montura pestisor viu - pluta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Ian 2011, 13:32

goodfishing scrie:chiar ma refeream la ....doar la echipament!!!! la adaptarea sculelor de crap pentru pecuitul rapitorului...etc!! :? :shock:
Eu am folosit pe vremuri la stiuca cu pestisor viu o lanseta de crap telecarp 3.60 m 200-300 gr, stiuciile veneau nu aveau traba ca era lanseta de crap sau de stiuca :lol: . Cat despre metoda prezentata... cu un pic de adaptare merge si pe apele noastre doar rapitor sa fie.
Am o cunostinta care foloseste macrou si hering decongelat gata legat de acasa( legat pe forfac cu ancora cu tot si monteaza doar cu o agrafa) si prinde binisor ...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Ian 2011, 20:45

La stiuca se poate si cu montura cu pluta si ancora dar fara plumb. Chiar daca caraselul momeala se va plimba liber prin apa stiucile nu vor ezita sa il atace. Salaul nu stiu, poate ca nui urca intre ape sau f rar, noaptea etc.

ReluOlaru
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 07 Aug 2010, 19:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ReluOlaru » 19 Ian 2011, 22:49

Dar daca dai pe rau, eu cred ca e nevoie de plumb, nu ?

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 20 Ian 2011, 17:05

mia trecut si mie prin cap o montura dar simpla fara pluta,cu plumb adecavat curentului direct pe fundul apei si montura culisanta pe fir intre niste opritoare tari(eu mi le faceam din sarma,mici dar f rezistente ,asta ptr a putea pescui la diferite inaltimi in apa.sau acuma stau rapitori doar pe fund?dar eu as da cu fir direct si plumb pe fundul apei ,poate ca este si mai mare rezistenta? intreb
:D

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 20 Ian 2011, 19:11

ReluOlaru scrie:Dar daca dai pe rau, eu cred ca e nevoie de plumb, nu ?
nu neaparat,,daca ai peste inghetat care oricum se scufunda,,si pluta lestata gen fox" preloaded pencil"!
daca insa vrei pluta culisoare cu tub interior,gen ""drennan zeppler"",atunci trebuie lest pe fir,,la apa curgatoare ca sa eviti innodarile accidentale!!Nu dati tare!!e doar o parere!!

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 21 Ian 2011, 00:44

goodfishing scrie:chiar ma refeream la ....doar la echipament!!!! la adaptarea sculelor de crap pentru pecuitul rapitorului...etc!! :? :shock:
da nu-i nimic nou pescuitul stationar cu "scule de crap" la stiuca sau alti rapitori de talie mare, nici nu trebuie cine stie ce adaptat echipamentul... montura face diferenta. un bat si o mulineta cu care scoti fara probleme un porc de crap de 30-40 kile, nu va avea probleme nici cu un somoteu sau cu o cumatra mai imbracata.
nu ma pasioneaza craparitul nici pescuitul stationar in general dar din cate stiu eu (corectati-ma daca gresesc), crapul lupta mult mai inversunat decat cumatra... de cateva ori am confundat tacul de stiuca cu o agatzatura si nici drillurile nu m-au dat pe spate, adica n-a iesit fum din mulineta, chiar la cumetre mult peste kil...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 21 Ian 2011, 01:11

Imagine

uite aici ceva interesant... :lol: n-am mai auzit pana acum... e misto ca plimba vantul balonul, nu trebuie sa arunci ca apucatu... :lol: am sa incerc chestia asta la prima ocazie.

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 21 Ian 2011, 06:20

da decat sa sufli baloane cum ajungi la mal nu mai bine ati confectionezi o pluta de drift daca tot dai cu peste congelat?
http://www.youtube.com/watch?v=Mk42L096UV8

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 22 Ian 2011, 01:22

philiphito scrie:da decat sa sufli baloane cum ajungi la mal nu mai bine ati confectionezi o pluta de drift daca tot dai cu peste congelat?
http://www.youtube.com/watch?v=Mk42L096UV8
???
parca era vorba de peste viu... cred ca e mult mai simplu sa sufli un balon decat sa te apuci de confectionat plute drift... parerea mea.

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 22 Ian 2011, 06:31

ok!!

Scrie răspuns