Masterclen Adi- masacrul cleanului

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Sep 2014, 20:19

Concluzia finala este ca la un peste de 2.5 cm,cat au paletele bune de clean ale rotativelor,ochii nu i se vad prea bine,spre deloc.
Mai sus zisesi ca domnul clean uraste ochii...lucru care ma mira caci nu inteleg cum poate sa-i urasca daca ..
ochii nu i se vad prea bine,spre deloc.
DE CE CLEANUL CARE TRAGE PUTERNIC 1 DATA CU METODA ASTA NU IL POTI INTEPA SI IL RATEZI DES????
Cine pescuieste la clean sa nu imi spuna mie ca nu rateaza la stationar cu aceste metode care folosesc plumb usor.

Se spune ca est un peste foarte rapid la atac,eu ii pot intarzia inteparea,intreb cum?

Daca raspundeti corect aveti din partea mea respectele mele!
Pai eu nu prea ma stiu cu stationarul in general, la clean nici atat..fructele le mananc eu decat sa le dau la pesti ..Deci trebuie sa traiesc pe mai departe cu regretul de a nu avea un raspuns, si deci nici respectele tale..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Pif. » 19 Sep 2014, 20:32

Eu nu am m ai pescuit de vreo 3 ani cu montura cu plumb culisant si broscuta ,(am dato numai pe spin ,e alceva mergi tu sa cauti pestele nu astepti sa vina el la tine ,Adi ai dreptate e un peste foarte rapid la ultima mea partida am prins 4 cleni si am ratat 5 care au dat bine in vobler si au facut sa mi cante frana mulinetei pt cateva secunde e cel m ai frumos cantec pt mine.)
Acum sa revin la intrebarea ta eu zic ca daca pui un opritor la 20 cm de plumbul culisant cleanul se poate intepa singur .

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 23:04

semlecangheorghe scrie:
Concluzia finala este ca la un peste de 2.5 cm,cat au paletele bune de clean ale rotativelor,ochii nu i se vad prea bine,spre deloc.
Mai sus zisesi ca domnul clean uraste ochii...lucru care ma mira caci nu inteleg cum poate sa-i urasca daca ..
ochii nu i se vad prea bine,spre deloc.
DE CE CLEANUL CARE TRAGE PUTERNIC 1 DATA CU METODA ASTA NU IL POTI INTEPA SI IL RATEZI DES????
Cine pescuieste la clean sa nu imi spuna mie ca nu rateaza la stationar cu aceste metode care folosesc plumb usor.

Se spune ca est un peste foarte rapid la atac,eu ii pot intarzia inteparea,intreb cum?

Daca raspundeti corect aveti din partea mea respectele mele!
Pai eu nu prea ma stiu cu stationarul in general, la clean nici atat..fructele le mananc eu decat sa le dau la pesti ..Deci trebuie sa traiesc pe mai departe cu regretul de a nu avea un raspuns, si deci nici respectele tale..
Pai,hai sa o lamurim,este dificil de inteles,dar nu imposibil ce vreau eu sa spun.

Ideea este ca acest rapitor-pasnic cum imi place mie sa ii spun,nu vizeaza ca prada pestii mai mari de 5 cm,asta de obicei.
La o rotativa foarte mica cum sunt cele la clean cu paleta de 2.5 cm.
Cleanul ar trebui sa considere rotativa ori un pestisor,ori o insecta.
Ei bine,daca rotativa este vizata ca si pestisor nu trebuie sa aibe ocel,deoarece este considerata pestisor mic,unui pestisor mic,nu i se vad ochii mai deloc,de aceea si rotativei ar trebui sa ii lipseasca oceli pe tip de ochi.Sa ii faci un ocel unei asemenea palete corect,ar insemna cam cat un punct de carioca cu varf subtire,iar atunci cand se invarte paleta devine invizibil,deci este inutil sa ii pui oceli unei palete la clean,pentru ca daca il faci mic cum trebuie nu se vede,si este neutru,iar daca il faci mare,dai de banuit,pe tip de ochi,repet!Daca ii faci un model de oceli sau altceva,este ok,dar nu ii pune 1 singur mare pe tip de ochi.
Adica pe romaneste,un peste mic de aceeasi dimensiune cu paleta rotativei,are un ochi aproape invizibil.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 23:19

