mreana de iarna

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 22 Ian 2010, 08:44

Ce apa nu mai este acum braconata?!
Am fost anul trecut pe Neajlov in zona noastra (undeva pana in Gaesti) dupa clenut ... sunt putine zone bune, in unele locuri daca faci pasul mai mare il treci lejer, dar am vazut si cateva exemplare frumoase ...

c.catalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 189
Membru din: 09 Dec 2009, 15:45
Localitate: bucuresti

Mesaj de c.catalin » 22 Ian 2010, 09:42

in vara am vazut la un localnic cateva mrene la aprox 30 cm luate la rama, cum zicea el, cam pe langa clejani.
am zis ca vara asta incerc si eu la vobler pe acolo ... poate se ia si clean

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 22 Ian 2010, 10:19

YoNutzu scrie:Ce apa nu mai este acum braconata?!
Am fost anul trecut pe Neajlov in zona noastra (undeva pana in Gaesti) dupa clenut ... sunt putine zone bune, in unele locuri daca faci pasul mai mare il treci lejer, dar am vazut si cateva exemplare frumoase ...
Trece Neajlovul langa Gaesti? De fapt de unde izvoraste?

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 22 Ian 2010, 10:28

Da, Da, intrebarea asta ma chinuie si pe mine !!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 22 Ian 2010, 10:34

ANDREI RIGA scrie:Da, Da, intrebarea asta ma chinuie si pe mine !!
Poate gasim cu Google Earth - stii sa il folosesti?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 22 Ian 2010, 10:36

YoNutzu scrie:Ce apa nu mai este acum braconata?!
Am fost anul trecut pe Neajlov in zona noastra (undeva pana in Gaesti) dupa clenut ... sunt putine zone bune, in unele locuri daca faci pasul mai mare il treci lejer, dar am vazut si cateva exemplare frumoase ...
Scuze, vroiam sa te intreb mai demult dar am uitat. Ai pescuit cumva pe paraul Ilfov care trece pe la Contesti si Mircea Voda? Tot aud ca tine clean frumos dar nu am ajuns sa pescuiesc acolo. De aratat arata bine, are cam 2 metri latime, e adanc si malurile pline de tufe si copaci, cred ca are ceva peste...sar ar trebui sa aiba!

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 22 Ian 2010, 11:40

Ilfovul este braconat rau de cei cu ecranele pantru ca mia pierd peste cei din crescatoriile de la Nucet (anul trecut se prindea si somotei s-a luat cteno de 5 kg la lacusta...). Eu ma duceam undeva pe la intersectia cu Titu dar nu am prins clenut mai mare de 20-25 cm.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 22 Ian 2010, 11:53

Din ce vad eu pe harta Neajlovul izvoraste de undeva pana in Pitesti, pe lanaga localitatea Gruiu (vad ca este cat de cat aproape de autostrada). La noi trece prin Petresti, Visina, Corbi Mari...

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 22 Ian 2010, 12:47

Fario_nebunu scrie:
ANDREI RIGA scrie:Da, Da, intrebarea asta ma chinuie si pe mine !!
Poate gasim cu Google Earth - stii sa il folosesti?
Cum sa nu, iti arat si tie, daca vrei sa inveti! Problema este ca la un moment dat devine atat de mic si mai sunt si niste ramificatii , ca nu mai stii care este Neajlovul si care-i altceva !! Asta pe Goagal ert, ca tocmai ma gandeam sa fac rost de o harta mai capabila(eventual militara)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 22 Ian 2010, 15:35

YoNutzu scrie:Ilfovul este braconat rau de cei cu ecranele pantru ca mia pierd peste cei din crescatoriile de la Nucet (anul trecut se prindea si somotei s-a luat cteno de 5 kg la lacusta...). Eu ma duceam undeva pe la intersectia cu Titu dar nu am prins clenut mai mare de 20-25 cm.
Mda, ma gandeam eu....era prea frumos sa fie adevarat. Nici acolo nu e loc de astia cu plase si ecrane. Cteno de 5 la lacusta? Pai daca e asa la vara pe lacurile din zona Targoviste o sa caut sa prind crapalai cu buldo si lacuste sau muste artificiale. Pasionant!

Scrie răspuns