MONTURA DE CLEAN

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

filip_b
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 13 Aug 2009, 10:43
Localitate: Miercurea-Ciuc
Contact:

Mesaj de filip_b » 13 Aug 2009, 11:51

[quote="Bighi"]MONTURA SI MOMEALA CE O FOLOSESC PE BELIS

fir de 0.16 si forfac de 0.14 cu lungime de 30-40 cm....pluta culisanta DINO SLIDER de 12g , lestata cu un plumb culisant de 10 g si o alica mica la inceperea forfacului (ATENTIE!! --SA PESCUITI CU ADANCIME DE 8-9 METRI!!!) , carlig MARUTO (size 10) (cod 9411).....momeala mea pt o zi de pescuit-->> 2 kg BENZAR MIX amestecat cu 500gr. viermi .....la prima momire aruncati cam 70% din amestecu preparat in apa , iar pe parcursul zilei aruncati restul momelii....si ce ii mai importat tot la 10-15 minute sa arunci cate o mana de viermi amestecat cu pietris fin....(rezultate de nota 10 la momeala aceasta) ....FIR INTINS!!![/quote]

eu am o metoda mai simpla si accesibila tuturor pescarilor de clean..lanseta de 7m vir de 14,inaintas de 12 pluta de 1.5 g cu plumb de 0.8 (sa nu o poata inneca obletele sau rosioara) forfacul de 15 cm. carlig de 10 cu tija lungasi tija o indoi putin sa fie mai curbat carligul.momeala paine inmuiata si apoi framantata cu un adaos de PROFI MIX km 10 la suta din momeala.se momeste cam la 5-7 m mai sus(depinde de adancimea apei si de viteza cu kre curge)si se momeste in malul opus.motura...paine proaspata se rupe o bukta de 3 cm diametru si se turteste pe indoitura carligului.atentie! numai pe partea de sus a carligului restu trebuie sa fie pufoasa k sa o poata sparge cleanul.se pescuieste aproape de fundul apei.acolo stau exemlarele mari.eu am prins si avat prin metoda asta.si daca este scobar pe balta la fel se pescuieste doar k se momeste mijlocul baltii si pluta trebuie sa iasa cam 15 la suta din apa si painea se pune mai mik..SUCCES

Scrie răspuns