Pif. scrie:Eu nu am m ai pescuit de vreo 3 ani cu montura cu plumb culisant si broscuta ,(am dato numai pe spin ,e alceva mergi tu sa cauti pestele nu astepti sa vina el la tine ,Adi ai dreptate e un peste foarte rapid la ultima mea partida am prins 4 cleni si am ratat 5 care au dat bine in vobler si au facut sa mi cante frana mulinetei pt cateva secunde e cel m ai frumos cantec pt mine.)
Acum sa revin la intrebarea ta eu zic ca daca pui un opritor la 20 cm de plumbul culisant cleanul se poate intepa singur .
Nu trebuie plumb culisant neaparat.
O montura folosita de mine are 2 plumbi usori,distantati intre ei la 10 cm,apoi un ac la distanta de 40 cm (distanta de la plumb la ac,trebuie sa fie egala,sau aproximativ egala cu lungimea medie a cleanului care va urma sa muste,pentru reusita! ).Ambii plumbul 1 este fix,la fel si plumbul 2.


Inca nu s-a nimerit raspunsul la intrebarea mea.
Dar am o afirmatie pentru tine:
Ziceai ca ai rateu cand pescuiesti cu vobler.
Cleanul nu trebuie lasat sa i-a fir dupa ce te simte(dupa ce il intepi),decat cu foarte mare prudenta,tensiunea in fir trebuie sa fie foarte ridicata,la un exemplar mare sa fie aproape de rupere firul daca este cazul!Doar cateva bazaieturi ale tamburului,foarte slabe,ca si cum lanseta ar "cersi" sa ii dai fir pestelui.De asemenea nu intepa direct,decat atunci cand atacul te surprinde,cel mai bine este sa il lasi sa atace si sa dai putin drumul la fir din pick-up-ul mulinetei,dar trebuie sa fii foarte rapid,altfel scapi si mai multi.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de geppetto » 20 Sep 2014, 06:19

Masterclen Adi scrie:
Nu trebuie plumb culisant neaparat.
O montura folosita de mine are 2 plumbi usori,distantati intre ei la 10 cm,apoi un ac la distanta de 40 cm (distanta de la plumb la ac,trebuie sa fie egala,sau aproximativ egala cu lungimea medie a cleanului care va urma sa muste,pentru reusita! ).Ambii plumbul 1 este fix,la fel si plumbul 2.
Interesantă rețetă. De ce distanța dintre plumb şi ac depinde de lungimea peştelui? Adică îmi închipui că dacă ar fi prea scurtă poate cleanul ar simți o mică tensiune în fir prea devreme şi ar scuipa cârligul. Dar dacă distanța e mai lungă?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Sep 2014, 06:27

@Masterclean..

Prietene, nu are nici o treaba marimea nalucii cu pestii prada..Adica daca o naluca are 4 cm nu inseamna ca imita un alevin de 4cm..Pentru peste , naluca inseamna o suma de stimuli dintre care cea mai importanta este vibratia. Ori o naluca de mici dimensiuni, poate produce vibratii foarte puternice..Ca si exemplu ar fi cicadele, woblerele lipless, chiar si rotativele..Astea din urma fac niste turbulente puternice...nu stim cum o percep pestii,dar imi amintesc ca am vazut mai demult intr-o revista o schita care arata cum crede autorul ca percep rapitorii rotativa aflata in miscare...si era prezentat schematic o serie de turbulente care aveau o forma fusiforma in capatul careia se afla tripla..Turbulenta asta este mai mare sau mai mica ,dupa cum ii dai viteza nalucii..Ori cand paleta se invirte precum elicea la avion, ma indoiesc ca mintea clenaului poate procesa frame-uri separate din care sa analizeze cum ca proportia ochiului este incorecta in raport cu marimea nalucii(a pestelui pt. el).Din acest motiv, nu cred ca elemetul ochi poate dauna , dar daca tu zici, tot ce se poate ca asa este , eu nu prea pescuiesc cu rotative...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 20 Sep 2014, 09:06

semlecangheorghe scrie:@Masterclean..

