Montura pentru scobar,la pluta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 16 Aug 2007, 14:56

da,se prinde.cel putin pe tarnava se prinde.nu spectaculos.....dar bine!si parca anul asta media de greutate e undeva mai sus.pe olt am auzit ca se prinde binisor la arpacas,cus-cus si viermusi.

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 12 Sep 2007, 18:52

johnnybravo scrie:mai tot timisul e cu fund nisipos asta nu inseamna ca nu se prinde scobar pe el, stiu cateva locuri unde am tot vazut lumea prinzand bucati frumoase si din caracteristicile locului pot zice ca este apa lina fara repezisuri...
Eu am prins pe la 2 bucati frumoase mari in jur de 800-1000gr/buc (erau identici) la sf. lui august la dig la podul rutier - dadeam jos printre pietre (in cascada unde curentu e foarte rapid) cand dadeam dupa mreana (n-am prins mare);)
cu toate ca apa era cam de 1 metru eu puneam forfacul de 0.14 la 30-40 cm de plumb aproape jumate distanta dintre pluta si carlig. Am avut rezultate pot sa zic foarte bune .

Intrebare: Daca intra o mreana de vreo 3-4kg dand dupa scobar (stiind ca unde e scobar e posibil 80% sa fie si mreana) cu fir de 0.10 nu se rupe ;) ?

Eu mai dau si la stationar cand ma plicti de avat sau cand se plicti el sa mai dea cu coada in obleti ;)

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 13 Sep 2007, 15:12

Mreana poate sa fie si mai mare,ca nu se rupe :lol: :P :lol: dar de fir nu garantez.
Daca pescuiesti cu varga ,fara mulineta,sansele sa o scoti sunt minime,chiar si cu lanseta cu mulineta,trebuie sa fi "meserias" ca sa o scoti (este vorba despre fir de 0,10)
La mreana asa mare incearca cu fir mai gros :wink:
Fir intins ! tuturor.

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 13 Sep 2007, 19:52

cu un bat cu mulineta scoti mreana si pe fir subtire. doar tre sa sti sa lucrezi cu batul si sa nu o fortezi.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 13 Sep 2007, 20:16

Uite ceva de pe la Aiud( cu saru'mana pentru turdeni! :lol: ):
"tun" de 6-7-8 m , linie ,pe "direct', de 0,10 iarna si 0,12 vara, pluta functie de forta curentului si adancimea apei , dar obligatoriu cu chila lunga, carlige 12-14 pe scara Mustad chiar de 10 vara!), plumbaj format dintr-un plumb culisant si eventual o alica mica, fixa , la cca 10-15 cm de carlig.
Si daca intra mreana si rupe ...nu moare nimeni din asta!Un pescar iscusit "scoate" o mreana de 1,5 kg suficient de lejer cu o linie simpla pe 6m.Pe 8 m deja e aproape o joaca!Mai sus de 1,6-2 kg este loterie.Parerea mea!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 14 Sep 2007, 06:40

old_radu scrie:Ati prins in ultima vreme scobar?....la mine in zona ,parca e "sezon inchis la scubi"si nu numai :lol: Fir intins ! tuturor.
Am fost si eu dupa scobar dar nu am prins cu toate ca i-am cinstit cu nada speciala :D (de obicei momeam cu paine).Am stat de la 06:20 aprox. pana la vreo 11:30 si nu o intrat nici un scobi,da' o intrat multa mreana :lol: .Ce nasol,io le dau nada de scobar si imi intra mreana :D .Ai zis ca e "sezon inchis la scubi";sti ce?Ai dreptate :D .Am auzit si de la scobarari mult mai experimentati ca mine ca ultimele lor partide in cautarea scobarului au fost un esec.Oare care sa fie cauza?De ce nu mai mananca oare pofticiosul? :D

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 14 Sep 2007, 12:53

O data cu cresterea debitului Muresului scobarul a intrat pe vaile de varsare in Mures unde se prinde la vierme dar numai dimineata . :fluch :help: :datz: :elkgrin: :lol1:

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 14 Sep 2007, 16:30

sa va povestec io cum prindeam scobarii pe aici . Vara intram pe baraj la ecluza din mijloc unde nu se incumetau multi sa vina de frica . Foloseam un bat telescopic de 4 m fir mono de 0.12 pluta de 1g plumb culisant inaintas de 0.08 !!! si carlig match de 14 iar ca momeala ca aici ii baza folosem "moha" algele acelea verzi care cresc pe ecluzele barajului hrana principala a scobarului. aceasi momela folosem si la mreana numa o instalatie mai teapana ca intrau bucati mari am vazut si de 5.2 kg prinsa la "moha"

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 15 Sep 2007, 09:22

Cum reusiti sa puneti [ moha ] , algele in cirlig. :?: :?: :?: :roll: :twisted: :lol:

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 15 Sep 2007, 12:09

cu grija

Scrie răspuns