in cautare de locuri de pescuit la somn

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de buzias » 04 Sep 2015, 15:16

Nu stiu cat trebuie sa fie densitatea sau cum se masoara treaba asta, da pe zona pe care o frecventez adica vreo 25 km din rau , anul trecut sau extras aprox1000 buc. , se pare ca anul asta e mult mai slab si la anu va cu siguranta mult mai slab. Asa ca si noi ne indreptam spre aceasi situatie.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Sep 2015, 14:08

Am tras astazi o tura cu barca ,vreo 3km.
Plin de scobari morti,plutind pe apa.Si bucati la 1-2kile.Am numarat mai mult de 10 buc. dupa care am lasat-o balta.Cateva moace apatice s-au facut ca ne urmaresc monturile.Cativa avati se faceau ca rapesc pe ici pe colo..Muresul deabia curge sufocat de balastiere..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

omulstiuca
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2015, 17:26

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de omulstiuca » 09 Sep 2015, 13:54

pacat de mures daca asa e cum aud aicea pe forum ... despre somn am decis ca ma intorc in delta sa stau o saptamana ... sper de data asta sa prind un mustacios. Daca nu il prind ma voi multumii cu cateva stiuci si poate la stationar niste pesti de care nu se prea vorbeste in forumul de rapitori. Am un singur bat cu care m-as avanta la somn are 2.10 m si actiune 50 - 150 (poate mai iau unul) si am sa imi cumpar diverse momeli (rame negre, coropisnite, lipitori) ... pe langa astea voi incerca la peste viu si la coada de pestisor mai mare (caras). Am sa urmaresc gropile canalelor si locurile mai adanci precum si locurile mai ferite sau cu diverse structuri. Mai sunt sfaturi care le-ati putea da in afara de ce am spus ?
Numa' bine si mersii de raspunsuri.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2670
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de johnnybravo » 14 Sep 2015, 18:01

inchiriaza/imprumuta un sonar si un clonc :)

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: in cautare de locuri de pescuit la somn

Mesaj de dilobi2 » 02 Dec 2015, 04:35

omulstiuca scrie:pacat de mures daca asa e cum aud aicea pe forum ... despre somn am decis ca ma intorc in delta sa stau o saptamana ... sper de data asta sa prind un mustacios. Daca nu il prind ma voi multumii cu cateva stiuci si poate la stationar niste pesti de care nu se prea vorbeste in forumul de rapitori. Am un singur bat cu care m-as avanta la somn are 2.10 m si actiune 50 - 150 (poate mai iau unul) si am sa imi cumpar diverse momeli (rame negre, coropisnite, lipitori) ... pe langa astea voi incerca la peste viu si la coada de pestisor mai mare (caras). Am sa urmaresc gropile canalelor si locurile mai adanci precum si locurile mai ferite sau cu diverse structuri. Mai sunt sfaturi care le-ati putea da in afara de ce am spus ?
Numa' bine si mersii de raspunsuri.

Consider ca nici o apa nu-i ca alta ( a se citi, balti, rauri, lacuri, Dunarea etc ) . Nimeni nu stie o apa mai bine ca un localnic, parerea mea este sa mergi cu un riveran, mai mult ca sigur ei au locuri secrete, tot ei iti pot inchiria barca, plus ca iti arata si monturile locului, nade, momeli ( vorbesc din propria-mi experienta ). Daca ai ca specie tinta Somnul, achizitioneaza momellile vii doar de acolo ( am fost surprins/infricosat de dimensiunea ramelor negre la Mila 23 )

Fire incinse !!

Scrie răspuns