Montura pentru scobar,la pluta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Montura pentru scobar,la pluta

Mesaj de old_radu » 06 Iul 2007, 21:56

Rog conoscatorii pescuitului de scobar,la pluta,sa prezinte cum se face acest tip de montura si eventuale sfaturi in ce priveste pescuitul acestui peste.Fir intins ! tuturor.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 09 Iul 2007, 16:16

Fir de 0,12 forfag de 0,10 , pluta de 2 gr. , 1 plumb culisant de 1 gr. distanta 35 cm. de cirlig dupa care 2-3 alice de plumb , cirlige nr.10 s-au 12 , eu prefer Mustaduri.
Scobarului ii place sa stea deasupra repezisurilor in apa de 1-1,5 m unde curentul apei este mai moale si pe fund obligatoriu trebuie sa fie piatra. Foarte rar se prinde intr-o zona unde fundul este nisipos.
Conteaza foarte mult adincimea la care se regleaza pluta. Cirligul si prima alica trebuie sa mearga tiris pe fund.
Daca curentul apei este tare se poate face un opritor din 3-4 bucati de fier batute in apa iar intre ele se pun crengi pina aproape de fundul apei , astfel dupa opritor apa aproape balteste. Inainte de a face opritorul trebuie verificata piatra de pe fundul apei daca este mincata de scobar. Pe verdeata care de regula este pe piatra se vad dungi late cit degetul care sunt lasate de scobari cind maninca algele de pe pietre.
Conteaza foarte mult nadirea repetata a scobarului. Daca este scobar in zona dupa citeva zile de nadire incepe sa sara si sa manince . Cind este apa limpede se prinde bine la : cocolos de mamaliga piine s-au arpacas iar cind este tulbure se prinde la : vierme si rima rosie suptire. Iarna se prinde numai la rima rosie subtire. Scobarul trage foarte fin , are niste trasaturi foarte anemice, de multe ori opreste pluta in loc s-au o tramura usor foarte rar o baga la fund :explode: :datz: :fluch :help: :censored: :elkgrin: :lol1:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 09 Iul 2007, 18:43

Multumesc ! APSHD. Daca imi zici si lungimea forfag-ului(15-20 cm?),este mai mult decat m-as fi asteptat.Parerea mea : scobarul este cel mai "parsiv"peste(cel putin in randul pasnicilor),in sensul ca trebuie sa ai cea mai fina montura,sa fi extrem de atent la miscarea plutei si sa ai rabdare sa-l astepti pana pune gura.Toate astea coraborate cu modul de momire al locului , cu adancimea apei,cu reglarea adancimii la montura si cu o anumita experienta (care se castiga in timp),duce si la rezultate pozitive ce se pot materializa prin exemplare cu o greutate in jurul "kilului".In perioada asta ,"cocosatilor",le place grozav arpacasul. :wink: Fir intins ! tuturor.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 09 Iul 2007, 19:37

Cam 20 cm forfagul iar ultima alica cam la 15 cm de cirlig.
Eu de obicei nu mai folosesc forfag dau pe direct cu 0,12. :help: :explode: :datz:

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 09 Iul 2007, 23:23

Nu va suparati,lasati fagul in pace,creste si el cum poate :D ,forfaGul n-are nici o legatura cu pescuitul.
Forfacul,parca spune altceva.

Toata lumea greseste si toata lumea are de invatat!
Fir intins! :lol:
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 10 Iul 2007, 08:24

Subscriu si eu la cele mentionate mai sus, dar as avea sa fac o precizare in legatura cu lungimea forfacului. Pe ape cu fundul bolovanos rau, prefer un forfac cuprins intre 30-45 cm. Pe ape cu fund nisipos, undeva la 20 de cm. De fapt alegerea lungimii forfacului mai depinde si de viteza de curgere a apei, de "culoarea" apei etc. In general, inspiratia de moment a pescarului este cea care face diferenta :)

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 10 Iul 2007, 11:14

Ceau Atila
Imi spui te rog pe ce rau prinzi tu scubi la fund de nisip?
si cum potrivesti lungimea forfacului functie de "culoarea" apei?

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 10 Iul 2007, 13:22

Miki scrie:Ceau Atila
Imi spui te rog pe ce rau prinzi tu scubi la fund de nisip?
si cum potrivesti lungimea forfacului functie de "culoarea" apei?
Salut Miki,
Scobaritul il practic pe doua rauri doar, Caras si Nera, iar referitor la faptul ca prind scobar "la fund de nisip": Am intalnit cazuri in care, scobarul nu l-am gasit sub nicio forma in repezisuri, in schimb il gaseam in spatele repezisurilor, in zone relativ linistite, ce aveau ca substrat nisip. De fapt sa nu crezi ca era nisip fin de plaja, dar lipseau cu desavarsire pietrele mai mari de 5-10 cm in diametru. In acele zone, foloseam forfac mic, pentru ca scobarul manca foarte apatic, trasaturile erau foarte fine si vroiam sa observ imediat trasatura...
Cat despre alegerea forfacului in functie de culoarea apei, ma refeream la faptul ca pe apa tulbure, din ce am observat, scobarul se hraneste in mal, mai ales in zone unde apa sapa din mal. Eu, de ex, in acele zone, folosesc iarasi un forfac cat mai scurt, pentru a tine momeala cat mai aproape de fund.

Pe ape limpezi, in repezisuri, am obiceiul de a folosi un forfac ceva mai lung, pentru a permite momelii sa "inoate" mai mult...
Deasemenea, in repezisuri dau cu montura formata din plumb culisant de 5 g, forfac de 30-45 cm, si 2-3 viermi . Asa "m-am scos" la ultima iesire..

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 10 Iul 2007, 13:57

mai tot timisul e cu fund nisipos asta nu inseamna ca nu se prinde scobar pe el, stiu cateva locuri unde am tot vazut lumea prinzand bucati frumoase si din caracteristicile locului pot zice ca este apa lina fara repezisuri...

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 10 Iul 2007, 19:59

Va dau dreptate dar numai daca nisipul e cu ceva pietris! La nisip simplu ma indoiesc, doar accidental, ala e locul cleanului sau... e bun pt facut cafea la nisip fierbinte! 8) mai glumesc si eu :D

Scrie răspuns