MONTURA DE CLEAN

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 23 Iul 2007, 09:59

Rambo scrie:
fisherman scrie:la ora asta ti-as recomanda sa dai cu boaba de porumb. si sa momesti tot cu porumb in lapte. la vierme se infig prea multi nedoriti. fir intins!!
aaa. si forfacul imi pare cam firav. daca ai surpriza sa-ti intre tata lor nu stiu cum te descurci cu forfac de 12. in fine, tu stii ce cleni sunt prin zona ta. eu pe aici nu as risca cu forfac de 12
Ai avut dreptate.Intr-adevar pe langa scobari am prins o gramada de mrenute mici(vreo 20) :lol: :D .Cat despre clenii din zona mea nu pot sa zic ca sunt foarte mari.De abia ajung la kil.Dar vorba aia-nu se stie niciodata ce umbla prin ape :shock:
si aia sunt mici :? :?:

ionut.bitea
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 18 Mai 2007, 10:26
Localitate: Oradea

Mesaj de ionut.bitea » 23 Iul 2007, 12:11

Incercati cu mormoloci si broscute!!!!
Pe Crisul Repede intra clean mare, 1.5-2 kg!!!!!!

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 23 Iul 2007, 13:25

Si in Hunedoara se prinde bine clean la broscuta cu burta alba pe Strei si pe Mures intre 0,500 si 1 kg bucata :datz: :help: :fluch :elkgrin: :censored: :lol1: :explode:

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 23 Iul 2007, 20:42

gippa scrie:
Rambo scrie:
fisherman scrie:la ora asta ti-as recomanda sa dai cu boaba de porumb. si sa momesti tot cu porumb in lapte. la vierme se infig prea multi nedoriti. fir intins!!
aaa. si forfacul imi pare cam firav. daca ai surpriza sa-ti intre tata lor nu stiu cum te descurci cu forfac de 12. in fine, tu stii ce cleni sunt prin zona ta. eu pe aici nu as risca cu forfac de 12
Ai avut dreptate.Intr-adevar pe langa scobari am prins o gramada de mrenute mici(vreo 20) :lol: :D .Cat despre clenii din zona mea nu pot sa zic ca sunt foarte mari.De abia ajung la kil.Dar vorba aia-nu se stie niciodata ce umbla prin ape :shock:
si aia sunt mici :? :?:

NU am zis ca sunt mici...Am zis ca nu sunt foarte mari

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 23 Iul 2007, 21:49

@ndrey scrie:dar de insecte de ce nu ii spune nimeni k sunt o gramada de exemplu lacuste gandaci de colorado si multe altele
eu t-i le recomand cu cea mai mare incredere folosestele si nu o sa iti para rau.
nu imi ramane decat sa iti zic FIR INTINS
sau melcul de gradina, ala fara cochilie care sta pe langa putregaiurile de lemn... gretor dar tare gustos :lol: (pt clean)

Pitonu'
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 20 Iun 2005, 17:39
Localitate: Alba-Iulia/Timishoara
Contact:

Mesaj de Pitonu' » 24 Iul 2007, 09:24

Eu nu folosesc forfac, iar firul pe care'l folosesc ii de 0.14-0.16. Ca shi momeala incearca shi lipitoarea :wink: , ai fi surprins sa vezi ce "poate" in materie de clean. Shi batzul de 5-6 m (depinde de locuri), cu mulineta, deoarece daca'l iei pe "tata lor" in repezish, la capat de cursa o sa constatzi ca..... in 90% din cazuri se duce pt ca fara mulineta nu ai cum sa'i dai fir, shi asha...:twisted: . Carligele de 10-12 mise par cam mici, eu folosesc nr. 8-6.
@APSHD .... Am avut rezultate bune shi f. bune pe Strei intre Rapa de la Totia shi Bacia, inclusiv shtiuca.

Jexy
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 19 Mar 2007, 20:46

Mesaj de Jexy » 24 Iul 2007, 09:38

eu folosesc fir de 18-20 si nu cred ca e prea gros, carlige folosesc de 6 in ultimul timp, pana acum am dat la pestisor dar a cam inceput sa faca mofturi, nu folosesc forfac, am o bologneza de 4,5 metri care merge foarte bine la clean pe rau, fir intins

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 24 Iul 2007, 12:14

Da intradevar a urcat stiuca din Mures pe Strei si a gasit locuri optime pentru reproducere, astfel dind dupa clean poti sa ai surpriza sa-ti traga cite o stiuca. S-au prins exemplare de 2-3 kg. :help: :datz: :fluch :lol1: :censored: :elkgrin: :explode:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 25 Iul 2007, 02:09

[quote="Pitonu'"]Eu nu folosesc forfac, iar firul pe care'l folosesc ii de 0.14-0.16. Ca shi momeala incearca shi lipitoarea :wink: , ai fi surprins sa vezi ce "poate" in materie de clean. Shi batzul de 5-6 m (depinde de locuri), cu mulineta, deoarece daca'l iei pe "tata lor" in repezish, la capat de cursa o sa constatzi ca..... in 90% din cazuri se duce pt ca fara mulineta nu ai cum sa'i dai fir, shi asha..[/quote]


Confirm , chiar daca nu am dat la clean de ani buni , lipitoarea ii mortala . Io dadeam cu fir mai gros si direct la fund , cirlige de la 2 la 6 ( mi-au intrat cleni pe balta si pe riu , dind cu 0,40 si cirlig nr 2 la somn , si nu unu-doi , defapt am prins mai mult clean decit somn ).
Probabil is ceva locuri mai speciale , batu de 5m , daca ii fara mulineta ii prea putin , mai ales pe apa de un metru , in conditii normale te vede el mai intii si dupa aia poti sa pui fir cit de subtire vrei , ca nu pica , pe apa ceva mai tulbure ai o sansa , da si atunci tot lipitoarea ii baza , parerea mea .

Fir Intins!!!

Bighi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 02 Sep 2008, 14:59

Mesaj de Bighi » 02 Sep 2008, 16:00

MONTURA SI MOMEALA CE O FOLOSESC PE BELIS

fir de 0.16 si forfac de 0.14 cu lungime de 30-40 cm....pluta culisanta DINO SLIDER de 12g , lestata cu un plumb culisant de 10 g si o alica mica la inceperea forfacului (ATENTIE!! --SA PESCUITI CU ADANCIME DE 8-9 METRI!!!) , carlig MARUTO (size 10) (cod 9411).....momeala mea pt o zi de pescuit-->> 2 kg BENZAR MIX amestecat cu 500gr. viermi .....la prima momire aruncati cam 70% din amestecu preparat in apa , iar pe parcursul zilei aruncati restul momelii....si ce ii mai importat tot la 10-15 minute sa arunci cate o mana de viermi amestecat cu pietris fin....(rezultate de nota 10 la momeala aceasta) ....FIR INTINS!!!

Scrie răspuns