Masterclen Adi- masacrul cleanului

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de D_ali » 17 Sep 2014, 15:20

MASTER-clean! Ce n-ai inteles din asta:
D_ali scrie:Metoda "revolutionara" are pe putin vre-o 50 de ani. (nimic rau in asta!)
Ideea-i, sa te limitezi la a retine 3-4 clenutzi de 30-35cm pentru placerile culinare si-i ok!
...si-i musai sa dai explicatii inutile?

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 17 Sep 2014, 15:52

sorinB scrie:
Masterclen Adi scrie:
Intr-o partida ceva mai buna prindeam mult mai mult peste!
2 Cleni pe minut,ori sa zicem o ora de pescuit continuu,da 120 cleni pe partida,asta vine cam 5 -7 kg de clean intr-o ora de pescuit continuu,bineinteles ca nu dai continuu,mai si mergi,studiezi raul,deci se pierde timp.
Intr-o zi cu metoda asta prind 20 kg de clean,daca stau pe rau de dimineata pana seara,iar cleanul se hraneste toata ziua :mrgreen:
Iti dai seama ca daca ii retin pe toti,in 2-3 ani nu mai ramane urma de clean.
Retin oricum pana in 10 bucati,de obicei vreo 4 si cam atat,daca nu iau mare,le dau drumul la toti.
Super! Esti tare :D
Care a fost cel mai mare clean care l-ai prins?
Bah,eu nu exagerez deloc,nu imi place sa bag minciuni.
La lungime avea cam ca asta de este langa lanseta,parca cu vreo 3 cm mai mare,insa era ceva mai greu,cantarea 1,5-1,6 kg.
Dar am vazut exemplare mult mai mari care atacau momeala prin apa cand o jucam,insa aveau gura atat de mare incat scuipau acul inainte sa intep!
Unul mi-a rupt forfacul,estimat la 60 cm si 2 kg greutate,am apucat numai sa il intep si sa tensionez firul puternic,probabil la mulineta il prindeam,dar la metoda asta,riscul sa se rupa firul este mult mai mare decat la,sa zicem spining,deoarece tensiunea in fir este enorma,inteparea si lupta nu trebuie sa dureze mult,maxim 5 secunde,daca dureaza mai mult,pestele scapa sigur!Iar la unul masiv sa il tragi puternic de tot,iti dai seama ca firul cedeaza!

Cu siguranta sunt cleni mult mai mari in zona,eram odata la pescuit toamna tarziu cu ficat,deodata un clean urias tasneste in sus din apa,o torpila.Trecut serios de 2 kg si 60 cm.Daca pentru stiuca este ceva obisnuit,la clean ala era taticu' lor.Cand a sarit si a aterizat iar in apa,a fost cam ca atunci cand arunci un caine de talie medie de pe mal.
Vreau sa termin un topic nou pe baza studiilor mele la clean,o sa vedeti cate ati omis poate,unii dintre voi intr-o partida la clean.
Spre exemplu:

Stiati ca atunci cand aruncati in apa un fruct de maracine (ciuline),datorita tepilor,aterizarea pe apa face un zgomot asemanator cu o lacusta mare care cade pe apa?
In 100 la suta din cazuri cleanul il ataca sau macar se apropie sa il studieze la suprafata apei,asa testez eu in apa limpede prezenta cleanului intr-un anumit loc.
Cleanul ataca multe obiecte plutitoare care cad pe apa,insa nu in 100 la suta din cazuri,insa acel boboc de maracine il starneste calumea!
Daca esti imbracat cum trebuie,sa nu te vada,exemplare peste kg vor veni sa "vada" acel maracine.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 17 Sep 2014, 15:59

D_ali scrie:MASTER-clean! Ce n-ai inteles din asta:
D_ali scrie:Metoda "revolutionara" are pe putin vre-o 50 de ani. (nimic rau in asta!)
Ideea-i, sa te limitezi la a retine 3-4 clenutzi de 30-35cm pentru placerile culinare si-i ok!
...si-i musai sa dai explicatii inutile?

:mrgreen: ,Da,vad ca unii sunt curiosi!
Eu sunt mai nou pe aici,dar dupa avatarul cu stiucan-n brate,pari un pescar la rapitor.
Nu vreau sa schimb subiectul,o fac ca o paranteza si mai off topic.
Stiai ca,cleanul agreaza culori metalizate combinate cu rosu sters la rotative?
Iar forma paletei sa fie stil frunza,mai lunguiata,este reusita totala la clean aceasta lingurita la spining!

