in cautare de locuri de pescuit la somn

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

omulstiuca
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2015, 17:26

in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de omulstiuca » 31 Aug 2015, 17:43

Buna, sunt pescar de rapitor in general (de la pastrav / lipan pana la stiuca/avat si salau). Din toti rapitorii prinsi imi lipseste somnul, nu am prins in viata mea nici macar un somn mic, s-ar putea spune ca sunt insomniac ... scuzati-mi gluma seaca. Eu sunt din judetul Cluj si as fii interesat de locuri de pescuit unde as avea sansa de a prinde un somn (sau mai multi) . Am incercat pe somes in zona Dej si mai jos la buchet de rame, ficat de pui/porc si pestisor viu fara nici un rezultat. Am incercat si in Delta Dunarii la mila 23 cu o singura trasatura ratata (buchet de rame). Am auzit de la niste pescari care erau cazati in acelasi loc cu mine ca pe Mures langa Arad ar fii interesant de pescuit la somn, are rost sa imi fac timp liber sa dau o tura pana acolo sa imi incerc norocul ? Pe forumuri aud doar povestiri depresive cum ca nu ar fii nici o sansa si ca totul este braconat (dar asta am auzit si despre delta dunarii si in ciuda faptului am avut niste partide de stiuca minunate). Ati putea sa imi recomandati ceva locuri unde as putea incerca sa prind un somn ? A prins cineva somn pe Mures anul asta ? Sunt ceva pescari din Arad care ar putea sa imi explice cum sta treaba si ce zone ar fii preferate ? Nu sunt neaparat interesat de o captura gigantica, vreau doar sa il bifez pe lista de rapitori prinsi. Multumesc anticipat si numa' bine !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Sep 2015, 06:35

In ciuda povestirilor depresive, pe Mures nu poti sa ai partide se somn minunate.Muresul nu este ca si Delta.Pestii Muresului sunt foarte greu de prins.Probabil si pentru ca Muresul este foarte pescuit.Momentele cand pestele lasa garda jos sunt rare si trec repede.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de eu » 01 Sep 2015, 15:39

Nu sunt expert in pescuit la somn dar am cateva observatii:
- la mila 23 a fost cea mai buna sansa sa prinzi somn...dar nu plangem dupa asta
- cred ca ar trebui sa diversifici momelile (la rama ajung mai repede alti pesti si curata carligul). Daca esti din Cluj, la magazinul de langa gara (nu dau nume), gasesti lipitori si conopistirite (dupa parerea mea sunt mai bune ca rama). Daca ai noroc poate gaseti si viermi de salca.
- daca vrei sa dai la artificiale, cred ca gasesti cativa baieti meseriasi pe forum sa te ajute (Zamfi daca nu ma insel se stie la mustaciosi)
- in rest, daca doar vrei doar sa marchezi o specie de peste, pe Mures poti sa iei somotei seara (cu cat mai salbatic locul, cu atat mai bine)
:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2670
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de johnnybravo » 01 Sep 2015, 20:34

daca in delta nu ai prins somn, posibil sa ai nevoie de un ghid :)

cauta locuri cu apa adanca/gropi, picioare de pod, baraje
incearca la stationar cu momeli naturale, acum inca e sezonul pt asa ceva, daca ai posibilitatea sa pescuiesti din barca, atunci pescuitul la clonc e de departe cel mai eficient stil.

omulstiuca
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2015, 17:26

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de omulstiuca » 02 Sep 2015, 16:10

Multumesc de raspunsuri, am sa iau in considerare largirea spectrului de momeli pentru stationar.
@ semlecangheorghe - Mersii de informatie macar nu ma duc pana acolo degeaba, ai putea recomanda alte ape mai bune pentru pescuitul acestui peste ? (in afara deltii)
@ eu - Cunosc magazinul si am sa incerc, daca esti din zona ai putea sa imi recomanzi niste locuri din prejur unde as putea intepa un somotel sau somn de dimensiune medie ?
@ jhonnybravo - Am fost doar doua zile in delta si am pescuit doar cate 3-4 ore de dimineata la stiuca cu lingurite / voblere / twistere ... ce am pescuit la somn a fost doar un bat de pe ponton cu buchet de rame in timp ce il invatam pe fratemio mai mic sa prinda albitura la pluta. Deci nu am incercat sa vanez somnul in acest timp, doar asa cu o singura montura, cateva ore ... nici pregatit nu eram pentru somn.

Cum si cu ce ma descurc eu (sper), tot citesc de ceva vreme si invat sa imi fac monturile si momelile pentru mustacios .... am nevoie de un loc unde as avea sanse mai mari de a-l agata, am inteles ca sunt in zona gropilor din rauri / lacuri, dar ce rauri / lacuri / zone din preajma clujului se recomanda pentru pescuitul la acest peste ?

Numa' bine !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Sep 2015, 16:33

Ape mai bune-Dunarea in clisura.Musai barca,motor,clonc,naluci specifice.La stationar nu ma pricep.Daca ai toate alea de mai sus poti incerca si pe Mures..la omentul asta nu prea merge nimic..

Daca doresti sa inveti despre somn iti recomand forumul lui Zoran.''Pescuit la somn''
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de buzias » 02 Sep 2015, 21:38

Ceva coordonate precise ar fi ”parfum” :D , cu restul se descurca :wink: .

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Sep 2015, 06:37

Coordonatele sunt variabile.. :D d-aia e greu sa le bunghesti..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de buzias » 03 Sep 2015, 11:23

Si dupa bifare....... se constata ca e un peste adevarat ,care loveste naprasnic naluca , trage de tine :lol: si hop.... apare dependeta de specie si de coordonatele respective :shock: .

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Sep 2015, 06:41

Io zic ca specia asta este cam pe cale de disparitie..
Dupa cate am vazut pe sonar,si cu ochiul liber si ce am simtit prin fire, fitofagul este specia dominanta..Am trecut nu odata printre ei cu barca si sareau ca rachetele,unele s-au si lovit de barca..Mult mai putin clean,avat,salau...somn nu mai vorbesc..Insa fitofagii sunt f. multi..uneori sunt agresivi si se baga cu capul in naluca..cam asta e Muresul..Daca se vor construi ecluzele alea ce s-au grevat in mintea iubitului nostru primar o sa fie si mai misto..sper sa nu ii iasa..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns