Masterclen Adi- masacrul cleanului

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de citizenics » 19 Sep 2014, 13:29

Nu se pune...eu cred ca ochii de pe vobler sunt prea mari si o hipnotizat cleanul. :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Sep 2014, 13:32

Iti dai sama daca le pui si gene false.. :D ..belea..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de citizenics » 19 Sep 2014, 13:40

Daca-i mai faci sa si clipeasca, eu zic ca poti sa ai surprize....mari :headbash:

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 14:34

semlecangheorghe scrie:
Exemplu:folositi "ochi" falsi la rotative,cleanul uraste asta,acest lucru este eficient doar la stiuca si rapitori mari,dar si la biban,insa la clean faci cea mai mare greseala!
Imagine


Drace , bine boblerele or scapat de blestemul 'ochilor falsi...' :D
La genul asta de ochi te refereai??Sau??

Aia nu-i rotativa.
Este un vobler,citeste cu atentie ce am zis eu.


La voblere,ochii sunt importanti,deoarece sunt 2,pe o parte si de alta,la rotative nu sunt buni,din multe motive.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Sep 2014, 15:30

Mi se parea mie ca e vobler, da' nu eram sigur..Carevasazica ochii sant importanti fiind in numar de doi...no buun..Acu' nu stiu de ce nu sunt buni ochii la rotative..care ar fi motivele, e un subiect ce ma depaseste..De ce ar fi buni pe boblere si pe rotative, ba...poate imi explici ..sant numai ochi si urechi.. :wink:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de kleniacul » 19 Sep 2014, 17:11

Imediat va lamuresc cum e cu ochii pusi pe rotative:ochii de pe paleta rotativei se invirt, cleanul ameteste si uita de ce a venit dupa rotativa ,pleaca la farmacie pentru un medicament impotriva vertijului.Asta in spirit de gluma, dar la modul serios eu il invidiez pentru timpul pe care il are la dispozitie si eu as pescui mai mult in loc sa fac analiza ph-ului.A transmis si informatii destule , mai ales pentru cei pasionati de pescuitul cleanului cu pestisori, fructe, etc.Adi nu te mai amari ca te iau colegii la glume, nu esti primul, nici ultimul, pe orice forum de pescari se intimpla asta, acum e rindul tau sa fii scarmanat, asa ca savureaza momentul. :lol:

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 18:37

semlecangheorghe scrie:Mi se parea mie ca e vobler, da' nu eram sigur..Carevasazica ochii sant importanti fiind in numar de doi...no buun..Acu' nu stiu de ce nu sunt buni ochii la rotative..care ar fi motivele, e un subiect ce ma depaseste..De ce ar fi buni pe boblere si pe rotative, ba...poate imi explici ..sant numai ochi si urechi.. :wink:
Am explicatie:

Rotativa de multe ori cleanul o considera o curiozitate decat o prada.
Cand ocelul de pe ea incepe sa se invarta,devine mult mai suspecta decat fara ocel,deoarece nu o aseamana cu nimic.

Acum vine intrebarea inteligenta:DE CE FACE ASTA??
Pai rotativele folosite la clean sunt marimea 00 de multe ori,cele mai mici.
Noi ii desenam un ocel mare pe ea,DE CE?
Acel ocel nu seamana cu un ochi,deoarece este in discordanta cu marimea paletei.
Concluzia finala este ca la un peste de 2.5 cm,cat au paletele bune de clean ale rotativelor,ochii nu i se vad prea bine,spre deloc.

Ce vreu sa zic este ca o rotativa cu ocel poate prinde clean,nu-i blestemata sa ii alunge,insa la fiecare peste prins cu o rotativa ocelata,prinzi cu una normala 3 cleni.adica eficienta este mult mai ridicata.
Putem in schimb sa facem un numar mare de "ochi" gen "bulinata",sau sa o vopsim in doua culori diferite in loc sa ii implementam ocel in loc de ochi.

Si daca tot ne dam robusti si ciufulim noii veniti,va pun si eu o intrebare de gandire!:

Cand esti la o partida de clean cu fructe sau pestisor la adancime,cu plumb,fara pluta,adica folosesti o montura mai "grea" si in loc sa fii activ ca la muscarit,stai intr-un loc si astepti trasatura:

DE CE CLEANUL CARE TRAGE PUTERNIC 1 DATA CU METODA ASTA NU IL POTI INTEPA SI IL RATEZI DES????
Cine pescuieste la clean sa nu imi spuna mie ca nu rateaza la stationar cu aceste metode care folosesc plumb usor.

Se spune ca est un peste foarte rapid la atac,eu ii pot intarzia inteparea,intreb cum?

Daca raspundeti corect aveti din partea mea respectele mele!

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 18:37

kleniacul scrie:Imediat va lamuresc cum e cu ochii pusi pe rotative:ochii de pe paleta rotativei se invirt, cleanul ameteste si uita de ce a venit dupa rotativa ,pleaca la farmacie pentru un medicament impotriva vertijului.Asta in spirit de gluma, dar la modul serios eu il invidiez pentru timpul pe care il are la dispozitie si eu as pescui mai mult in loc sa fac analiza ph-ului.A transmis si informatii destule , mai ales pentru cei pasionati de pescuitul cleanului cu pestisori, fructe, etc.Adi nu te mai amari ca te iau colegii la glume, nu esti primul, nici ultimul, pe orice forum de pescari se intimpla asta, acum e rindul tau sa fii scarmanat, asa ca savureaza momentul. :lol:
Buna gluma cu ochii :)!

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Pif. » 19 Sep 2014, 20:01

Adi ma bucur ca incepi sa te obijnuiesti cu baietii :lol: si ca nu ne parasesti ,deci adio dar raman cu tine :wink:
Cat despre rateurile pe care le ai cand pescuiesti la clean cu montura ,,grea"..nu i nici un bai ,cleanul vine iar la momeala dupa un timp si tot ala sau fratersu ca e un peste teritorial.. nu?
In alta ordine de idei trebuie sa recunosc sti multe despre comportamentul cleanului.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 20:04

Pif. scrie:Adi ma bucur ca incepi sa te obijnuiesti cu baietii :lol: si ca nu ne parasesti ,deci adio dar raman cu tine :wink:
Cat despre rateurile pe care le ai cand pescuiesti la clean cu montura ,,grea"..nu i nici un bai ,cleanul vine iar la momeala dupa un timp si tot ala sau fratersu ca e un peste teritorial.. nu?
In alta ordine de idei trebuie sa recunosc sti multe despre comportamentul cleanului.

Multumesc!
Maine voi posta raspunsul la intrebarea mea ;),poate mai primim idei de la altii,sa lasam putin intrebarea valabila. :mrgreen:

Închis