obleti sanatosi si obleti raniti

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 17 Feb 2005, 16:44

salut calone.viul e mai bun ca mortul,si cauciucul le bate pe toate.
intrebarea mea facea referire la relatarea ta de pe topic ''feromoni...,cand aborigenul il rupea la carcuse si voi nu luati nimic la obleti.crezi ca faptul ca obletele e stralucitor , fata de carcusa modifica radical preferintele salaului.intradevar solzii stralucitori la pestii de banc(sardina) au efect de distorsionare a imaginii prazii ,dar aici nu e cazul.
eu nu am probleme specia cu care dau la viu,pentru ca mi-e lene sa ii prind.anul trecut nu am pescuit deloc cu peste viu sau mort, dar o sa incerc , ca sa imi lamuresc niste lucruri.
primii mei salai(1990 padureni putna) i-am luat in balti super limpezi(balastiere) la oblete
mort -manie ,intre orele 9-15 pe un soare cumplit.profesionistii cu snopul de lansete la viu,se uitau la mine si nu imi dadeau nici o sansa .nici eu lor.in urma discutiilor am spus ca am avut doar noroc.
walleye

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Feb 2005, 13:22

Probabil ca in ziua cu pricina , culoarea si modul de evolutie modifica preferintele salaului . Atunci a fost apa anormal de limpede . In rest nu stiu ce sa-ti zic . In unele zile are preferinte cel putin ciudate .
De exemplu rotative de 1 , 2 cateodata fac adevarate miracole .

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 18 Feb 2005, 13:44

salut. da, apelez la rotative(elix mepps,apa tulbure;aglia long,apa limpede) dar nu fac miracole
cred ca aborigenul avea o structura in apa ,care tinea pestele pe loc.
ma intereseaza ce strategii abordezi cand simti ca pestele are preferinte ciudate.situatia nu se intampla numai la salau.
walleye

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Feb 2005, 14:24

Hai sa ti raspund :
Adopt tehnica ........ prostului ce insista !!!!
Adica schimb tot felul de dracii care le am la mine . Daca nici atunci nu raspunde dau telefon in alta parte . :wink:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Feb 2005, 14:36

da, e un peste tare idiot
dai 2-3 ore ca in cada si pe urma brusc incepe sa o ia
perseverare diabolicum..... la salau...
asta cand e vorba de activitate/inactivitate, cand e vorba de stimuli, iarasi e fitos rau
poti sa nu fii pe nluca care-i place, si tot ca-n cada se petrece treaba....

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Feb 2005, 15:07

Nu e idiot Dane , dar santem noi cu 1 sec. in fata lui .
Uite aici :
Intr-o zi i-am gasit la papa . Li se vedeau spinarile cu frumoasele lor aripi spinoase asa de tare vanau si nu unul , ci o gramada . Aprope de mal . Nici macar nu ii interesa ca noi suntem langa ei .
Inceput : e la suprafata - dam la voblere - Nimic , mai apoi la montura -Nimic , mai apoi la gume- Nimic , la osclilante - rotative - nimic . Schimbare de TZ - variante si modele -Degeaba .
Am revenit dupa lasarea intunericului - atunci chiar s-a dovedit a fi un adevarat spectacol - la vobler . Aproape la fiecare aruncare aveai salau . Nu a contat culoarea , dovada ca eu am pescuit cu acelasi vobler de la inceput la sfarsit , iar colegul cu alt model la fel .
In asta consta secunda , daca nu reveneam .......... Shoclodu k sa nu zic altfel .

Dar sa nu uitam , K in orice sport ai si zile proaste .

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 18 Feb 2005, 16:50

"... perseverare diabolicum ..."

Sau schimbarare pozitionarare barcum a.i. moma sa-i treaca prin fata okilor perpendicular pe pozitia in care se afla salaul si nu din lateral (din fata-n spate sau invers) :wink: No kidding :lol:

P.S. pe unele lacuri litorale se ia muuuult mai bine la pestisor mort decat la viu, dar, de regula nu mai bine ca la caucioace

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Feb 2005, 18:58

asta normal estum
nu cred ca sta nimeni cu barca in aceeasi pozitie ore in sir :lol:
o mai plimbam si noi, nu :lol:

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 18 Feb 2005, 19:38

salut.calone,niciodata nu am luat salau atunci cand ataca pe apa mica,doar sa fie un prag adanc in apropiere dar si atunci sporadic.dar faptul ca ataca e un indiciu f evident ca e in zona;uneori se asociaza cu avatul,unul sus si unul jos.
problema e stii sa deosebesti un atac de salau de unul de avat?
asta vara eram in barca pe 5m de apa, sub barca negru de jai(peste mic)deodata vedeai ca se imprastie ca nebunii si la suprafata nu aparea decat volbura, nu se vedea salaul; a fost singura data cand am pescuit la suprafata(twister coada dubla,galben transparent fluo ,glitter rosu)a fost o zi memorabila .
referitor la ce spune dan;refuz sa cred pana nu am imagine fishfinder, ca salaul e in zona si nu pune gura.cand mananca mofturos micsorez cat pot jig-ul si fac joc f discret.niciodata nu pun spinner sau wobbler.ma bate gandul sa incerc cu streamer vara asta,dar mi-am aruncat colectia de pene(am strans pene 15 ani) acum 2 ani.mai am niste remige de paun si o sa incerc.
walleye

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 18 Feb 2005, 19:45

salut.fff,daca tot suntem la pozitionare,in cubitus dorsal dai cu viu sau cu mort? daca nu intra schimbi pozitia sau cauciucul?
teoria ca teoria ,da' praxisul ne omoara!
walleye

Scrie răspuns