Montura pentru scobar,la pluta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 15 Sep 2007, 19:49

si pe Timis se prinde la alge (dar numai vara si nu tot timpul).
trebe carlig mai mare pt a sta verdeata pe carlig.

Spuneti baieti cam ce carlige fol. voi la nasos (zic de marci nu de marime!)?
care-i mai prinzator?

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 17 Sep 2007, 07:10

Daca vreti sa prindeti scobari in perioada asta critica io zic sa va mai luati si dupa solunar :wink:

Jexy
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 19 Mar 2007, 20:46

Mesaj de Jexy » 30 Sep 2007, 22:36

azi fiind la pescuit am dat peste un loc superb plin de scobari, am incercat la viermisor dar nici macar o trasatura, am prins numai albitura, este apa limpede si are adancime aproape 2 metri, sunt scobari foarte mari acolo si multi, ce ma sfatuiti sa fac? ce momeala? de care sa nu se atinga albitura? as vrea daca se poate niste sfaturi de la cei mai priceputi de aici dupa forum la scobarit

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 03 Oct 2007, 19:15

Dupa ce nadesti pentru scobar inainte de a te apuca de pescuit da cu o nada usoara - care sa faca nor la suprafata ... si sa fie dusa repede la vale ... ca sa plece albitura dupa ea ...
S'altare și bunăstare !

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

Re: Montura pentru scobar,la pluta

Mesaj de ando » 14 Noi 2007, 21:30

old_radu scrie:Rog conoscatorii pescuitului de scobar,la pluta,sa prezinte cum se face acest tip de montura si eventuale sfaturi in ce priveste pescuitul acestui peste.Fir intins ! tuturor.
Linie de 0,14 farfac 0.12 carlig 16,17 cu tija lunga pt 2 viermi cu tija scurta pt 1 ;pluta de1...1,5 gr plumpb de 1,5 gr pt pluta de 1gr sau de 2gr pt cea de 1,5 ;o alica mica la 15...20 mm de carlig si urmatoarele la distante egale in acest fel pluta va fi supralestata ,dar atunci cand alica de jos va sta pe fund pluta va sta normal deci fir intins

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de nutzu_z » 23 Noi 2007, 22:48

Mreana de 1,5 kg la fir de 0.10 este cam greu de scos! Eventual poate 2 din 10 bucati vad malul!

Poate pe lanseta cu mulineta, sar si atunci am rezervari!

Pe bat fix nu cred! Trebuie sa ai prea mult noroc!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Noi 2007, 09:26

@jexy
Cel mai bun lucru ar fi sa ma duci si pe mine la locul ala... :lol:

Incearca cu plumbaj unic, culisant pe fir , care-ti va cobora rapid momeala la fund.Daca ai probleme cu albitura pe traseu...Si ca momeala, cand la virmusi prinzi doar porcusori si albitura incearca cu incredere "alb"! Adica miez de paine framantat cu alb de titan (un praf utilizat la zugravit) sau oxid de zinc.Vei ramane surprins ...Sau ma rog , asa ar trebui sa fie! :P In rest, iti recomand monturi de finete la ora asta: 0,10-0,12 "pe direct"( are dezavantaje la agataturi ca poti pierde toata instalatia, dar avantaje incontestabile in finete) , plumb culisant +alica tarata pe fund pt.stabilizarea momelii( atentie cum echilibrezi linia pentru pescuitul cu miez de paina), pluta cu chila lunga (gramajul va fi ,normal, in functie de adancimea apei si de curent) , carlige fine nr,12-14 pe scara Mustad, etc.Utilizeaza o nada grea , compacta si TARE , care sa nu permita scobarului sa manance usor din ea.Bulgari! La noi mergea bine caramelul ca aroma iarna...

PS:prezenta masiva a scobarului o vei simti si daca nu trag ! Vei agata scobarii din exterior, chiar daca carligul va fi de 14 :cry:
Fir Intins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Jexy
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 19 Mar 2007, 20:46

Mesaj de Jexy » 24 Noi 2007, 11:11

zamfi mersi pentru sfat dar acum nu mai stiu cum mai sunt locurile pentru ca a venit apa mare, a iesit din matca, apa e tulbure si mare nu stiu cand o sa ma mai duc la peste pe locurile alea, poate cand se va limpezi usor

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 24 Noi 2007, 11:39

apa tulbure n-are o prea mare influenta in pescuitul scobarului. am prins scobar in gura Ampoiului pe o apa care semana mai mult a namol lichid. daca-s acolo mananca si pe tulbure, poate chiar mai bine decat pe limpede.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Pitonu'
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 20 Iun 2005, 17:39
Localitate: Alba-Iulia/Timishoara
Contact:

Mesaj de Pitonu' » 24 Noi 2007, 12:13

@fisherman
De acord cu tine, nu prea conteaza cat de tulbure'i apa la scobar. Am prins scobari "la plopi", cu rama neagra, cand dadeam dupa mreana shi apa era "cir", shi nu unu doi ratacitzi. Ca shi montura dadeam la plumbushor (max 10 g) tzinut la mana. Asha am prins shi la tzironei (viermi mari de namol pe care'i gaseam cand sapam dupa rame negre).

P.S. Daca nu vrea sa manance, potzi sa'l f$#$# shi tot nu'l prinzi :lol:

Scrie răspuns