O carte: LA PEŞTE. Observaţiile voastre

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Dan f. Secosan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 24 Dec 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

O carte: LA PEŞTE. Observaţiile voastre

Mesaj de Dan f. Secosan » 27 Ian 2009, 22:49

Salut!

La un an şi ceva de la apariţia primului volum al cărţii de tehnici moderne de staţionar LA PEŞTE, vă invit, pe cei care aţi citit-o, desigur, la o discuţie pe marginea ei. Observaţii, critici etc.

fishmaster
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 22 Ian 2007, 10:20
Localitate: Radauti

Mesaj de fishmaster » 27 Ian 2009, 23:33

Mi-a placut fff mult.Informatie din belsug oferita cu zambetul pe buze.Nu incape nici o indoiala,domnul Secosan are talent literar si eu il incurajez din toata inima sa mai sacrifice niste partide de pescuit pentru noi astia mai necunoscatori ai tainelor stationarului.Se vede ca dumnealui a tinut in mina si carti nu numai bete de pescuit,spre deosebire de altii,nu le dau numele,care vor neaparat sa scrie dar nu le prea iese si care ar trebui sa se limiteze la "cum,cand si cu ce".Astept cu nerabdare vol. 2!Pe cand?

Avatar utilizator
tudor_skip
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 01 Feb 2005, 15:14
Localitate: IASI

La mai multi Pesti!

Mesaj de tudor_skip » 28 Ian 2009, 08:54

Vreau sa va felicit sincer pentru carte. Nu ma consider mai mult decat un amator in ale pescuitului, dar pasiunea intrece cu mult numarul de partide sau dotarea tehnica. Pescuiesc de pe la 4 anisori si am trecut cam prin toate cartile de pescuit aparute pe meleagurile noastre, de la Pescuitul sportiv al lui Kaszoni si pana la revistele de specialitate actuale. Ce sa spun, am citit ... mai bine zis am sorbit, in mai multe randuri cartea dumneavoastra, cu o placere pe care nu am simtit-o de mult la o carte de pescuit.
Dupa ce am citit LA PESTE ma consider un pescar mai bine pregatit, pentru ca am avut ocazia de a afla multe lucruri noi sau sa redescopar lucruri pe care le-am ignorat si mai ales fineturile pe care le presupune pescuitul de competitie. Am avut ocazia sa aflu cateva secrete de la marii campioni ai lumii, am ajuns sa ma interesez cu seriozitate de pescari precum Bob Nudd sau Alan Scotthorne si de tehnicile lor (Ghidurile video ale lui Bob Nudd le vizionez si revizionez si acum cu mare placere).
Pareri critice? Poate ca as gasi daca nu as fi inca sub impresia celei mai bune carti de specialitate romanesti pe care am citit-o pana acum.
Asa ca, indiferent de parerile altor pescari sau de observatiile lor critice, nu pot decat sa va multumesc pentru aceasta carte si sa va urez succes pentru celelalte volume, pe care le astept cu nerabdare.
FIR INTINS!
[/b]

Dan f. Secosan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 24 Dec 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Dan f. Secosan » 28 Ian 2009, 22:43

Mulţumesc.
Sunt curios şi de aşteptările voastre de la volumul al II-lea.

Spuneţi-mi Dan.
Fishmaster, volumul al II-lea va intra în tipar pe la sfârşitul lui 2009, începutul lui 2010. Este scris, mai trebuie doar actualizat, dar trebuie lăsat un minimum de timp între apariţiile celor două volume.

cristian gafincu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Noi 2008, 17:01
Localitate: suceava

Mesaj de cristian gafincu » 30 Ian 2009, 23:23

sal dan
desi nu pescuiesc (inca :( ) cu rube deoarece bolo este stilul de stationar care il imbratises cu drag :P , am gasit, ca de altfel multi altii, detalii importante in ceea ce priveste prepararea nadei si alegerea liniei de pescuit.

indubitabil La Peste I este un volum de referinta in bibliografia de profil, atit prin inedit (prima carte despre rube, si nu numai) cit si prin modul de generos de prezentare a unor detalii ce fac diferenta :lol: .

Felicitari inca o data (am mai spus-o si cu alte ocazii) si asteptam vol II despre bolo si spining 8) 8) 8)

fishmaster
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 22 Ian 2007, 10:20
Localitate: Radauti

Mesaj de fishmaster » 01 Feb 2009, 18:54

Mersi pentru informatie Dan.Asta inseamna cred ca pe la anul reusim sa o vedem in vitrine.Intre timp ne-om mai potoli setea cu articolele din AVP.Spor la treaba si pescuieli cat mai frumoase si pline de pesti obezi si pofticiosi!

Dan f. Secosan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 24 Dec 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Dan f. Secosan » 03 Feb 2009, 11:49

Cristian, spinning, nu.

cristian gafincu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Noi 2008, 17:01
Localitate: suceava

Mesaj de cristian gafincu » 14 Feb 2009, 20:26

Corect dane, scuze :oops: :oops: :oops:

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Mesaj de mircea13 » 01 Aug 2009, 15:22

Salut Dane. Ca sa poti sa iti dai seama cam cat de mare e cerinta pentru volumul 2 te sfatuiesc sa ceri celor interesati sa isi expime dorinta de a se abona la 1 sau maui multe volume.Dar mai trebuie avut in vedere ca sunt multi care nu au volumul 1 si ar dori sa primeasca ambele volume.Numai bine. M-13 :lol:

Scrie răspuns