Marimea pestisorului la stiuca

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

crisnorbi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 10 Noi 2005, 08:46

Marimea pestisorului la stiuca

Mesaj de crisnorbi » 11 Noi 2005, 07:50

Stie cineva care este marimea ideala a pestisorului agatat in carlig pt prinderea stiucii? Eu dau cu carasei de 8-9 cm cu succes dar am auzit pe multi ca au avut succese cu pestisorii de 4-5 cm,evident si prada a fost mai bogata dar de dimensiuni mai mici. Se adevereste teorema "momeala mica peste mic-momeala mare peste mare"????
VIOLATORS WILL BE SHOOT......SURVIVORS WILL BE SHOOT AGAIN........BY CRISTI FROM VESTU' SALBATIC

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 11 Noi 2005, 10:43

nu prea pescuiesc la pestisor decat accidental, dar ma gandesc ca e mai putin probabil sa prinzi o marla de 20 cm la un caras de 15 cm. desi mi s-a intimplat sa prind clean un pic mai mare decat porcusorul pus ca momeala.

Avatar utilizator
daspinningmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 291
Membru din: 30 Mar 2005, 15:17
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de daspinningmaster » 11 Noi 2005, 12:59

Dimensiunea pestisorului pe care il pui in carlig depinde de talia stiucilor pe care le vizezi si invers. :lol:
o surta poveste: pescuiam akum vreo 2 ani pe un brat mort al dunarii in zona giurgeni. Aveam in apa o lanseta cu un carasel de 5-6 cm. Am trasatura, recuperez si la un moment dat nu mai simt nici o impotrivire si fac o pauza din mulinat. Dupa cateva secunde firul o ia de nebun spre dreapta si incep sa iarasi mulinez. Can pestele ajunge cam la 2 metrii de mal imi dau seama ca e o stiuculita pe la 2kg, dar care ma mai lasa un pic sa o privesc si imi face cu mana. Dezamagit mulinez mai departe si scot un biban de ~ 15cm. Asta a fost o exemplificar a lantului trofic: bibanul a halit carasul si cred ca atunci cand am facut prima pauza din recuperare bibanul i-a trecut pe la nas cumetrei si aceasta nu a rezistat.
Un fel de concluzie ar fi, din punctul meu de vedere, sa nu te limitezi la carasei mici daca vrei stiuci mai rasarite.
Fire zmucite!

crisnorbi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 10 Noi 2005, 08:46

Mesaj de crisnorbi » 11 Noi 2005, 15:53

Mersi mult pt raspunsuri.............macar m-am lamurit un pic.......oricum am de gand sa fac cateva experimente si atunci voi stii mai mult, mersi inca odata :P
VIOLATORS WILL BE SHOOT......SURVIVORS WILL BE SHOOT AGAIN........BY CRISTI FROM VESTU' SALBATIC

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 11 Noi 2005, 18:23

Stiuca este un rapitor surprinzator. Sunt perioade cand in unele ape sunt eficiente voblere mari care imita stiuca iar in alte perioade stiucile sunt inactive si nu ataca nici un oblete. Am vazut stiuca prinsa la o bucata de macrou de 15 cm.

bosenco
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 15 Noi 2005, 16:22
Contact:

Mesaj de bosenco » 15 Noi 2005, 16:44

dimensiunile pestisorului ar trebui sa varieze intre 5-10 cm,dar poti sa folosesti si pestisori mai mari.Cu cat e pestisorul mai mare cu atat captura este mai mare.

Avatar utilizator
tmandrei
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 13 Noi 2005, 15:16

Mesaj de tmandrei » 02 Dec 2005, 10:45

e de preferat o anumita specie de pestisor?

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 02 Dec 2005, 12:49

Depinde de apa in care pescuiesti si ce mananca stiucile in mod normal acolo. Eu prefer pestisorii lungi si argintii(oblete, babusca, rosioara), in cazul in care nu reusesc sa imi fac rost, pescuiesc cu caras sau cu biban, dar la care ii tai creasta. Am prins stiuca de 1,5-2kg cu caras de cca 150 gr cumparat din hala(viu).
Dimensiunea pestisorului variaza in cazul meu in functie de raspunsul stiucii. In cazul in care atacurile sunt frecvente si violente, pun pestisori din ce in ce mai mari.
Daca stiuca nu prea are chef sa manance pun pestisori mai mici si ii schimb des sa ramana vioi.
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 02 Dec 2005, 19:52

Nu poti spune ca daca pui un carasel de 5 cm iei stiuci pana-n kil, iar daca pui de 10 iei peste kil, pana-n 3 kile. Depinde de populatia stiucilor din balta respectiva, de media pestilor prada si de bulanul pescarului, deci fiti pe pace ca nu gresiti daca puneti un pestisor mai mic sau mai mare, totul e sa nu exageram... :?

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 04 Dec 2005, 11:12

E cert ca la pestisor mic sunt sanse aproape nule sa-ti intre o stiuca mare. Reciproca insa nu-i neaparat valabila, stiu pe cineva care a luat marla de doua kile la un caras de aproape jumatate de kil. Omului i-au iesit ochii din cap cand a vazut ca-i trage la lanseta aia, deja se gandea la carlige de aur :lol: .
Cu lacrimi Bastus!

Scrie răspuns