Montura pentru scobar,la pluta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Noi 2007, 15:30

Asa-i mai baieti legat de culoarea apei! Doar ca debitul influenteaza puternic locul si apetitul scobarului...Asa ca jexy are dreptate ...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 24 Dec 2008, 18:43

Acum in iarna la ce adancime cautati scobarul ? Inteleg ca se aduna in carduri in bulboane mai linistite?

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 24 Dec 2008, 21:59

drept ii ca sta in locuri mai linistite, cu curent slab. noi am prins bine iarna "la brod" la blandiana. dadeam in aval de brod (un fel de pod plutitor) cu fund mare, sa stea mai mult in loc decat sa circule.dadeam la vierme in 2 ianuarie, la -10 grade, si culmea - prindeam.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 25 Dec 2008, 00:51

hmm... unde prinzi acum scobarul....
Eu l-am prins la apa mica (1m-1-5m), altii l-au prins la apa mai adanca (2-2.5 m). Dar ce mi se pare mie ciudat e ca in multe locuri inca l-am vazut aproape toata ziua, cel putin daca era soare afara, la apa mica. (30 cm). Si statea aproape in aceleasi zone ca vara, deci in curent. Doar dimineata si seara venea in locurile cu apa mai adanca si mai domoala, si evident ca doar in acele perioade il prindeam.
Momeala...doi viermi. Nada...paine amestecata cu ceva "sange"

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 25 Dec 2008, 00:55

noi il prindeam, cum zici tu la apa de maxim 1.5 m, la 2 m de mal. practic podul era ancorat si lansam de pe el.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Re: Montura pentru scobar,la pluta

Mesaj de caulea » 25 Ian 2009, 06:24

old_radu scrie:Rog conoscatorii pescuitului de scobar,la pluta,sa prezinte cum se face acest tip de montura si eventuale sfaturi in ce priveste pescuitul acestui peste.Fir intins ! tuturor.
ce ai citit pana acum nu mi se pare ca e ceva care sa te ajute la prinderea scobarului dar cred ca cel mAI APOAPE dintre toti a fost veteranul ASPHD ATI RECOMAND ca daca pescui la scobar in primul rand si cel mai important constituie nada pe care trebuie sa o prepari sa ai rezultate bune iar a doua etapa este localizarea lui adica trebuie sa urmaresti cand ajungi pe rau unde sare scobaru e foarte important daca nu manaca nu prea sare in acest caz trebuie sa induci unde e de cele mai multe ori il gasesti la apa adanca iarna si mai mica vara ( repezisuri , ai place sa stee in apa un pic mai repede si cu fundul pitros neaparat)al mai masesti si in locuri cu putin mal dar in aclesi timp si pietris eu pescui la scobar cu un prieten din calan care are vreo 28 ani de pescuit numai la scobar nu si la alta specie din 2000 pescui cu el si cred ca am ceva experienta ati spun sigur ac el nu da gres niciodata sin cand manaca scobarul fara juvelnicu plin nu cred ca aplecat vreo data acum cateva zile am fost cu el la scobar si a luat o plasa plina de scobar in in alta plasa mai avea vreo 20 de bucati darsa ati zic putin de nada pui apa la fiert intr un ciaun (neaparat),in alta oala amesteci mamaliga cu faina alba (faina alba trebuie sa fie 3 sferturi in greutatea celei de malai cand apa fiebe adaugi faiana de malai amesteci cu o lingura de lemn pana la omogenizare daca ai arome de scobar poti sa adaugi nu trebuie neaparat daca ai dupa ce o iei de pe foc o lasi vreo 10 minute si incepi sa o framanti cu mainile dupa care trebuie sa o amesteci cu praf de turtoi neaparat pt ca da rezultate foarte bune se gaseste in piete de cumparat turtoi 9 kg roata respectiva de turtoi o tai cu flexu(bomfaier) in patratele miciiar praful rezultat de la taiere(amesteci cu respectiva mamaliga) patratele de turtoi le iei cu tine la pescuit dar mai iei si elestice ele trebuie legate pe piatra (adica bacatele de turtoi)mamaliga deasemeni faci cocoloase si o pui pe piatra (framanti mamaliga apoi o indesi in piatra nu foarte mare asta te ajuta cand momesti neparat trebuie sa momesti la cel putin 6 metri de mal asta inseamna ca trebuie sa ai bolognesa ^( 6 sau 7 metri e cel mai indicata) o mulineta foarte mica te va ajuta mult pt ca nu e grea la un bat de 6 -7 metri cu o mulineta mare sa stai toata ziua cu batu in mana e greu asadar cel mai indicat e firul de 0.10 nu 0.12 sau mai mare ptca scobaru vde simte dar din experinta ati zic ca am folosit si 0.12 si nu prea am avut rezultate cele mai bune plute sunt cele facute de pescari nu ce vezi in magazine pluta nu trebuie sa fie grea maxim trei grame si sa fie fara antena (credema ) si echilibrata corespunzator ace gamakatu sunt cele mai bune pt ca sunt foarte subtiri conteaza mult la intepatura nr 12 cele mai indicate pulumb culisabil deci primul acu apoi o prima alica la o distanta de 2 palmi apoi la alta distanata de2 palmi un opritor apoi plumbul culisabil apoi pluta NU UITA adncimea trebuie sa fie CORECTA si acest lucru al stii doar cand iei scobaru de buza de sus nu de jos FIRU cand pescuiesti trebuie sa stea intins cand vezi ca e la pluta doar contrezi usor si lai luat sigur dar ce pui in CARLIG???? cel mai bine e sa folosesti miez de paine manaca cel mai bine iei miezu din 2 felii e paine al pui in tifon pui apa la fiert cand fierbe apa scufunzi tifonu cu paine in apa clocotita il scoti repede si incepi sa l framanti mult poti sa adaugi sofran pt colorarea painii si sa mai adaugi si o lingura de miere si gata nada de carlig viermusi folosesc rar cand nu prea manaca sper ca ti am fost de folos (**** pe bat)

Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 03 Feb 2009, 20:29

Nada si momeala cea mai potrivita depinde mult de obisnuinta pestilor din locul in care pescuiesti.
Nu o sa dea randament peste tot nada aia, oricum buna reteta! ii mai lipsesc niste virgule :twisted:

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

da am c am lipsit de la orele de gramatica

Mesaj de caulea » 03 Feb 2009, 21:49

micutsebastian scrie:Nada si momeala cea mai potrivita depinde mult de obisnuinta pestilor din locul in care pescuiesti.
Nu o sa dea randament peste tot nada aia, oricum buna reteta! ii mai lipsesc niste virgule :twisted:
da ai dreptate am auzit ca pe la timisoara se pescuie la scobar cu alge interesant ar trebui sa incerec poate da rezultate la voi in zona ce nade se folosesc??

stelica
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 03 Apr 2008, 22:02
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: da am c am lipsit de la orele de gramatica

Mesaj de stelica » 02 Mar 2009, 14:48

FELICITARI pt d-l Caulea a dezvaluit in sfarsit nada care innebunea scobari,hategani au tinut-o secret multa vreme,pe canal (Hateg)daca nu ai turta esti spectator nici un mix nu face fata,obisnuita bato vina :lol:

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 02 Mar 2009, 19:44

Caulea, n-am pescuit cu alge la scobar, in schimb am vazut la o emisiune a sarbilor cum pescuiau ei: aveau legate doua carlige, pareau a fi de 14, unul dupa altul, pe acelasi fir, cam la 1 cm. unul de altul. Culegeau alge de pe pietrele din repezisurile cu apa mica, luau putina si o rulau pe cele doua carlige si pe firul dintre ele. Scoteau scobari f. frumosi dar si aveau scobar mult in apele alea, am inteles ca era o zona prohibita unde nu aveai voie sa retii peste, paza se facea cu arma!!Exclus sa mai zic ca toate capturile erau eliberate! :wink:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Scrie răspuns