Montura de stiuca

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Montura de stiuca

Mesaj de Ionut Petrea » 24 Dec 2008, 22:11

Buna ziua si bine v-am gasit...Suntem in pragul Craciunului si as dori sa va urez Creaciun Fericit tuturor,succese si sa va aduca mosu' cat mai multe drill-uri...
Sunt nou pe acest forum,ma numesc Ionut si sunt moldovean :D din zona Bacaului.Sunt pescar de rapitor de multi ani,insa in mare parte pescuiesc cu artificiale.Mai pescuiesc si cu monturi cu plumb culisabil,la somn.
Ca sa nu va mai plictisesc foarte mult cu "biografia",v-as ruga daca imi puteti spune si mie cum este acea montura cu pluta culisanta pt pescuitul la stiuca?Ma scuzati de intrebare,mai "novice" de felul ei,dar daca nu am avut ocazia sa ma lovesc pana acum de aceasta problema,m`am lovit recent.

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 25 Dec 2008, 20:47

Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute?Nu vb de plutele cu canal pe mijloc,ma duce capul sa le folosesc...vb de plutele alea mari popic cu vartej si agrafa la capatul inferior,care se folosesc cu un opritor

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 26 Dec 2008, 10:35

Ai zis cam tot ce era de zis Plus un carlig si un plumb si te-ai scos. Ce nu stiai????

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 26 Dec 2008, 10:39

Sper ca am inteles corect intrebarea :roll: Pentru mine este foarte simplu: carligul(simplu sau triplu) , struna, vartej, plumb culisant corelat cu portanta plutei, un opritor, pluta culisanta, al doilea opritor culisabil (cu rolul clar de a stabili adancimea de evolutie a pestisorului-momeala, si...cam atat! :lol: Daca ceva nu e bine...nu-mi asum nici o responsabilitate! :lol: :lol: :lol:
Sarbatori fericite.

PS:plutele culisante cu agrafa si vartej se folosesc de obicei la pescuitul stationar al pestilor pasnici...Pentru stiuca,plutele culisante sunt mult mai simple ,avand doar inelul de trecere al firului din capat si unul pe lateral (eventual) ,iar portanta lor incepe undeva pe la 10 gr.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 26 Dec 2008, 16:34

Multumesc mult pt raspunsuri.Asta era treaba care nu o stiam:cum e cu opritoarele.

Scrie răspuns