amonte hap pe ei . Astia se speriau brusc napoi in jos unde ii asteptau ceilalti .
Ei asa au tinut salaii obletii vreo 4-5 ore , ii alergau de la unii la altii . Bineinteles ca apa adinca de cele 2 parti ale zidului favorizau atacurile salailor !! Bietii obleti .

De ce nu prindeam noi :
1. Voblerele nu aveau actiunea obletilor zapaciti care erau mai mult in aer decat in apa ( de atata sarit ) - greseala - trebuia incercat un poper .
2 . cu montura coboram la fund - salaii nu erau acolo ci undeva spre suprafata
3. oscilante , rotative nu semanau cu obletii ametiti .
ce cred : obletii erau super obositi de atata alergatura si pentru salau era usor sa ii culeaga .

de ce a mers noaptea la vobler :
1. obletii nu mai erau acolo , salai da
2. la vobler recuperare inceata vibratii puternice , vizibilitate buna -pt. salau il ataca normal .
3. pleoscaitul voblerului la cadere trezea interesul salaului ( o mica asemanare cu sunetul unui oblete disperat )
4. avantajul tinerii voblerului in curent in mod static , lucru ce il facea posibil zidul .

Cum ar fi mers ziua in mod sigur ( idee ce mi-a venit azi ) :
trebuia bagat un pestisor in carlig si aruncat cu el viu fara plumb , fara nimic , si lasat dus in deriva de curent - idee ce degeaba mi-a venit tocmai azi .
Asta sigur l-ar fi determinat sa puna botu' ziua .

Concluzia : nu au intrat zilele in sac !!!!

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 19 Feb 2005, 20:07

salut.calone ,prima miscare.chemi comisia de monumente si bagi zidul la situri arheologice ,sau iti faci sufragerie pe mal.eu loc mai bengos ca asta n-am auzit.cea mai tare miscare care poti sa o faci e sa dai nada la obleti pe creasta zidului si sa-i tii pe loc.asa un loc tine toate soiurile de peste.
nu m-as complica decat cu cauciuce dar jig usor 2-3g sau cu mort -manie daca face fite si e intre ape.4-5 ore de haituiala e destul de mult,trebuia sa rezolvati problema la fata locului.
walleye

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 21 Feb 2005, 08:44

Am uitat sa zic ca am incercat atunci si cu jiguri , cu virgule si shaduri diferite marimi si culori , iar jig. diferite greutati .
ps : mai sunt locuri si mai bune decat cel cu zidul !!!

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 21 Feb 2005, 08:46

Am uitat sa-ti zic : sa vezi ce somni se iau la zidul cu pricina ..... cand vin in mal la papa !

Scrie răspuns