mreana de iarna

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 12 Ian 2010, 11:22

Noi avem laborator acreditat care ia probe de pe toate raurile de la noi din bazinul hidrografic si din cate stiu este foarte poluata in zona noastra ...
La Runcu avem si noi un punct hidro si am inteles de la colegul de acolo ca se prinde si pastrav dar si clean frumos in zona dar eu nu am fost niciodata.
Cricovul este cel care trece prin Moreni-Caragiale-pe undeva pe drumul veci de Ploiesti-Bucuresti (este un pod peste el pana in Cornesti, Hodarasti, Ochiul boului). Unde ma duc eu sunt cam 25 km. cel mai aproape

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Ian 2010, 15:42

YoNutzu scrie:Noi avem laborator acreditat care ia probe de pe toate raurile de la noi din bazinul hidrografic si din cate stiu este foarte poluata in zona noastra ...
La Runcu avem si noi un punct hidro si am inteles de la colegul de acolo ca se prinde si pastrav dar si clean frumos in zona dar eu nu am fost niciodata.
Cricovul este cel care trece prin Moreni-Caragiale-pe undeva pe drumul veci de Ploiesti-Bucuresti (este un pod peste el pana in Cornesti, Hodarasti, Ochiul boului). Unde ma duc eu sunt cam 25 km. cel mai aproape
Da, mersi mult! Banuiam eu ca e poluata, sunt prea putini pestisori si broscutze in ea, cred ca e greu sa supravietuiesti acolo. La Runcu cum sa ajung ca sa pescuiesc? Merg in Fieni si urc pe vale pur si simplu? Nu prea stiu cat trebuie sa urc....Si sa iau autorizatie RNP, chinu naibii pana faci rost!
O sa incerc si eu pe Cricov, sper ca e OK permisul ANPA. Inteleg ca e in zona "sarbilor" daca e pe drumul vechi. Am ajuns in 2009 la Niculesti si am pescuit, o sa ma duc si spre Ochiul Boului, de ce nu?

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 13 Ian 2010, 13:47

se prinde mreana in ianuarie, de ce crezi ca nu s-ar prinde ? cauta apa mai adanca, foloseste nada cu multi viermi si aroma pe baza de branza-cascaval. pe apa tulbure mustacioasa prefera ramele :wink:
e un peste spectaculos si nu uita sa eliberezi exemplarele sub kil ca alea nu se numesc mrene ci mrenutze-umbrenutze :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Ian 2010, 15:29

Miki scrie:se prinde mreana in ianuarie, de ce crezi ca nu s-ar prinde ? cauta apa mai adanca, foloseste nada cu multi viermi si aroma pe baza de branza-cascaval. pe apa tulbure mustacioasa prefera ramele :wink:
e un peste spectaculos si nu uita sa eliberezi exemplarele sub kil ca alea nu se numesc mrene ci mrenutze-umbrenutze :lol:
Miki, mersi mult! Asa o sa fac. Dar trebuie sa fie si mreana ca sa am ce prinde. Or pe Ialomita am dat si cu rame si cu libelule ba chiar cu cascaval si ...zero muscaturi. Cat despre cele la kil - asa e, numai ca pe apa aceea rar sar de 20 de cm. Asa ca oricum le eliberez. Nici pe Arges langa Mihailesti nu am vazut mrene mari. Pacat e un peste nepretentios, am putea avea ape pline de clean si mreana.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 13 Ian 2010, 21:50

@Fario_nebunu
La Runcu am fost o singura data si atunci nu la pescuit deci nu prea am cum sa te ajut, poate la primavara facem una mica prin zona. Autorizatie am incercat sa-mi iau pentru Bolboci....nu am reusit sa dau de nimeni...asa ca m-am lasat pagubas.
La Niculesti cica este salau frumos insa eu nu am fost niciodata, la Ochiul Boului, Hodarasti am vazut filmulet cu stiuca de 8 Kg eu personal am luat o mini marla :) si fro 2 alevini de salau :).

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Ian 2010, 22:34

YoNutzu scrie:@Fario_nebunu
La Runcu am fost o singura data si atunci nu la pescuit deci nu prea am cum sa te ajut, poate la primavara facem una mica prin zona. Autorizatie am incercat sa-mi iau pentru Bolboci....nu am reusit sa dau de nimeni...asa ca m-am lasat pagubas.
La Niculesti cica este salau frumos insa eu nu am fost niciodata, la Ochiul Boului, Hodarasti am vazut filmulet cu stiuca de 8 Kg eu personal am luat o mini marla :) si fro 2 alevini de salau :).
OK, poate incercam la primavara un Runcu, de ce nu? Sa stiica si eu am fost la ocoll silvic Moroieni sa iau autorizatie ptr Bolboci si nu era nimeni acolo asa ca am fost cu permisl ANPA dar nu la Bolboci ci la Scropoasa. O sa iti povestesc mai pe larg.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 15 Ian 2010, 11:02

Fario ieri mergea la mreana de minune pe Ilomita in zona noastra....apa era albastra ca cerneala... cauza...poluare...si te intrebai de ce este peste asa putin si marunt ... :(

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Ian 2010, 00:01

YoNutzu scrie:Fario ieri mergea la mreana de minune pe Ilomita in zona noastra....apa era albastra ca cerneala... cauza...poluare...si te intrebai de ce este peste asa putin si marunt ... :(
Daca era albastra de vina e combinatul de la Doicesti, ala de fabrica "celebra" caramida din lut albastrui! Niste criminali cei din conducferea firmei daca autorizeaza deversarea in rau a deseurilor. Si garda de mediu de ce puii mei nu ii amendeaza? Primarul Boriga nu are nimic de zis? Nici grasu ala de Florin Popescu care se tot dadea rotund ca o se se ocupe si de "puritatea" apelor din zona! Halal....pe cuvantul meu daca nu as da bani unor mercenari sa distruga fabrica aia de caramida, sa o faca una cu pamantul! Ar fi singura solutie de a avea ape curate...pacat.
Zici pe bune ca mergea mreana sau e gluma? :lol:

c.catalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 189
Membru din: 09 Dec 2009, 15:45
Localitate: bucuresti

Mesaj de c.catalin » 21 Ian 2010, 16:33

@ fario
ai incercat mreana pe neajlov?
eu nu am fost, dar ar trebui sa se prinda si acolo.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 22 Ian 2010, 00:54

c.catalin scrie:@ fario
ai incercat mreana pe neajlov?
eu nu am fost, dar ar trebui sa se prinda si acolo.
Cu rusine recuniosc ca inca nu am ajuns pe Neajlov, nu cu undita la mine. Cand o sa am permis de condus merg si acolo, sau daca ma asociez cu altii care au. Dar merita Neajlovul? ca aud ca e tare braconat...

Scrie răspuns