Nada secreta?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

skycleaner
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 18 Apr 2006, 10:49

Mesaj de skycleaner » 07 Noi 2006, 21:45

Va multumesc mult domnule Scurtu! Se pare ca egoismul pescaresc primeaza si aici. Asa puteam si eu foarte bine sa ma apuc de cautat prin reviste prafuite sau prin carti de mult uitate. Vroiam sa aflu daca au mai fost asemenea cazuri si daca totusi cineva scapa macar franturi din secret. Eu de fel pescuiesc la musca, vara, la pastrav, insa de cand incepe prohibitia ma multumesc cu stationarul sau cu un blikerit pe raul Trotus. Si ma gandeam ca toata lumea e deschisa la suflet asa ca mine. Mie nu-mi place sa ma feresc fata de ceilalti ca sa nu vada ce fel de mushte folosesc sau pe unde bantui in munte. Asa sunt si in viata. Da' am avut numai de pierdut. Oricum va multumesc tuturor! Si fir intins!

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 07 Noi 2006, 22:38

Nu uita ca altii concureaza si nu-si vand secretele usor.
Fa ceva lectura suplimentara si vei gasii ce te intereseaza.Daca astepti sa ti se dea "mura in gura" cred ca vei astepta mult si bine....

S-ar putea ca tu, cu aceeasi nada folosita de cei din BACAU tu sa nu prinzi decat putini pesti ,nu totul e nada la pescuit ,trebuie sa cunosti mult mai multe lucruri si in primul rand modul de hranirea a pestilor cautati, habitatul lor si fiind vorba de un lac unde banuiesc ca apa e limpede ,finetea pescuitului conteaza deosebit de mult,la fel si "mana " pescarului.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 15 Noi 2006, 22:17

Eu imi prepar singur nadele acasa, ideea de baza e mamaliga la care adaug fie usturoi, fie srot de floare bine prajit si apoi macinat, fie cinepa prajita si macinata(cu o risnita de cafea), uneori si ceva hrana de ciine pe baza de proteina, despre retete de nada s-au scris mii de articole prin reviste si pe site-urile de pescuit, lectura e importanta iar in timp fiecare isi face o idee despre nada proprie,din comoditate multi nici macar nu nadesc desi naditul e un factor important in strategia de pescuit, in noiembrie apele sunt mai reci si indiferent de nada folosita e bine sa folosesti monturi de finete si in mod sigur vei prinde si peste chiar si atunci cind ceilalti nu prea prind. :D
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 15 Noi 2006, 23:01

in general vorbind, nu uitati ca norocul este cel mai important in pescuit :idea:
nu stiu momeala de clean, dar o mamaliga simpla cu adaos de vanilie, anason, floarea soarelui ar trebui sa fie suficienta pentru o partida de pescuit reusita, conteaza si cat momesti si in ce loc momesti!

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 16 Noi 2006, 06:54

johnnybravo scrie:in general vorbind, nu uitati ca norocul este cel mai important in pescuit :idea:
nu stiu momeala de clean, dar o mamaliga simpla cu adaos de vanilie, anason, floarea soarelui ar trebui sa fie suficienta pentru o partida de pescuit reusita, conteaza si cat momesti si in ce loc momesti!
Bravo Johnny,ai uitat ca norocul si-l mai face omul cu stiinta lui.

S-ar parea si te rog sa nu te superi ca iti spun, ca ai cunostinte cam "subtiri" referitor la nade,chiar daca tu ai rezultate bune cu ce folosesti cand pescuiesti de unul singur fara vre-un pescar mai bun in jurul tau .

Daca din intamplare ai fii pescuit langa baietii din Bacau pe acelas lac,cu nada ta , te asigur ca erai mai mult spectator (cu atat mai mult ca am aflat ca baietii erau pescari de competitie la stationar).
Cea mai usoara explicatie cand vezi ca cineva prinde peste e sa spui ca e norocos ca nu te costa nimic,sa intelegi exact de ce prinde mai mult e ceva mai greu,dar nu imposibil.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 16 Noi 2006, 09:27

n-am de ce sa ma supar cand cineva spune adevarul! :)
totusi, la mine norocul e nada numarul 1 indiferent de stilul de pescuit si nu e vorba ca pescuiesc singur :lol:

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 17 Noi 2006, 18:51

ce ar mai trebui adaugat la nada lui Johnny Bravo? exemplu???

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 18 Noi 2006, 21:16

johnnybravo scrie:n-am de ce sa ma supar cand cineva spune adevarul! :)
totusi, la mine norocul e nada numarul 1 indiferent de stilul de pescuit si nu e vorba ca pescuiesc singur :lol:
De multe ori cand prind peste aici ,vin alti pescari si ma intreaba cum de prind.De obicei le raspund ca sunt norocos,dar o data un pescar cam tot de varsta mea ce m-a vazut de mai multe ori pescuind mi-a spus " tu ai fost norocos ,alaltaieri ,ieri si vei fii si maine???"
I-am raspuns ca daca ii spuneam ca stiu sa pescuiesc probabil ar fii crezut ca vreau sa joc pe "macho man"....

Norocul isi joaca rolul si-n viata si la pescuit,dar cand vezi ca cineva prinde mereu mai mult nu mai e doar noroc e vorba si de mai multe cunostinte, tehnica mai buna si o mai buna "citire a apei.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 18 Noi 2006, 21:40

clar! :)
dar chiar daca faci totul ca la carte daca n-ai acolo un dram tot degeaba!
celor cu care merg la pescuit le zic mai in gluma mai in serios ca-s norocos asa ca sa nu se oftice daca prind mai mult ca ei :D

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 18 Noi 2006, 22:05

Miki scrie:ce ar mai trebui adaugat la nada lui Johnny Bravo? exemplu???
Nu e nimic de adaugat ci de scos......mamaliga.
Mamaliga leaga prea tare nada si satura repede pestii.In locul ei e mai bine de folosit pesmetul ce ajuta si la desfacera nadei si ar mai fii multe de spus...
Intreba daca ai ocazia un pescar bun de stationar(ma refer la unul de top nu la unul ce participa din cand in cand la un concurs) daca foloseste vreodata in concurs mamaliga in nada.
Pescarii bacauani ce prindeau peste si altii nu ,prindeau tocmai pt. ca stiau ce inseamna o nada buna, ce componenta trebuie sa aiba pt. pestele respectiv,ce granulatie si de asemeneea ce e f. important stiau sa pescuiasca fin si sa-l pescuiasca la o distanta de mal la care pestele nu se simte in pericol.

Jean Scurtu

Scrie răspuns