interzicerea barcilor cu motor pe Belis si Tarnita

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

interzicerea barcilor cu motor pe Belis si Tarnita

Mesaj de lee lee » 24 Ian 2010, 11:28

am auzit anul trecut ca cica s-a interzis folosirea barcilor cu motor pe Tarnita si Belis pt protejarea ecosistemului si faunei bla bla bla....
dar nu am inteles daca cumva este interzisa folosirea barcilor cu motor electric.dak stie cineva in acest sens,astept raspuns.multumesc.
fir intins tuturor.

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 24 Ian 2010, 11:41

Di cate stiu, cu cele care au motor electric este permis accesul, doar la cele cu motoare pe combustibili e interzis. Dar daca arunci bibanii pe mal nu-i voie nici cu alea electrice(':D')

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 17 Mar 2010, 14:54

n-ai auzit bine...

Avatar utilizator
nicolaesebastian
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 09 Iul 2004, 07:32
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de nicolaesebastian » 17 Mar 2010, 15:01

Sportiv e pescarul care elibereaza toti pestii

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 17 Mar 2010, 15:32

Citeste extras din articolul publicat in presa:
“în cazul în care nu vor fi respectate aceste regulamente, voi face o plângere către ministerele care au în subordine toate instituţiile abilitate cu protecţia mediului”, a susţinut Tişe. De asemenea, şi Primăriile Beliş şi Gilău au fost atenţionate să intensifice controalele pe lacuri. Tişe a afirmat că este conştient că cei care deţin bărci cu motor şi, în general, case de agrement în zona Beliş, Mărişel, Gilău, sunt, majoritatea, oameni de afaceri clujeni. “Cu toţii trebuie să înţeleagă că nu ne putem permite să punem în pericol priza de apă potabilă. Nu au decât să folosească cu totul alt tip de bărci decât cele care emit uleiuri şi benzină”, a spus Tişe.


Care barci cu motor electric emit uleiuri si benzina asa cum zice Tise in articol?

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 17 Mar 2010, 15:50

pai,tocmai.. :D
eu zic ca motoarele electrice sunt permise din moment ce nu polueaza deloc,nici macar fonic

Scrie răspuns