Montura pentru scobar,la pluta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Re: da am c am lipsit de la orele de gramatica

Mesaj de caulea » 02 Mar 2009, 19:52

caulea scrie:
micutsebastian scrie:Nada si momeala cea mai potrivita depinde mult de obisnuinta pestilor din locul in care pescuiesti.
Nu o sa dea randament peste tot nada aia, oricum buna reteta! ii mai lipsesc niste virgule :twisted:
da ai dreptate am auzit ca pe la timisoara se pescuie la scobar cu alge interesant ar trebui sa incerec poate da rezultate la voi in zona ce nade se folosesc??
la noi e nada ce a veche ce o folosesc toti scobaristii din zona mamaliga amestecata cu praf de turtoi (momeala ce se arunca in apa), iar in carlig paine cel mai des , sau vermusi , rame rosii subtiri dar cel mai bine dintre toate e painea in carlig bobita cat de mica
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Re: da am c am lipsit de la orele de gramatica

Mesaj de caulea » 02 Mar 2009, 20:00

stelica scrie:FELICITARI pt d-l Caulea a dezvaluit in sfarsit nada care innebunea scobari,hategani au tinut-o secret multa vreme,pe canal (Hateg)daca nu ai turta esti spectator nici un mix nu face fata,obisnuita bato vina :lol:
pe canal la hateg am pescuit mult sa momesti intodeauna cu turtoi pe piatra apoi incepi cu mamaliga pe piatra si sa nu uiti sa arunci turtoiu cu mamaliga la cel putin 3 metri in sus de locul fixat de tine (adica de unde stai tu , sa ti iei un punct de reper intodeauna eu mil fixez intodeuna de pe malul celalat punctu de reper , asta pt ca atunci cand arunc nada imi ajunge direct in fata mea iar cand lansezi arunci intodeauna cu 3 metri in sus pana ce ajunge pluta in fata ta ajunge si carligul si gata l ai luat ai vazut cum procedau scobaristii nu???
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

trebuie sa incerci

Mesaj de caulea » 02 Mar 2009, 20:04

Cucu Ionel scrie:Caulea, n-am pescuit cu alge la scobar, in schimb am vazut la o emisiune a sarbilor cum pescuiau ei: aveau legate doua carlige, pareau a fi de 14, unul dupa altul, pe acelasi fir, cam la 1 cm. unul de altul. Culegeau alge de pe pietrele din repezisurile cu apa mica, luau putina si o rulau pe cele doua carlige si pe firul dintre ele. Scoteau scobari f. frumosi dar si aveau scobar mult in apele alea, am inteles ca era o zona prohibita unde nu aveai voie sa retii peste, paza se facea cu arma!!Exclus sa mai zic ca toate capturile erau eliberate! :wink:
trebuie sa incerci daca stii locuri cu scobari nu cerd ca ai sa dai gres algele de pe pietrii e mancarea lor de baza daca te uiti atent in apa iti dai seama pe unde atrecut scobaru te uiti pe pietre si le vezi cum unele din ele sunt curatate de ei acolo au mancat
don"t drink &drive just smoke&fly!

stelica
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 03 Apr 2008, 22:02
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: da am c am lipsit de la orele de gramatica

Mesaj de stelica » 02 Mar 2009, 21:25

Multumesc pt sfat,am auzit ca ati avut probleme cu baraju si au stricat locurile de scobari :cry: pe unde mai pescuiti :?:

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 02 Mar 2009, 23:57

acuma cativa ani era momeala nr 1 pe care o foloseam
pescuiam pe baraj numa cu alge si prindeam scobari la greu .secretu era o instalatie ft fina carlige nr 14 ft subtiri ascutite chimic si inaintas de 0.08

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

acum ca sa adunat un pic de apa

Mesaj de caulea » 04 Mar 2009, 14:41

stelica scrie:Multumesc pt sfat,am auzit ca ati avut probleme cu baraju si au stricat locurile de scobari :cry: pe unde mai pescuiti :?:
acum ca sa adunat un pic de apa mai pescuim la baraj dar putin de tot scobar acum pe cris sa luat bine eu nu am fost dar au fost de aici din calan si au luat bine acum 2 saptamani 6 pescari fiecare zicea ca aluat peste 40 de bucati eu vreau sa merg la baraj la covragi
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

da e cea mai buna momeala

Mesaj de caulea » 04 Mar 2009, 14:43

grecu scrie:acuma cativa ani era momeala nr 1 pe care o foloseam
pescuiam pe baraj numa cu alge si prindeam scobari la greu .secretu era o instalatie ft fina carlige nr 14 ft subtiri ascutite chimic si inaintas de 0.08
sam auzit ca pe la reghin e mults scobar cerd ca anul asta trec si eu pe acolo in jud mures
don"t drink &drive just smoke&fly!

vbtx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 12:30

Re: Montura pentru scobar,la pluta

Mesaj de vbtx » 10 Ian 2012, 18:01

old_radu scrie:Rog conoscatorii pescuitului de scobar,la pluta,sa prezinte cum se face acest tip de montura si eventuale sfaturi in ce priveste pescuitul acestui peste.Fir intins ! tuturor.

aici gasesti aproape orice despre scobar http://www.scobar-data.blogspot.com/

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 10 Ian 2012, 18:12

@ vbtx

...topicul l-am deschis in iulie 2007
...de atunci au trecut mai bine de 4 ani si jumatate
...nu este locul potrivit unui astfel de subiect , dar in tot acest timp nu a combatut nimeni aparitia acestuia pe un site dedicat strict rapitorilor
:D
...si la vremea initierii topicului aveam cunostinte semnificative in ce priveste pescuitul scobarului , dar facand uzanta de proverbul "omul cat traieste invata" , am decis sa cer consultanta in continuare

Multumesc tuturor celor care au raspuns apelului meu !

Scrie răspuns