jud mures

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 24 Iul 2008, 13:42

desi nu sunt un pescar de stationar mai dau si din cand in cand asa ca nu uit de tot. Oricum nu cred ca merita. In mures toate baltiile sunt submediocre pana la stadiul de dezastru . Vezi saulia.
Peste putin oameni tampiti, adminstratori hoti care misca calugarul dupa ce strang taxa si vad ca se prinde etc.
Orice marlanie e posibila
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 24 Iul 2008, 13:44

cam asa ceva Am fost saptamana trecuta la Zau Saulia si Taureni apa calda pe mal o gramade de pesti morti taxa la locul ei Singurele rezultate ceva carasei si rosioare nu mai mari ca palma

Avatar utilizator
Marcus_Turcus
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 25 Iun 2008, 14:17
Localitate: Timisoara

Mesaj de Marcus_Turcus » 24 Iul 2008, 19:53

vai de mine...chiar asa??? atunci ma bucur ca stau in Timisoara acum, sunt cateva balti pe aici tare faine: Sacosu Turcesc, Icloda (unde primesti umbrela de soare, bete daca nu ai, momeli etc), Otvesti, Cornesti etc...care se populeaza cu crap destul de regulat...

EU am vazut o mare diferenta intre cultura din Banat si cea de "acasa"...aici totul e mai repede, mai pe fuga daca vreti (daca veniti voi aici o sa ziceti ca toata lumea e agitatata)..."acasa" ce sa zic, pana la alimentara si inapoi daca plec cu cineva de acolo citesc 2 ziare si dau 10 telefoane, daca o iau din loc in ritmul meu normal de acuma, ai mei zbiara ca unde mama d..u..l..ui ma grabesc...pana si cand se discuta se face intr-un fel de lene :D ca sa nu mai zic de 99% care daca io imi iau ceva scump vor zice "da ce rost are" :d si cu aia io mor...in Ardeal adevarat lumea e muuuuult mai civilizata ca aici, cu oameni muuuult mai primitori, un loc extrem de cald, de iubit, foarte frumos (Tg. Ms e de sute de ori m frumos ca Timisoara si credeti-ma ce zic, ca Timi e oras de 5 stele e o minciuna de 5 stele, doar centrul e frumos, in rest totul e in paragina, de trotuare ce sa zic, nu merita sa ai papuci noi, sunt dezastru, doar ca Muresul e mic nu e mare, dar e incomparabil mai frumos ca Timisoara, incomparabil...mai ai un deal, o apa, un Poklos :), ai paduri, aici ai o campie nashpa, urata, un oras pe o fosta mlastina, ce sa zic blocul unde stau cica e facut pe o fosta mlastina desecata in anii 60...asta e Timisoara, un oras nashpa, si de ce stau aici, doar ptr salar si cariera, atat !!! )...in rest gandirea a ramas la stadiul de Avram Iancu si Gyula Antal sa zic asa, ceva de genul E BINE SI ASA...si asa sunt baltile de la Mures dupa cum descrieti voi dragi pretini mureseni...si iaca am sarit din topic ! sorry
Cand dai la peste, gandeste-te ce ai face daca ai fi tu peste !!! :)

negotzel00
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 07 Iun 2004, 19:30

Mesaj de negotzel00 » 06 Oct 2008, 12:11

eu sunt tot din mures. in ultima vreme ma duc la pescuit doar pe lacuri ca pe mures e imputita treaba. nu cred ca am avut partida anul acesta in care sa nu prind. conteaza mult ce ganduri ai. iniante de fiecare partida ma interesez cum e situatia pe lacul care merg , ce mananca la ce una alta.
in vara am fost pe bezid... la platica. am prins vreo 12 kg intr-o noapte si doar platici adevarate nu obleti cat palma
stiuca am prins la fiecare partida la faragau.
crap la bezid.

ideea e sa-ti faci temele inainte. momentan la stiuca cu pestisor viu... sau la spinning cu pestior dar e o problema cu vegetatia...

Scrie răspuns