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de sorinB » 17 Sep 2014, 16:14

Masterclen Adi scrie:
Bah,eu nu exagerez deloc,nu imi place sa bag minciuni.
Cu "Bah" sa te adresezi acolo la tine in sat, ok?
Eu te-am intrebat care a fost cel mai mare clean care l-ai prins cu metoda asta.
Sa fii sanatos si sa prinzi numai cleni de 60 cm.
Numa' bine.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 17 Sep 2014, 16:23

sorinB scrie:
Masterclen Adi scrie:
Bah,eu nu exagerez deloc,nu imi place sa bag minciuni.
Cu "Bah" sa te adresezi acolo la tine in sat, ok?
Eu te-am intrebat care a fost cel mai mare clean care l-ai prins cu metoda asta.
Sa fii sanatos si sa prinzi numai cleni de 60 cm.
Numa' bine.

:lol: ,scuza-ma.
Eu sunt membru a multor forumuri.
Un alt hobby este acvaristica,number 1 for me.
Acolo stau ceva mai mult si cunosc toti userii,de aceea ne adresam ca atare :mrgreen: ,mai degraba ca la carciuma!
Imi cer sincer scuze pentru ce te-am facut sa te simti jignit,nu era o jignire,ci am un bah cateodata,defect profesional venit din cealalta lume a pestanilor,numai ca acolo ii tinem in bazin ,nu la tigaie sau in saramura :)!

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 17 Sep 2014, 16:32

A,da,cel mai mare clean prins la metoda aceasta a fost la 1.4 kg,si lungime de 47 cm,asemanator cu cel mare din poza.De asemenea,cum ziceam,multi scapati,de 3 ori mai mari,dar asta este,asa-i la pescuit.
Eu ii detest pe cei care prind si retin tot,si la randul meu sunt respectat-detestat datorita eficientei mele in randul pescarilor la clean din zona.
Sunt oameni pasionati care stau o zi intreaga si daca prind cate o bucata la 200 grame.
Acum inchipuie-ti ca vin langa el,si in 15 minute umplu o geanta :mrgreen: ,nu poate sa nu ma deteste!
Cel mai rau le pare cand dau drumul la pestii mici,in randul meu ei ii varau la oala,bine ca nu imi mostenesc tehnica asa cum trebuie sa aiba aceleasi rezultate,retineau tot.

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de D2O » 17 Sep 2014, 16:50

se remarca faptul ca esti tinerel si entuziast.mastersi d'astia au tot fost p'aici si nu ar strica putina moderatie.apa calda s-a inventat de ceva vreme...te adresezi unor veterani in ale pescuitului,nu uita asta. :wallbash:

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de D_ali » 17 Sep 2014, 17:16

Masterclen Adi scrie:
D_ali scrie:MASTER-clean! Ce n-ai inteles din asta:
D_ali scrie:Metoda "revolutionara" are pe putin vre-o 50 de ani. (nimic rau in asta!)
Ideea-i, sa te limitezi la a retine 3-4 clenutzi de 30-35cm pentru placerile culinare si-i ok!
...si-i musai sa dai explicatii inutile?

:mrgreen: ,Da,vad ca unii sunt curiosi!
Eu sunt mai nou pe aici,dar dupa avatarul cu stiucan-n brate,pari un pescar la rapitor.
Nu vreau sa schimb subiectul,o fac ca o paranteza si mai off topic.
Stiai ca,cleanul agreaza culori metalizate combinate cu rosu sters la rotative?
Iar forma paletei sa fie stil frunza,mai lunguiata,este reusita totala la clean aceasta lingurita la spining!
Eu iti recomand sa cauti discutiile utile de pe acest site (in special postari mai vechi) cu privire tehnicile de pescuit.
Este (a fost) un bun indrumar pentru multi dintre noi... :respekt:

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 17 Sep 2014, 18:12

D2O scrie:se remarca faptul ca esti tinerel si entuziast.mastersi d'astia au tot fost p'aici si nu ar strica putina moderatie.apa calda s-a inventat de ceva vreme...te adresezi unor veterani in ale pescuitului,nu uita asta. :wallbash:
Intr-o proportie mare ai dreptate!
Stiu ca ma adresez unor pescari adevarati,dar mai stiu ca in fuga lor catre salai si stiuca,multi si-au pierdut indemanarea la pestii de mana 2-a.
Eu tot o sa scriu noul topic :mrgreen: ,un taur nu se face vaca peste noapte :mrgreen:

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de D2O » 17 Sep 2014, 18:41

'un taur nu se face vaca peste noapte'-asa este,devine bou. am incercat sa-si sugerez modalitati de adordare si captare a interlocutorilor , intelegi ce vrei,carciumarii nu au viata prea lunga. mai usor cu laudele,.pt.mine este un topic inchis.

Închis