Marimea pestisorului la stiuca

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 19 Iun 2007, 22:29

Anu trecut in toamna am vazut pe balta unde o frecventez o stiuca de peste 7 kg prinsa la un carasel de 3-4 cm sigur nu avea 5 cm,ca i-am vazut caraseii la om si mi-a spus ca doar carasei din astia avea la Obor si n-a avut ce sa faca asa ca a dat cu ei si a dat lovitura!!!!

Cu lingurita Dolinger de 8 gr si 5 cm s-au prins stiuci intre 2 si 5,5 kg,asa ca nu cred ca momeala mare=stiuca mare intotdeauna si tot la aceeasi lingutita s-au scapat stiuci peste metru!!!!

marius secosan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 17 Apr 2007, 10:10
Localitate: CLUJ NAPOCA

Mesaj de marius secosan » 04 Iul 2007, 15:06

problema cu pestisorii mici este ca in perioadele cu activitate intensa sunt atacati de marlite,care sunt ranite rau sau chiar omorate in incercarea de a scoate carligul din gatul lor.sunt buni iarna,dar nu mai mici de 5 cm si daca se poate din specia(speciile) care constituie hrana de baza a stiucii din lacul in care pescuiesti.am incercat cu carasel pe un lac plin de clean marunt si nu am avut atac.am schimbat pestisorul cu un clean de 10 cm care a fost atacat imediat,deci.....,atentie la specia pestisorului momeala!

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 21 Iul 2007, 10:19

Carasul e "sfant"! Este un peste care se gaseste in majoritatea baltilor cu stiuca. Un caras de 15-20cm este ideal, asta in cazul in care doresti sa elimini stiucile mici. Nu e regula de baza, dar in majoritatea cazurilor e valabila.
Conteaza foarte mult ca pestele sa fie cat mai vioi in apa, ori carasul e cel care rezista cel mai mult (viu) intr-un carlig. Intotdeuna un peste viu va prezenta un interes mai mare pt o cumatra, decat un peste decedat.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 21 Iul 2007, 14:25

15-20 cm?????Pai dai la stiuca ca pe Ebru la somn?Oricat ar fi ea stiuca de mare si dorinta pescarului la fel dar nu cred ca este nevoie de caras mai mare de 10 cm. :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
@ndrey
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 15 Mar 2007, 07:28
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de @ndrey » 21 Iul 2007, 17:52

Cucu Ionel scrie:15-20 cm?????Pai dai la stiuca ca pe Ebru la somn?Oricat ar fi ea stiuca de mare si dorinta pescarului la fel dar nu cred ca este nevoie de caras mai mare de 10 cm. :lol:
gresesti eu am gasit intr-o marlita de 1 kg un caras de vreo 15 cm deci pestisor momeala mare nu e neaparat sa fie si stiuca mare

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 21 Iul 2007, 20:40

Andrey,mai citeste o data ce am scris.Am zis ca nu-i nevoie!!de carasel atat de mare si,crede-ma,stiu ce afirm ca unul care da exclusiv cu viu dupa stiuca.Si apropo de marimea caraselului gasit intr-o stiuca,am gasit in una de 4 kg.un caras de aproape un kg.,pe jumate era digerat,nu stiu cum a putut inghiti un asemenea caras,dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai cu asemenea caras dupa stiuca.Consider ca astea sunt exceptii.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 21 Iul 2007, 21:32

Cucu Ionel scrie:Andrey,mai citeste o data ce am scris.Am zis ca nu-i nevoie!!de carasel atat de mare si,crede-ma,stiu ce afirm ca unul care da exclusiv cu viu dupa stiuca.Si apropo de marimea caraselului gasit intr-o stiuca,am gasit in una de 4 kg.un caras de aproape un kg.,pe jumate era digerat,nu stiu cum a putut inghiti un asemenea caras,dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai cu asemenea caras dupa stiuca.Consider ca astea sunt exceptii.
insamna ca stuka avea 3 kg :lol: :lol: :lol:

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 22 Iul 2007, 08:30

:lol: :lol: Cam asa ceva!Din fericire o cantaresti cand ai prins-o si nu dupa eviscerare,ca asa multe capturi ar fi mult mai usoare decat visul nostru la o captura cat mai mare. :lol: :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 25 Iul 2007, 13:50

ati auzit expresia " rama mare peste mare" ? :twisted: deci un peste de 12-16cm cred ca este ok.
:wink: :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
calinagape
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 03 Oct 2006, 08:43
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de calinagape » 03 Oct 2007, 19:59

Foloseste careva pestisor mort?

Ce marimi?

Eu am pus la congelator diferite marimi si specii...

Aveti idee de vreo montura cu pestisori morti pentru stiuca, ptr la iarna, la copca?
Nu te pune cu prostu' ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta!

Scrie răspuns