nadirea si atragerea bibanului in locul dorit

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

grigoras petru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iul 2011, 08:56

nadirea si atragerea bibanului in locul dorit

Mesaj de grigoras petru » 10 Oct 2011, 09:52

Va salut domnilor.am si eu o nelamurire si pt ca nu le am cu pescuitul la rapitor m-ar interesa cum pot atrage bibanii in locul dorit.mentionez ca vreau sa pescuiesc la fund cupestisor viu pe carlig.eu sunt pescar de crap si ma intereseaza cum pot face un pat de nada k sa zic asa sa il pot atrage acolo.va multumesc si astept parerile dvs.TOATA STIMA!

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Zuckala » 10 Oct 2011, 10:31

Am inteles, esti pescar de crap, dar de ce vrei sa pescuiesti biban in acelasi mod ca la crap? Farmecul pescuitului la rapitor e ca umbli tu sa il cauti, sa ghicesti cam pe unde ar putea sta, sa il faci sa apuce naluca, nu sa stai pe scaun langa bete si sa astepti sa traga.
Exista si metode de nadire, dar nu ti le spun pentru ca pescuiesti cu pestisor viu.
Sfatul meu: ramai la crap.

grigoras petru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iul 2011, 08:56

jdjdjd

Mesaj de grigoras petru » 10 Oct 2011, 11:16

Prietene vine vremea rece si crapul nu prea mai trage.vreau sa ies pe balta pt k ma simt nn in natura.pescuiesc la momeala vie pt ca nu am scule pt rotative,twistere etc.la momeala vie pot sa folosesc betele de crap.eu zic k decat sa dai raspunsuri din astea fantoma mai bine iti tii parerile pt tine.have fun!

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Zuckala » 10 Oct 2011, 11:31

pai si eu ziceam cam la fel: decat sa pui intrebari stupide mai bine sa ramai la crap. :lol: :lol: :lol: pat de nada :lol: :lol: :lol:
Daca dai la fund incearca si cu rama groasa, poate iti place :shock:

grigoras petru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iul 2011, 08:56

djdjdm

Mesaj de grigoras petru » 10 Oct 2011, 11:33

Da bine.ms de sfat..

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Oct 2011, 13:37

Grigorasule o sa-ti povestesc cum am prins eu bibani pe pat de nada.Asta a fost demult ,demult...cind mai pierdeam vremea la crap.

Asadar,aveam bagate 2 lansete pe pat de nada la vreo 120m de mal.Ma plictiseam ingrozitor,ca pe orice balta publica cu 2 crapi in ea...In schimb,obleti,bibani si rosiaore ...girla.

Si ma pun eu,fac neste nada de feeder,fara viermusi ,doar mix,si dau pe primul prag la vreo 3m de mal.Acolo avea apa vreo 2,5-3m dupa care cadea intr-un abis de 11m...Si prindeam la feeder babusti,rosioare..chestii de astea de conserva.La un moment dat ,dupa ce bagasem minim 20 de cosulete de nada,pac ,un biban.Apoi mai unul.Brusc am o revelatie.Tai o sticla de plastic,o gauresc ii fac o pilnie inversa ,bag neste nada in ea,o leg cu sfoara,si o aruncmai incolo...Dupa 15-20min o scot si este plina cu alevini,obleti mici,boarta...

Atasez un alevin de ala mic,umplu un cosulet cu nada si da-i..N-apuc sa pun feederul in suport ca pleaca virful...Biban..biabn...unul dupa altul .La un moment dat mi-a intrat si stiuca.Vreo doua mi-au taiat..Bibani am prin cred,peste 200de bucati ,in vreo 2-3 zile cit am stat pe acolo...

Acu e mult mai simplu...citeva gume mici,o lanseta ultralight si dispozitia de a-i cauta...crede-ma merita si nu te plictisesti deloc..O lanseta si o cutie cu gume mici,ceva voblere mici ,ceva cicade e tot ce iti tebuie.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 10 Oct 2011, 14:29

pat de nada la biban faci cu praf de sange si tocatura de rame rosii :wink: eventual si ceva viermusi rosii peentru un plus de miscare :wink:

grigoras petru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iul 2011, 08:56

Mesaj de grigoras petru » 10 Oct 2011, 14:36

Ms mult gheorghitza!:)o sa pun in aplicare pe weekend.si o sa merg si pe reteta lui king:).

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Oct 2011, 15:26

Merita sa incerci.La mine atunci a fost asa o conjunctura,eu nu vroiam sa prind biban,dar daca asta a fost sa fie...Cu praf de singe ai ceva sanse sa-i aduni...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

grigoras petru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Iul 2011, 08:56

Mesaj de grigoras petru » 10 Oct 2011, 15:55

dap.cu sigurantza voi incerca.oricum nu am stare in casa :))

Scrie răspuns