obleti sanatosi si obleti raniti

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 20 Sep 2004, 14:27

Aia insemna "prin "barba"" :lol: Adica usor pe linga deschiderea operculului, prin gura si nara. Tine o idee mai bine in cirlig (pentru cei care arunca mai "smucit").
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Sep 2004, 14:54

cand ziceam prin gura inseamna prin gura. adica deschis botu, si carligul bagat prin nara.....

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 30 Sep 2004, 08:18

Regula asta este valabila si pe uscat. Felinele ataca animalele ranite, neajutorate, bolnave, pentru ca reprezinta o prada "usoara", pentru prinderea careia consuma mai putina energie. Bineinteles este vorba de rapitorii experimentati, autoeducati, care au mai putina energie decat cei tineri.
Nu vad de ce nu ar actiona aceleasi principii si in apa.
Chiar si nalucile am vazut ca se misca (sau trebuie sa se miste) ca un peste bolnav sau ranit care se zbate.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 16 Feb 2005, 19:21

salut dane.am intrat intamplator pe topic.de colectat feromonii(?!) de stres nu prea poti,dar tine cauciucele intr-o punga cu obleti proaspat stresati.problema e: cauciucele nu prea absorb substantele respective,dar pe termen scurt functioneaza.dupa prima experienta care o faci da-mi un semn ,nu cred ca iei teapa.
in alta ordine de idei,nu cred ca sunt feromoni(mesaje chimice interspecie)adica care e mesajul:sunt ranit,ajutati-ma! si efectul:bine
te-am gasit,te halesc.sau poate sunt sinucigasi.
daca ai chef ,raspunde-mi si iti spun cum cresti remanenta substantei care te intereseaza.
walleye

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 16 Feb 2005, 19:38

Acum nu stiu pe cel fel de ape dai la salau dane , dar personal cred ca ori daca sunt ranitai sau fie morti pe acumulari nu fac mare branza .
Cel putin asa e pe la noi .
Nu zic ca din cand in cand mai vine la mort ( la fix ) vorbind . Iar daca il animez sigur ataca , chiar de e acumulare .

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 16 Feb 2005, 20:21

salut.calone cum iti explici din ceea ce ai relatat pe alt topic ,ca refuza sa haleasca obleti si il spargeai la mreana vanata.ai intalnit comportament asemanator la biban sau stiuca?am avut surpriza sa vad salau prins la moina(tot o chestie) pe o apa in care specia respectiva nu exista,dar moina nu facea legea .
particoler;pescuiesti la pastav la jig sau la boistean in montura de
mort-manie?
walleye

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 16 Feb 2005, 20:50

Nu prea inteleg ce ai vrut sa zici ....
Din cate am inteles eu Dan cred ca se referea la pescuitul salaului cu obleti raniti la fix ( sau la fund ) . Agati pestisorul in carlig , arunci si astepti . Asa mi-a facut mie impresia . Referitor la acest tip de pescuit cred ca conteaza ca pestisorul sa fie intreg , neranit si bineinteles viu , altfel personal vad sanse mai reduse la capturi .
Ma refeream la pescuitul pe lacuri .
Ce am scris mai jos referitor la animat , ma refeream la pescuitul cu montura . normal ca nu animez un peste viu . Iar de ranit oricum nu stiu cat conteaza , atata timp cat e mort .

La pastrav pescuiesc la vobler in majoriatate , cu oscilante si rotative pe lacuri . iar pe rauri la musca , rotative si voblere . Pe rau prioritatile sunt de la stanga la dreapta .

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 17 Feb 2005, 09:57

in cazul meu nu dadea in mort, dadea in viu si dadea mai bine daca era ranit
adrian, spune-mi cum cresti remanenta....

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 17 Feb 2005, 16:05

salut dan.toate fibrele naturale(lana,bumbac etc)fixeaza bine mirosurile.faci un smoc de lana ,bumbac rosu,gen floaca de martisor, o tii in smac ceva timp si pe urma o agati de carligul care iese din cauciuc.nu mai spun ca face si pompaj.
eu am vazut pescari care cu lama dadeau o taietura fina obletelui care ramanea viu.complicat.
cel mai al dracu' pescuit la salau ,e ala la viu in balta limpede cristal.mi
s-a intamplat sa imi inghita pestele(oblete enorm,agatat de anala) sa plece cu el, si sa-l scuipe raschetat de solzi dar viu.
walleye

Scrie răspuns