Nada secreta?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Mihaitza84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 24 Apr 2007, 15:10
Localitate: Sibiu

Re: Nada secreta?

Mesaj de Mihaitza84 » 07 Iun 2007, 21:28

dan popa scrie:
skycleaner scrie:Mai deunazi am pescuit la clean in coada lacului de acumulare de la Valea Uzului. Mi-a fost dat sa vad cativa baieti din Bacau din oras care faceau partida pe cinste. Ceilalti pescari stateau si scrasneau din dinti. Nimeni nu prindea nimic in afara alora. Cu chiu cu vai am pus mana pe un pic de nada de a lor si m-am convins. Miroase atat de bine ca iti vine s-o mananci (cam miros de cozonac pentru comparatie), are culoare galben maronie, consistenta si am observat ca din cand in cand este pulverizata apa peste ea ca sa se mentina buna. Daca exista cineva ce cunoaste ce este rog sa-mi dati o mana poate reusesc si eu sa fac asa ceva ca simt ca o iau razna daca mai vin cu mana goala de la balta. Va multumesc. :D
Cam tarziu vin cu un raspuns pentru tine , (dar e bine si acum)iata o reteta care aduce cu ce dadeau tipii aia.
Mai intai alege o canita ca masura si foloseste urmatoarele ingrediente astfel:
- pesmet 2 masuri ;
- fasole soia prajita si macinata foarte marunt (ca faina) 4 masuri ;
- canepa prajita si macinata 2 masuri ;
- biscuiti simpli de vanilie (fara crema) 1kg. macinat foarte fin ;
- seminte de floarea soarelui prajite si macinate 1/2kg. ;
- budinca de caramel (plicuri de 120gr.) 4 plicuri ;

Se amesteca foarte bine compozitia . E bine de amestecat la urma cu praful de budinca.Daca apa este mai tulburica se mai adauga si 1/2kg de mei (mancare de papagali) tot prajit (pana se face rosiatic in tigaie) si macinat.
Asta e reteta mea si sper sa o folositi si voi sa aveti rezultate.
Astept parerile voastre referitoare la ce am scris mai sus... :idea: :idea:
Aceste cantitati pot fi folosite si in proporti mai cici sau asta e cantitatea pe care o folosesti pt o zi de pescuit.Apropos aceasta momeala nu poate fi pusa si in momitor .....si ce fel de pest atrage doar clean sau si alte specii?

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 08 Iun 2007, 10:06

Pe la inceputul anilor 90, pescuind pe gropile de la Dridu (in spatele barajului) am avut surpriza sa prind cativa cleni frumosi folosind ca nada un amestec de pesmet ceva mai grosier (3/4), seminte rasnite de canepa prajita (1/4), la care am adaugat o mana de boillies Tutti Frutti de la Nash- culoare portocalie, date prin razatoare. Se intampla vara, la scurgerea apei din groapa 1 in groapa 2, iar ca momela foloseam viermi albi, plasand-o intre ape. Pestele vizat era rosioara, in numar destul de mare atunci, cand exemplare de 250-300 grame si chiar mai mari se prindeau frecvent, pentru ca nu aparusera inca plasele monofilament.
Nu pot spune exact la ce a intrat cleanul, dar merita de retinut ingredientele.
Asociatia "Pescari 4Ever"
Club Sportiv "Pescar 4Ever"

Avatar utilizator
vytalie
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 19 Sep 2006, 13:39
Localitate: chisinau
Contact:

Mesaj de vytalie » 08 Iun 2007, 11:04

ce e budinca de caramel, se vinde in marketuri?
zbit'n cotlon

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Iun 2007, 12:59

ce e budinca de caramel, se vinde in marketuri?
Da, se gaseste in marketuri, sunt pliculete cu praf de budinca (care se amesteca cu lapte cald ... dupa care se lasa la racit si ajunge la consitenta necesara - asta pentru consumul uman :lol: ).

Probabil se gaseste si la voi (in Republica Moldova) ... poate sub alta denumire. Eu nu am folosit-o niciodata la pescuit :oops: ... insa ca sa vezi cum arata un pliculet vezi AICI


Obs. Aroma de caramel este identica cu aroma de zahar ars .
Si pentru a fi mai clar (avind in vedere ca voi s-ar putea sa aveti alte denumiri pentru asa ceva) ... zaharul ars (sau caramelizat) este un zahar incalzit pina capata o nuanta maronie (deci nu e chiar ars).

Avatar utilizator
vytalie
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 19 Sep 2006, 13:39
Localitate: chisinau
Contact:

Mesaj de vytalie » 08 Iun 2007, 13:37

multumesc mult.
zbit'n cotlon

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

mda...

Mesaj de veleno » 31 Aug 2007, 12:03

e un lucru pe care eu il urasc extraordinar si anume faptul ca pescarii se cred unii mai mesteri decat altii...ca eu folosesc caca de muste si eu folosesc urina de dinozaur din mezozoic..asta e un forum si e un lucru extraordinar unde sa dam o mana de ajutor sa mai aflam ceva nou un loc de pescuit o nada noua o momeala buna...nu care mai de care sa o faceti pe stiitori..nu asta e scopul...fir intins..si nu uitati ca suntem frati...

vbtx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 12:30

Mesaj de vbtx » 10 Ian 2012, 17:57

ai dreptate aici.mamaliga o poti folosi la orice tip de nada,pentru ca leaga ingredientele. [/url] http://www.scobar-data.blogspot.com/

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Mesaj de grizzly » 10 Ian 2012, 21:59

s-ar putea sa aiba dreptate, numai ca topicul ala are 4 ani jumate vechime. nu gaseai unul mai nou de care sa iti legi mica reclama?

vbtx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 12:30

Mesaj de vbtx » 10 Ian 2012, 22:02

NU !?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 11 Ian 2012, 00:08

vbtx scrie:ai dreptate aici.mamaliga o poti folosi la orice tip de nada,pentru ca leaga ingredientele. [/url] http://www.scobar-data.blogspot.com/
amice,

ti-am citit blogul si implicit am facut putin trafic.
ar trebui sa ma platesti pt ca am pierdut timpul pe blogul tau fiindca nu ai oferit absolut nici o informatie pertinenta, ai batut campii cu gratie fara sa spui nimic.
jenant.
si tot tu esti suparat cand esti atentionat ca faci autoreclama.

Scrie răspuns