Nada secreta?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 11 Ian 2012, 00:31

:lol: :lol: :lol:
Adi,ai citit la rubrica "scule necesare" :lol: :lol:
Bat de feeder,mulinete,fir 0,14 cu 0,12 ,pluta :shock: :shock: :shock: echilibrata cu alice :wink:
:lol: :lol: :lol:

vbtx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 12:30

Mesaj de vbtx » 11 Ian 2012, 11:25

nu sunt suparat.nam de ce.probabil o sa schimb cv pe akolo,am timp.

vbtx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 12:30

Mesaj de vbtx » 11 Ian 2012, 11:32

mersi ca mi-ai citit blogu' sh ai facut dita traficu.tu daca nu esti pescar,nu ai cum sa intelegi.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 11 Ian 2012, 11:36

:lol: tipule, cati ani ai ? :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

vbtx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 12:30

Mesaj de vbtx » 11 Ian 2012, 11:38

conteaza? raspunde te rog la o intrebare sipmla... tu administrezi acest forum?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 11 Ian 2012, 11:57

ca sa iti raspund in acelasi ton : de ce ma intrebi ? :lol: :lol: :lol:

PS relaxeaza-te , unii glumim....
si e drept, nu avem ID-uri de genul " vreaubanitai_x" .....


:arrow:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

vbtx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 12:30

Mesaj de vbtx » 11 Ian 2012, 12:02

MuskMd scrie:ca sa iti raspund in acelasi ton : de ce ma intrebi ? :lol: :lol: :lol:

PS relaxeaza-te , unii glumim....
si e drept, nu avem ID-uri de genul " vreaubanitai_x" .....


:arrow:
dap,prietene , voua va zice... : MuskMd.

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Nada secreta?

Mesaj de Vegas_75 » 20 Apr 2012, 07:48

Cred ca nu-si are rostul sa ne lasam sa alunecam pe o panta inutila a discutiilor cu ironii si rautati. Mai bine am reveni la firul initial al discutiei despre o nada buna, meticulos pregatita si care ne poate aduce capturi frumoase la juvac.

Recunosc ca deseori nu ma preocup atat de tare cu pregatitul nadei ca la carte asa cum am citit in revistele de specialitate. Am vazut acolo ca pe langa ingredientele bine proportionate nada se siteaza de mai multe ori, se umecteaza repetat si uniform si acum incep sa ma gandesc si la mecanica nadei in apa , la viteza de desfacere si apoi si la efectul de satietate asupra pestilor si la cantitatea si ritmicitatea nadirii in functie de raspuns.

Vazand mai multe emisiuni cu concursuri la stationar am inceput sa ma dumiresc ca nu e chiar joaca cu prepararea nadei la stationar si ca sunt cat se poate de reale capturi de peste 20 kg la o singura varga in 8 ore desi pare greu de crezut.

La fel de adevarat e ca la cateva partide de crap la stationar prin 92-93 am acordat mai multa atentie nadei si am pregatit vreo 3-4 kg de nada pe care am dat-o cu prastia sub forma unor mici bulgari la 40-50 m de mal si efectele chiar s-au vazut.
Atunci am amestecat efectiv la bunul simt urmatoarele ingrediente: uruiala de pasari din obor , biscuiti sfaramiciosi cu cacao , strot de floarea soarelui , faina de soia , boabe de porumb uscat , vreo 10-12 obleti proaspeti dati de doua ori prin masina de tocat carne. Bulgarasii astfel obtinuti (cat o minge pe ping-pong , nu mai mari) ii lasam 15 min la soare ca sa se intareasca crusta de deasupra si sa-i pot arunca mai departe cu prastia fara sa se desfaca si am facut cu ei un vad relativ uniform unde am aruncat si lansetele. Dupa vreo doua ore tind sa cred ca pestii care traversau zona simteau efectul nadei si zaboveau mai mult in zona si atunci am adus la juvac un crap de 6 kg in conditiile in care nimeni nu a vazut coada pestelui in ziua aia cum a recunoscut si paznicul.

E drept ca iti ia ceva sa pregatesti bine o nada , te muncesti putin la ea si te si costa ceva insa de cele mai multe ori merita efortul. Nu vreau sa ma dau cunoscator in nade ca nu sunt , insa plecand de la o nada destul de simpla si fara pretentii ca cea de mai sus se poate ajunge la o varietate foarte mare in functie de buget, speciile vizate si apele pescuite. Conteaza mult sa o faci cu atentie si nu in fuga calului si dupa ce te-ai documentat bine, astfel incat sa ai mare incredere in ea si atunci vei prinde. Crede si vei izbandi !

Scrie răspuns