Prietene, nu are nici o treaba marimea nalucii cu pestii prada..Adica daca o naluca are 4 cm nu inseamna ca imita un alevin de 4cm..Pentru peste , naluca inseamna o suma de stimuli dintre care cea mai importanta este vibratia. Ori o naluca de mici dimensiuni, poate produce vibratii foarte puternice..Ca si exemplu ar fi cicadele, woblerele lipless, chiar si rotativele..Astea din urma fac niste turbulente puternice...nu stim cum o percep pestii,dar imi amintesc ca am vazut mai demult intr-o revista o schita care arata cum crede autorul ca percep rapitorii rotativa aflata in miscare...si era prezentat schematic o serie de turbulente care aveau o forma fusiforma in capatul careia se afla tripla..Turbulenta asta este mai mare sau mai mica ,dupa cum ii dai viteza nalucii..Ori cand paleta se invirte precum elicea la avion, ma indoiesc ca mintea clenaului poate procesa frame-uri separate din care sa analizeze cum ca proportia ochiului este incorecta in raport cu marimea nalucii(a pestelui pt. el).Din acest motiv, nu cred ca elemetul ochi poate dauna , dar daca tu zici, tot ce se poate ca asa este , eu nu prea pescuiesc cu rotative...

Un raspuns destul de bun.
Insa te-ai bazat aici mai mult pe partea de simturi si vibratii.
Sa stii ca din acest punct de vedere orice rotativa care functioneaza corect(se invarte) prinde,indiferent de model sau chiar si ocelata cu un ochi mare pe ea.
Dar oare aspectul chiar nu conteaza deloc?
Iti fac o afirmatie,inca una interesanta:

Ai dat vreodata cu lacusta la pleoscait sau vreo metoda de suprafata?
Ei bine,i-a rupe capul lacustei si baga doar corpul,faci asta la o partida,bagi numai lacuste decapitate!

Iti garantez ca vei prinde foarte putin clean,cateva bucati maxim.
Acum la o alta partida foloseste lacusta intreaga (bineinteles ca ii rupi picioarele din spate,pentru ca intepatura sa fie eficienta),iti garantez ca la lacustele cu cap,prinzi de 10 ori mai mult si mai mare,decat la corp de lacusta fara cap!

Ei bine,in ochii cleanului,gandeste-te cat de repede poate sa observe,la aceste metode cleanul ataca lacusta in 80 la suta din cazuri,in mai putin de 3 secunde!!!!
Si in acest timp,la o lacusta fara cap,desi o va ataca ca pe una normala,foarte rar o sa inghita carligul,si nu vei putea intepa!

Apropo de vibratii:
Cleanul nu este si nici nu va putea fi vreodata un rapitor bun,nici macar nu poate fi comparat cu bibanul.
El nu stie prea bine cum sa abordeze o prada acvatica vie,si acel impuls de rapitor,pe care stiuca il simte la cea mai mica vibratie,la clean nu valoreaza prea mult,el mizeaza foarte mult la partea vizuala,si cele mai mici detalii care ii displac vor face montura mai putin eficienta.

O sa ma intrebati acum:
Eh,pai si la rapitorii mari de ce functioneaza rotativa cu ochi?
La marii rapitori consumul de peste sub 10 cm este foarte redus,ei se hranesc de obicei cu pesti mari,la care ochii sunt vizibili,iar instinctul de atac la vibratii este foarte ridicat.Ei se bazeaza intr-o mare parte pe simturi,si mai putin pe vaz.

Eu as considera cleanul maimult un mancator de insecte decat un rapitor.
Avand un regim foarte variat,cleanul nu s-a specializat complet pe un anume lucru,el este specializat cate putin pe fiecare regim,chiar si necrofag (consuma broaste si pseti mici morti).
La vobler nu se aplica ocelul,deoarece,voblerul nu se invarte,are ochii apropiati ca marime de prada,si seamana mult mai bine cu un pestisor.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 20 Sep 2014, 09:10

geppetto scrie:
Masterclen Adi scrie:
Nu trebuie plumb culisant neaparat.
O montura folosita de mine are 2 plumbi usori,distantati intre ei la 10 cm,apoi un ac la distanta de 40 cm (distanta de la plumb la ac,trebuie sa fie egala,sau aproximativ egala cu lungimea medie a cleanului care va urma sa muste,pentru reusita! ).Ambii plumbul 1 este fix,la fel si plumbul 2.
Interesantă rețetă. De ce distanța dintre plumb şi ac depinde de lungimea peştelui? Adică îmi închipui că dacă ar fi prea scurtă poate cleanul ar simți o mică tensiune în fir prea devreme şi ar scuipa cârligul. Dar dacă distanța e mai lungă?
Daca distanta ac,plumb este prea mare,si depaseste cu 10-15 cm talia cleanului,rateul inteparii ar fii favorizat,plus ca ai oferi un avantaj cleanului,el nefiind un peste care se hraneste pe loc,de multe ori i-a hrana in gura si o o inghite la distanta,daca distanta plumb-ac este mare,intr-un loc cu fund bantuit de radacina de salcie,te poate agata foarte repede de obstacole.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 20 Sep 2014, 09:14

