Marimea pestisorului la stiuca

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 06 Dec 2005, 12:10

Adelin scrie:Nu poti spune ca daca pui un carasel de 5 cm iei stiuci pana-n kil, iar daca pui de 10 iei peste kil, pana-n 3 kile. Depinde de populatia stiucilor din balta respectiva, de media pestilor prada si de bulanul pescarului, deci fiti pe pace ca nu gresiti daca puneti un pestisor mai mic sau mai mare, totul e sa nu exageram... :?
Nu asta voiam sa spun!
Eu pescuiesc cu carlig simplu, iar daca stiucile sunt active si atacurile frecvente posibilitatea ca o marla sa imi inghita carligul mult prea tare este mai mare in cazul in care pestisorii sunt mai mici. In aceste cazuri pun pestisori mai mari, sa pot agata inainte sa il inghjita de tot si sa pot elibera eventuale exemplare subdimensionate.
PS:Eu nu practic chestia aia cu asteptatul n minute dupa ce iti trage, scarpinatul in cap, in urechea stanga...etc si abea apoi sa agat. Agat imediat dupa ce vad o trasatura clara si am foarte rar rateuri!!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

radu.i
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 123
Membru din: 20 Ian 2005, 15:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu.i » 06 Dec 2005, 12:46

PS:Eu nu practic chestia aia cu asteptatul n minute dupa ce iti trage, scarpinatul in cap, in urechea stanga...etc si abea apoi sa agat. Agat imediat dupa ce vad o trasatura clara si am foarte rar rateuri!![/quote]

dupa parerea mea rata rateurilor este mult mai mare daca procedezi asa!
aproape in totdeauna stiuca ataca pestele din spate si abia dupa ce-l ameteste ataca decisiv. parerea asta este impartasita de mai multi pescari, iar daca ai folosi tripla posibilitatea sa o inghita si sa nu mai poti elibera pestele este mult mai mica.

radu.i
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 123
Membru din: 20 Ian 2005, 15:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu.i » 06 Dec 2005, 12:55

Gerula scrie:E cert ca la pestisor mic sunt sanse aproape nule sa-ti intre o stiuca mare. Reciproca insa nu-i neaparat valabila, stiu pe cineva care a luat marla de doua kile la un caras de aproape jumatate de kil. Omului i-au iesit ochii din cap cand a vazut ca-i trage la lanseta aia, deja se gandea la carlige de aur :lol: .
cred ca alta este explicatia pt care nu prindem des exemplare mari la pestisori mici:
1. nr. mare de marle din zona
2.faptul ca dupa o anumita varsta si greutate stiuca devine teritoriala si se deplseaza pe arii relativ mici
3. incepe sa fie mai precauta, mai ales cele care au scapat de cateva ori din carligele noastre.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 06 Dec 2005, 13:59

Radu! As fi tentat sa te contrazic in ceea ce priveste atacul stiucii, dar avand in vedere precedentul cu "atacul avatului" (unde s-a discutat pe cateva pagini bune si nu s-a ajuns la nici o concluzie) am sa ma feresc sa o fac. :D
In cazul meu a mers varianta cu carlig simplu si tzeapa imediat dupa ce s-a scufundat pluta.
Haideti sa recunoastem ca ar fi foarte "Nashpa" sa pescuiasca toti pescarii la fel. Daca toata lumea pescuieste cu lanseta de 2.40 si tu vii cu una de 3.00 sa fii alungat de pe balta/rau... :D
Spining....Prea bun ca sa fie light...

radu.i
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 123
Membru din: 20 Ian 2005, 15:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu.i » 07 Dec 2005, 09:34

Armand, s-ar putea sa ai dreptate, dar eu nu am dat niciodata aproape dupa stiuca. E normal sa intepi repede cand dai aproape de mal, insa eu dau la stationar la stiuca (rapitor in general) cu momeala plantata la minim 150m de mal. ori la distanta asta nu-mi permit sa trag la fiecare" tac" . Dintoasa cand ataca decisiv are o trasatura violenta. Daca ai da asa ai vedea diferenta de cum trage, cand tatoneaza momeala, fata de atunci cand o ataca intradevar.

Avatar utilizator
WILY
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 19 Mar 2006, 19:17
Localitate: LUGOJ

Mesaj de WILY » 19 Mar 2006, 19:51

Tot am pescuit la stiuca dar rareori am nimerit marimea pestisorului. imi spunetzi si mie marimea ideala?
:D

Avatar utilizator
ravenheart
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 15 Iul 2005, 09:51
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ravenheart » 19 Mar 2006, 20:14

eu folosesc pestisor intre 5 si 10 cm... am avut succes la obleti dar si la porcusori
Dark, morbid, a poet and singer, your death and my resurrection. I am a warrior, a shadow lord. I am the one who troubles your mind. I am the one that you always try to subdue, I am the moon frost, the superior race, the one you'll never achieve.

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 22 Oct 2006, 19:31

Salut, din experienta, mea stiuca mare nu prea ataca exemplarele de peste mici(5-8cm), in majoritatea cazurilor stiucile de la 2.5 kg in sus au atacat carasul, rosioara sau obletele intre 8-12 cm, vibratie puternica in apa inseamna si un rapitor mare, ideea e ca daca folosesti pesti momeala mai mici poate intra oricind si un salau,avat, clean, biban asta e problema, eu nu am prins inca un clean mare sau avat la un carasel.
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

eddiero
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 117
Membru din: 27 Ian 2007, 23:21
Localitate: bucuresti

la 3cm

Mesaj de eddiero » 19 Iun 2007, 15:48

eu am luat stiuca la peste 2 kile la carasel de3 cm,ce-i drept pe 27 ianuarie
Gerula scrie:E cert ca la pestisor mic sunt sanse aproape nule sa-ti intre o stiuca mare. Reciproca insa nu-i neaparat valabila, stiu pe cineva care a luat marla de doua kile la un caras de aproape jumatate de kil. Omului i-au iesit ochii din cap cand a vazut ca-i trage la lanseta aia, deja se gandea la carlige de aur :lol: .

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 19 Iun 2007, 21:29

O fi adevarata treaba cu zicala momeala mica - captura mica, dar am vazut prinsa stiuca de 7 kg la obletel mic si o marlita de pana 1 kg prinsa la ditamai babusca.....daca nu vedeam , nu credeam asa ca.....nu se stie niciodata!!!

Scrie răspuns