Montura pentru scobar,la pluta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 10 Iul 2007, 20:02

Va dau dreptate dar numai daca nisipul e cu ceva pietris! La nisip simplu ma indoiesc, doar accidental, ala e locul cleanului sau... e bun pt facut cafea la nisip fierbinte! 8) mai glumesc si eu :D

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 10 Iul 2007, 22:17

Eu am mentionat ca nu e numai nisip, dar nu sunt decat pietre mici. Deci NU era "plaja" :)

Miki
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 16 Mai 2006, 08:26
Localitate: Timiş

Mesaj de Miki » 11 Iul 2007, 07:12

nisip+piatra :roll: asa mai merge.

cum scapati de avatul care intra pe nada de scobar si nu mai pleaca :cry:
sau cum il prindeti :evil:

ionut.bitea
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 18 Mai 2007, 10:26
Localitate: Oradea

Montura pt.scobar, la pluta

Mesaj de ionut.bitea » 11 Iul 2007, 14:51

Salutare

Sambata am fost pe Crisul Repede, mai jos de Oradea, la o partida de scobarit, sau mai bine zis "mrenit".
Am incercat la arpacas si vierme. Scobarul nu papat deloc la arpacas, nici pe repezis, nici pe apa lina, in schimb la vierme a rupt mreana, pe apa lina.
Linia pe care am folosit-o: fir 0.12, pluta 1.5gr, plumb 0.8gr+alica de 0.3gr si forfac 0.10, cirlig nr.12.

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 01 Aug 2007, 07:50

Si eu am fost ieri la pescuit si am prins doi scobari frumosi.Am folosit montura pe direct cu pluta de 1g,plumb fix,carlig nr.12,fir de 0.14.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 15 Aug 2007, 17:59

fiecare apa are cerintele sale!de exemplu pe tarnava se pescuieste in apa de 0.30m-max 1m,curent puternic si de preferat uniform,fir pricipal de 0.12 forfac de0.10 carlig nr12 pluta mica-max1.5g,plumbul la 0.35-0.5m de carlig(depinde de cat de precauti sunt in ziua respectiva).se inteapa la orice scufundare a plutei!imediat!sau poti sa-ti iei adio de la capturi!e un pescuit de reactie!patul de nada se face din paine inmuiata,de obicei fara arome pt ca are efect mai mare asupra mrenei si a obletelui,si credeti-ma ca nu vreti sa vi se aseze un banc de obleti pe zona de pescuit!daca totusi tineti neaparat sa folositi arome,folositi aroma de scortisoara!patul de nada se intretine cu 1-2 bulgari la fiecare 20 min,sau cu cate o mana dupa fiecare captura!momeala-paine/viermusi.iarna-rama.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 15 Aug 2007, 20:27

Pe apa cu curent puternic se inbraca pietre de marimea unui ou in mamaliga dupa care se arunca in apa in zona unde se pescuiaste. :help: :fluch :datz: :explode:
Are un efect teribil deoarece apa nu spala nada asa de usor :elkgrin: :censored: :lol1:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 15 Aug 2007, 20:45

da,se practica chestia asta,dar atunci cand vrei sa prinzi si altceva!la mamaliga se prinde la noi foarte bine mreana(de fapt cele mai mari mrene p care le-am vazut prinse pe tarnava au fost la mamaliga-in jur de 3kg cam5 bucati in 6-7 ore de pescuit!) si clean!daca vrei sa prinzi scobar "exclusiv" dai la paine!dar desigur ca mai sunt si exceptii!

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 15 Aug 2007, 22:16

Cate bordeie , atatea obicee.....
Am citit mai sus.....spunea cineva ca scobi e un peste parsiv....se poate, dar daca dai de el (umbla in turma) si stii cum si cu ce sa dai, ai rezultate super. Pe alte ape nu stiu cum se manifesta dar pe Siret treaba sta cam asa :
-una bucata bologneza de 6 metri, fir de 0.20 mm de-a intregul, pluta de 3 sau 4 gr. in functie de curentul apei si plumb neaparat culisant.
-nada sa fie de granulatie mare si cu foarte multi viermusi in ea (intra foarte bine pe nada de crap aia ungureasca , nu stiu cum ii zice ,are punga verde la culoare)
-mananca departe de mal, de aceea folosesc bolo; in mal pe varga am luat numai pe fir f. subtire max. 0.12 mm
-cand curentul este foarte puternic si nu pot sa tin nada pe loc, procedez astfel : un ciorap de dama (gen plasa) nada cu vierme bagata inauntru si legata de o greutate de plumb si cu sfoara lunga aruncata pe cursa unde merge pluta
-aici mai e un secret cum sa faceti sa nu alerge pluta repede pe curent, dar poate stiti deja su nu mai trebuie sa spun eu......

Totusi o sa aveti surprize ca eu am avut destule pescuind asa....a venit cumatra mreana si am dus destule lupte cu ele ; sunt mai rele decat crapii...
Am prins exemplare frumoase de mreana (3kg , 4kg) dar nu le pun in galerie ca au fost fotografiate in casa cu mobilul , oricum pozele sunt edificatoare (ptr. cine vrea sa le vada i le pot trimite )
Revin la scobar....si spun ca se poate prinde acest peste si cu fir mai gros si cu pluta grea (cum am spus mai sus) dar mai departe de mal, eu dau de obicei cam la 15-20m de mal pe adancime de 2-3 m.......
Aaaaa sa nu uit de distanta intre carlig si plumb , eu las cam 35-40 cm intre.....la distanta asta carligul cu vierme nu sta pe fundul apei sub nici o forma...la 15-20 cm merge taras pe fund (am experimentat eu chestia asta )....40 cm de fir e mai usor decat un carlig cu viermi pe el si tinde sa pluteasca.
De curand am pus o poza cu un scobar in galeria personala...ptr. cine vrea sa o vada si am sa mai pun si altele....
In rest sanatate la toti pescarii din partea mea :bere: :bere: :bere: :bere:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 15 Aug 2007, 22:16

Ati prins in ultima vreme scobar?....la mine in zona ,parca e "sezon inchis la scubi"si nu numai :lol: Fir intins ! tuturor.

Scrie răspuns