Masterclen Adi scrie:
semlecangheorghe scrie:Mi se parea mie ca e vobler, da' nu eram sigur..Carevasazica ochii sant importanti fiind in numar de doi...no buun..Acu' nu stiu de ce nu sunt buni ochii la rotative..care ar fi motivele, e un subiect ce ma depaseste..De ce ar fi buni pe boblere si pe rotative, ba...poate imi explici ..sant numai ochi si urechi.. :wink:
Am explicatie:

Rotativa de multe ori cleanul o considera o curiozitate decat o prada.
Cand ocelul de pe ea incepe sa se invarta,devine mult mai suspecta decat fara ocel,deoarece nu o aseamana cu nimic.

Acum vine intrebarea inteligenta:DE CE FACE ASTA??
Pai rotativele folosite la clean sunt marimea 00 de multe ori,cele mai mici.
Noi ii desenam un ocel mare pe ea,DE CE?
Acel ocel nu seamana cu un ochi,deoarece este in discordanta cu marimea paletei.
Concluzia finala este ca la un peste de 2.5 cm,cat au paletele bune de clean ale rotativelor,ochii nu i se vad prea bine,spre deloc.

Ce vreu sa zic este ca o rotativa cu ocel poate prinde clean,nu-i blestemata sa ii alunge,insa la fiecare peste prins cu o rotativa ocelata,prinzi cu una normala 3 cleni.adica eficienta este mult mai ridicata.
Putem in schimb sa facem un numar mare de "ochi" gen "bulinata",sau sa o vopsim in doua culori diferite in loc sa ii implementam ocel in loc de ochi.

Si daca tot ne dam robusti si ciufulim noii veniti,va pun si eu o intrebare de gandire!:

Cand esti la o partida de clean cu fructe sau pestisor la adancime,cu plumb,fara pluta,adica folosesti o montura mai "grea" si in loc sa fii activ ca la muscarit,stai intr-un loc si astepti trasatura:

DE CE CLEANUL CARE TRAGE PUTERNIC 1 DATA CU METODA ASTA NU IL POTI INTEPA SI IL RATEZI DES????
Cine pescuieste la clean sa nu imi spuna mie ca nu rateaza la stationar cu aceste metode care folosesc plumb usor.

Se spune ca est un peste foarte rapid la atac,eu ii pot intarzia inteparea,intreb cum?

Daca raspundeti corect aveti din partea mea respectele mele!

Toti aveti respectele mele,pentru ca sunteti pescari buni in general!
Dar sa revenim :),inca nu avem raspuns.
Va dau un detaliu,ca la ghicitoare,
Greseala este facuta in afara apei nu in apa :evil: :lol: ,spor la ghicit!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Sep 2014, 09:57

Masterclen Adi scrie:
semlecangheorghe scrie:@Masterclean..

Prietene, nu are nici o treaba marimea nalucii cu pestii prada..Adica daca o naluca are 4 cm nu inseamna ca imita un alevin de 4cm..Pentru peste , naluca inseamna o suma de stimuli dintre care cea mai importanta este vibratia. Ori o naluca de mici dimensiuni, poate produce vibratii foarte puternice..Ca si exemplu ar fi cicadele, woblerele lipless, chiar si rotativele..Astea din urma fac niste turbulente puternice...nu stim cum o percep pestii,dar imi amintesc ca am vazut mai demult intr-o revista o schita care arata cum crede autorul ca percep rapitorii rotativa aflata in miscare...si era prezentat schematic o serie de turbulente care aveau o forma fusiforma in capatul careia se afla tripla..Turbulenta asta este mai mare sau mai mica ,dupa cum ii dai viteza nalucii..Ori cand paleta se invirte precum elicea la avion, ma indoiesc ca mintea clenaului poate procesa frame-uri separate din care sa analizeze cum ca proportia ochiului este incorecta in raport cu marimea nalucii(a pestelui pt. el).Din acest motiv, nu cred ca elemetul ochi poate dauna , dar daca tu zici, tot ce se poate ca asa este , eu nu prea pescuiesc cu rotative...

Un raspuns destul de bun.
Insa te-ai bazat aici mai mult pe partea de simturi si vibratii.
Sa stii ca din acest punct de vedere orice rotativa care functioneaza corect(se invarte) prinde,indiferent de model sau chiar si ocelata cu un ochi mare pe ea.
Dar oare aspectul chiar nu conteaza deloc?
Iti fac o afirmatie,inca una interesanta:



Ai dat vreodata cu lacusta la pleoscait sau vreo metoda de suprafata?
Ei bine,i-a rupe capul lacustei si baga doar corpul,faci asta la o partida,bagi numai lacuste decapitate!

