Idee montura feeder DA/NU

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan_labo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 25 Iun 2011, 13:25
Localitate: Zalau
Contact:

Idee montura feeder DA/NU

Mesaj de dan_labo » 05 Iul 2011, 17:10

Salut,

Am o intrebare pentru cei experimentati in feeder:

Se poate monta o agrafa pe firul principal (asa cum se vede in imagine)? Vreau sa-mi fac monturile de acasa, urasc sa fac monturile "pe genunchi" pe marginea apei.
Ar afecta cu ceva linia?

Imagine

M-ar ajuta foarte mult daca aceasta metoda ar fi ok.

Multumesc si sper ca aceasta intrebare o sa ajute multi pescari incepatoi la feeder ca si mine. :)

Apropo: Formax Endura Carp Feeder 3.60m / 30-100gr. + Shimano Alivio 3000SFB - asta e combinatia de feeder pe care vreau s-o scot la apa.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Iul 2011, 18:41

sigur ca se poate monta si nu vad ce te retine sa o faci??
in felul acesta poti obtine si efectul de autointepare a pestelui, and trage de momeala din carlig si firul va culisa pe tubul antitangle, se va opri in agrafa respectiva si se va intepa singur.
acuma insa depinde si la ce pesti tinta folosesti montura respectiva si pe ce ape.
daca as da dupa peste mare si mai ales pe rauri, clar as evita sa am atat de multe noduri si puncte de slabiciune in montura, dar pt pesti mai mici, merge f bine

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 05 Iul 2011, 18:55

Parerea mea e ca afecteaza...mai mult sau mai putin.Insa daca ai avea o husa in care sa transporti batul ,gata setat, de acasa la apa,ai rezolva complet problema TA.

Avatar utilizator
dan_labo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 25 Iun 2011, 13:25
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de dan_labo » 05 Iul 2011, 19:11

adiwolf scrie:sigur ca se poate monta si nu vad ce te retine sa o faci??
in felul acesta poti obtine si efectul de autointepare a pestelui, and trage de momeala din carlig si firul va culisa pe tubul antitangle, se va opri in agrafa respectiva si se va intepa singur.
acuma insa depinde si la ce pesti tinta folosesti montura respectiva si pe ce ape.
daca as da dupa peste mare si mai ales pe rauri, clar as evita sa am atat de multe noduri si puncte de slabiciune in montura, dar pt pesti mai mici, merge f bine
O sa ma focusez pe pesti mai mici pt. inceput (sunt incepator la feeder), o sa folosesc un ac de 14. Oricum, multumesc pt sfat adiwolf. In weekend o sa fiu pe malul Somesului, o sa revin cu rezultate.

Avatar utilizator
dan_labo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 25 Iun 2011, 13:25
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de dan_labo » 05 Iul 2011, 19:17

ticairlandezu scrie:Parerea mea e ca afecteaza...mai mult sau mai putin.Insa daca ai avea o husa in care sa transporti batul ,gata setat, de acasa la apa,ai rezolva complet problema TA.
Batul e in husa, gata sa intre la apa...
Dupa cum a zis adiwolf: "sigur ca se poate monta si nu vad ce te retine sa o faci??" o sa incerc sa vedem ce iese.
Pana la urma o sa fac si o montura la fata locului fara aceea agrafa, dar pt mine ar fi mult mai comod sa fac acasa monturile.
Merci ticairlandezu :)

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 05 Iul 2011, 19:20

dan_labo scrie: O sa ma focusez pe pesti mai mici pt. inceput (sunt incepator la feeder), o sa folosesc un ac de 14. Oricum, multumesc pt sfat adiwolf. In weekend o sa fiu pe malul Somesului, o sa revin cu rezultate.
pe ac de 14 iti poate intra linistit(a) o mreana imbracata :wink:

Avatar utilizator
dan_labo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 25 Iun 2011, 13:25
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de dan_labo » 05 Iul 2011, 19:35

boistean scrie: pe ac de 14 iti poate intra linistit(a) o mreana imbracata :wink:
Am ales 14 pt ca mi s-a parut o marime "universala" pt pesti medii... mreana, scobar, caras, platica. vedem... :D

Nada: fiertura din seminte de canepa si cateva seminte de coriandru amestecat cu cus-cus fiert cu scortisoara + concentrat de cascaval... toate astea amestecate in TTX.
Cu zeama rezultata din fierberea semintelor de canepa si coriandru se umecteaza nada (n-o sa mai fie nevoie de apa suplimentar). Reteta nadei o cunosc de la un prieten si da rezultate excelente pe Somes, adica mreana, scobar...

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 05 Iul 2011, 19:54

dan_labo scrie:
ticairlandezu scrie:Parerea mea e ca afecteaza...mai mult sau mai putin.Insa daca ai avea o husa in care sa transporti batul ,gata setat, de acasa la apa,ai rezolva complet problema TA.
Batul e in husa, gata sa intre la apa...
Dupa cum a zis adiwolf: "sigur ca se poate monta si nu vad ce te retine sa o faci??" o sa incerc sa vedem ce iese.
Pana la urma o sa fac si o montura la fata locului fara aceea agrafa, dar pt mine ar fi mult mai comod sa fac acasa monturile.
Merci ticairlandezu :)
Daca ti neaparat sa te, "scarpini pe dupa ureche"(adica sa te complici)...este problema ta.Am calculat special pentru tine,mi-a luat exact 52 sec. sa refac instalatia ,asta dupa ce am scos batul din husa si am rupt instalatia veche de pe el ,care era gata facuta :wink: :wink: .
Poate ar trebui sa te concentrezi mai mult pe felul cum iti organizezi trusa ,sa ai totul cat mai la indemana,cat mai usor de accesat.
Lumea moderna a pescuitului isi freaca "crieru" sa inventeze linia(instalatia)"fara nod" si tu vrei sa mai pui 2(doua) :wink: :lol: :lol: interesat.Sper sa nu te superi pe mine :wink: :lol: :lol:

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Mesaj de keymaker » 05 Iul 2011, 20:56

Tot respectul ptr ceilalti anteforumisti dar si eu cred ca "instalatia" perfecta e cea cu mai putine noduri ,chiar cea facuta pe malul apei;si daca situatia o cere(simti ca dupa ceva timp(asta daca te duce capul sa controlezi)firul s-a scamosat sau e rugos),refaci montura.Dureaza mai putin decat crezi mai ales ca daca o s-o faci mai des si or sa ti se dea degetele... ca sa spun asa.Chestia asta cu "gata de acasa"(sau home made) e pentru cei mai putin atenti,iar asta cu agrafa e din magazine luata, gata pentru "masa" mare de pescari :).REMEMBER! cea mai placuta parte a pescuitului este pregatirea si realizarea monturilor...cel putin asa se spune.
"I love not man the less, but Nature more"....lord George G.Byron

Avatar utilizator
payti
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 14 Iun 2009, 20:08
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de payti » 06 Iul 2011, 09:42

singurul lucru daca faci montura ta direct la locul de pescuit este sa faci un nod palomar intre firul principal si agrafa, bineinteles, dupa se tragi tubul antirasucire pe fir; acest nod nu ti ia mai mult de 30 sec.
oricum forface ma gandesc ca ai mai multe legate de acasa si doar le bagi pe bucla pe vartej astea oricum trebuie tot schimbate in functie de situatie...
ma gandesc ca nu vrei sa ti in trusa montura cu forfacul gata prins de vartej, ca nu i prea bine!

Scrie răspuns