mreana

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 20 Iul 2006, 22:29

ma costele,tu ma omori cu zile :lol: :lol: :lol:
nu ti-am spus unde sa te duci daca vrei mreana?i-ati concediu si piseaza malul Oltului pana nu mai poti si imposibil sa nu iei ceva(macar experienta) :lol: :lol: :lol:

costeliny2001
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 20 Iul 2006, 13:04
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de costeliny2001 » 21 Iul 2006, 07:16

sigur o sa prind experienta, de fapt tot anul am prins experienta. nu-i rau deloc pana la urma.:D

domnul gigi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 27 Iul 2006, 22:50
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de domnul gigi » 27 Iul 2006, 23:04

Bine v-am gasit domnilor.
Am si eu o intrebare: a prins cineva mreana pe Buzau, daca da la ce momeala si cu ce linie?

Multumesc anticipat ptr. raspuns.
Stalker

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 28 Iul 2006, 07:01

domnul gigi scrie:Bine v-am gasit domnilor.
Am si eu o intrebare: a prins cineva mreana pe Buzau, daca da la ce momeala si cu ce linie?

Multumesc anticipat ptr. raspuns.
Bine ai venit, domnule Gigi!
Da, eu am prins mreana pe Buzau destul de multa, cea mai mare fiind de 2.5 kg , la boaba de porumb "in lapte"
.... si cu siguranta au mai prins si multi altii ;)
Acum, depinde si in ce regiune pescuiti dvs., pe raul Buzau, inca existand destula mreana, mai ales in partile dinspre Badila - Rusavat (gabioane Badila , Surduc, Ruptura etc)
Mai sus, la Valea Sibiciului, iarasi sunt locuri frumoase, care ascund destul peste.

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 28 Iul 2006, 07:37

Ieri am fost sunat de un prieten , m-a invitat la o partida de mreana si mi-a spus si pe ce anume se prinde : broscuta, mica de 1-2 cm.Asta se intimpla pe Olt aproape de varsare.

Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

Mesaj de ronaldo » 28 Iul 2006, 10:43

salut.:lol: a prins cineva mreana pe siret?

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 28 Iul 2006, 10:50

Trebuie incercat la coropisnita, buchet de rame si CASCAVAL.

domnul gigi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 27 Iul 2006, 22:50
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de domnul gigi » 28 Iul 2006, 14:45

Multumesc pentru raspunsuri.
Eu sunt buzoian "incepator", de fapt sunt din Galati asa cum scrie in profil. Locatia mea (am o casuta acolo) este la Ratesti (Berca). Deci eu cobor malul satului si dau de rau. Nu stiu cum se numeste zona aia a raului, dar stiu de la localnici ca se prinde acolo mreana, scobar si clean. Am incercat in doua randuri la rama rosie o data si la "scarabete" si mamaliga a doua oara. Nu am avut succes (obisnuit ca la Dunare, scule cam greoiaie), dar cel care a fost cu mine a avut vreo doi pesti in carlig, pe care i-a scapat. Dupa cum lucra varful unditei, pareau marisori.
Astazi plec acolo si am sa incerc la tot ce am citit pe aici: rama, viermus, paine, cascaval, mamaliga si "scarabete" pe care il gasesc loco, sub pietre. Plus fir de 0,18, carlige 7, plute fine si plumbi alica.

Accept orice sfaturi, nu sufar de orgoliu pescaresc :D , mai ales ca zona de pescuit implica alt stil si scule decat cele cu care sunt eu obisnuit.

Am uitat sa scriu, am la mine si boaba de porumb in lapte (conservat)
Stalker

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 28 Iul 2006, 15:19

Sunt vaduri foarte bune de mreana si clean, mai sus de berca, si, chiar un vad foarte bun, cu apa destul de adanca stiu ca era chiar in preajma podului rutier de la Unguriu.
In perioada aceasta merge foarte bine (sau ar trebui sa mearga, daca garla este limpede) la boaba de porumb "in lapte", nu conservat si direct taiata de pe stiulete.
Ce sa mai zic.. cauta un vad cu apa destul de adanca si relativ domoala si nadeste cu boaba de porumb si vei avea capturi frumoase...
Cand garla e mai tulbure, pestele e putin mai mofturos... Pe apa alburie (cand da drumul la barajul de la Siriu), am prins mrenuta si clean pe langa mal, la plumb usor, culisant, dar si la pluta, in locuri mai domoale.
De obicei folosesc o bologneza de 6 m cu fir de 0.16 - 0.18.
Deasemenea mai poti incerca mai sus de ratesti, pe unde sunt malurile acelea inalte, la plumb, la coropisnita, rama rosie de gunoi, scarabeti.. etc.
Fir intins!

P.S... Cum e garla? E limpede? Eu ajung pe-acolo abia dupa prima saptamana din august si mi-ar placea s-o gasesc limpede :)

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 30 Iul 2006, 18:07

slabe sanse :?

Scrie răspuns