Iti garantez ca vei prinde foarte putin clean,cateva bucati maxim.
Acum la o alta partida foloseste lacusta intreaga (bineinteles ca ii rupi picioarele din spate,pentru ca intepatura sa fie eficienta),iti garantez ca la lacustele cu cap,prinzi de 10 ori mai mult si mai mare,decat la corp de lacusta fara cap!

Ei bine,in ochii cleanului,gandeste-te cat de repede poate sa observe,la aceste metode cleanul ataca lacusta in 80 la suta din cazuri,in mai putin de 3 secunde!!!!
Si in acest timp,la o lacusta fara cap,desi o va ataca ca pe una normala,foarte rar o sa inghita carligul,si nu vei putea intepa!

Apropo de vibratii:
Cleanul nu este si nici nu va putea fi vreodata un rapitor bun,nici macar nu poate fi comparat cu bibanul.
El nu stie prea bine cum sa abordeze o prada acvatica vie,si acel impuls de rapitor,pe care stiuca il simte la cea mai mica vibratie,la clean nu valoreaza prea mult,el mizeaza foarte mult la partea vizuala,si cele mai mici detalii care ii displac vor face montura mai putin eficienta.

O sa ma intrebati acum:
Eh,pai si la rapitorii mari de ce functioneaza rotativa cu ochi?
La marii rapitori consumul de peste sub 10 cm este foarte redus,ei se hranesc de obicei cu pesti mari,la care ochii sunt vizibili,iar instinctul de atac la vibratii este foarte ridicat.Ei se bazeaza intr-o mare parte pe simturi,si mai putin pe vaz.

Eu as considera cleanul maimult un mancator de insecte decat un rapitor.
Avand un regim foarte variat,cleanul nu s-a specializat complet pe un anume lucru,el este specializat cate putin pe fiecare regim,chiar si necrofag (consuma broaste si pseti mici morti).
La vobler nu se aplica ocelul,deoarece,voblerul nu se invarte,are ochii apropiati ca marime de prada,si seamana mult mai bine cu un pestisor.

Eu cred ca le amesteci putin...Imi dai ca exemplu lacusta..Pai lacusta este o insecta care ajunge accidental pe apa, la fel ca si multe alte insecte..Nu am pescuit in viata mea cu animalutze din astea pe carlig, dar stiu ca amicul nostru , cleanul , sta pe linga maluri, in special alea cu copaci,tuficuri,salcii, etc, si cand vreo insecta din asta mai buclucasa face banjoojumping cu sau fara voie in apa, vibratiile care le face la contactul cu apa declanseza la clean instinctul sa o apuce(uneori reactioneaza chiar inainte sa atinga apa)..cei mai mari sant mai reticenti, cei mai mici sant mai imprudenti..Si unii si altii m-as mira sa sesizeze ca lacusta n-are cap si de aia nu o ia...cum de nu vede ca ii lipsesc picioarele??Daca o lacusta fara cap ar da de gandit, una fara picioare ....cum ar fi??

In schimb cand vii cu o rotativa , te adresezi pestilor(clenilor in cazul de fata) care vaneaza ce este sub apa..vibratia rotativei si suma culorilor emise de naluca ii provoaca sau nu atacul..ca in ultima secunda renunta poate fi si din cauza ca a vazut pescarul, sau ca fix in secunda aia vreo pasare si-a gasit sa zboare prin apropiere, sau poate pur si simplu simte ca sub el o chestie cu mustetzi la luat in colimator si daca nu o taie urgent lacusta aia e ultimul lucru pe care o sa-l vada..sai poate pescarul a facut o miscare foarte mica si l-a simtit...cauzele poti fi multe...Imi este greu sa cred ca sta sa analizeze daca raportul ochi-talia pestelui e corect..

Si aia cu rapitorii mari mananca doar pestii mari, nu e chiar asa..Rapitorul mananca ce are in zona unde este , daca sant mici poate manca pesti mici, sau poate fi pornit dupa pesti de talie mai mare, nu e o regula...Pescarul care isi adapteaza naluca si prezentarea acesteia dupa pestii prada pe care ii consuma pradatorul pe zona respectiva are un as in maneca..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Închis